Yüksek Ateş Nedir ?

Yüksek ateş nedir ? Normal beden ısısı 36.5 derece dolayındadır; ama bu ısı kişiden kişiye, günden güne ve hatta bir süreden öbürüne değişir. Bazı sağlıklı çocuklarda beden ısısı 35.6 derece kadar düşük, bazılarındaysa 37.2 derece kadar yüksek olabilir. Normalde beden ısısı gündüzleri yükselir, en yüksek noktasına yaklaşık saat 18.00’de ulaşır. 37.5 derece ya da daha yüksek beden ısısı, ateş olarak kabul edilir. Beden ısısı, beynin “hipotalamus” adı verilen bölgesi tarafından oldukça değişmez bir düzeyde tutulur. Sözgelimi aşırı çaba harcama sonucunda yükselince, deri yüzeyi terin buharlaşmasıyla soğuduğu için, beyin, kanı deriye yönelterek ısının düşmesini sağlar.

Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir ?

Hafif ateşte, pek belirti görülmez; buna karşılık, ateş ne kadar yüksek olursa; belirtiler o kadar artar. Yüksek ateşin belirtileri terleme, huzursuzluk, derinin çok sıcak olması, yanakların kızarması ve çoğunlukla uyuma isteğidir. Aşırı yüksek ateş, sanrılara, yani çocuğun hayaller görmesine, sesler işitilmesine bile neden olabilir.

Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir ?

Çocuklardaki ve yetişkinlerdeki enfeksiyonlara neden beden ısısı yükselmesinin eşlik ettiği, tam olarak aydınlatılamamıştır. Ama bedenin savunma sisteminde bir anahtar rolünü oynayan akyuvarların etkinliğiyle ilgili olduğu bilinmektedir. Akyuvarlar, “Pirojen” adı verilen bir madde üretirler. Pirojen, hipotalamusu etkileyerek beden ısısının yükselmesine yol açar. Bir enfeksiyon durumunda, akyuvarlar çoğalarak, daha etkin duruma gelir, bu yüzden de daha çok pirojen üretirler.. Hem virüs kökenli enfeksiyonlar, hem de bakteri kökenli enfeksiyonlar, beden ısında yükselmeye neden olabilirler. Virüsler grip, kızamık, kabakulak, suçiçeği, boğmaca gibi yaygın hastalara neden olurken, bakteriler soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bağırsak ve idrar kesesi enfeksiyonları, apseler ile günümüzde eskiye oranla çok daha ender rastlanan tifo ve verem gibi daha ciddi enfeksiyonlara yol açarlar. Bütün bu hastalıklara, ateş eşlik eder.


Ateş Nasıl Düşürülür ?

Enfeksiyonların çoğunda, bedenin kendi savunma sistemleri çabucak olayın üstesinden gelebileceği için, gereksiz yere antibiyotik tedavisi uygulamaktan kaçınılmalıdır. Ateşli bir çocuğun yatakta yatması gerekmez; bununla birlikte evden çıkarılmamalı ve kendini aşırı yormasına izin verilmemelidir. İştahı yoksa yemeye zorlanmamalı, ama çok yüksek ateşli bir çocuğun sıvın yitimine uğramaması için, elden geldiğince çok sıvı içmesi sağlanmalıdır. Birçok durumda, yüksek ateş, çocuğun bedeni ılık suya batırılmış süngerle silinerek düşürülebilir. Çocuk yatakta yatıyorsa, üstü yalnızca hafif bir çarşafla örtülmeli, bu çarşaf, teri emerek ıslanabileceği için, sık sık değiştirilmelidir.

Büyükçe çocuğunuzun ateşi yüksekse ve bedenini ılık suya batırılmış süngerle silmek ateşi düşürmüyorsa, doktorunu çağırın. Başka bakımlardan iyi görünmesi durumunda, daha büyük bir çocuğun ateşinin yükselmesinden kaygılanmanıza gerek yoktur. Ama 39 dereceyi aşmışsa, mutlaka doktor çağırın. Ayrıca, çok küçük bebeğiniz ateşlenince de, hemen doktoruyla ilişki kurun. Parasetamol, beyne giden uyarıları engelleyerek, yüksek ateşi düşürür. Bedenini ılık suya batırılmış süngerle silme, ateşin durumunda değişiklik yapmamışsa, büyükçe çocuğunuza, parasetamol verebilirsiniz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.