SORU – CEVAP 

Öncelikle bilmeyenler için kendimi tanıtayım. 22 yaşında bir çocuk annesi, eş, patoloji mezunu bir bloggerim. Şimdi sizden gelen soruları sizlerle paylaşacağım.

İyi Okumalar ❤

Anne Olacağınızı Öğrenince Neler Hissettiniz ?

İlk bebeğe hamileyseniz ilk önce içinizi sevinçle karışık bir bilinmezlik kaplıyor ve bu duyguyla baş başa kalıyorsunuz. Ben anne olacağım ve buna hazır mıyım ? Bir bebeğe bakacak güçte miyim ? … Tanımlayamadığım bir ruh hali ile saatlerce bu sorularla düşünüyorsun. Bu şoku geçirdikten sonra ise tamamen düşüncelerden arınıp tarifi olmayan bir duyguyla deli gibi saatlerce tepinme isteği geliyor. Korku, endişe, mutluluk, sevinç hepsini bir arada yaşamış oluyorsun.

Hamileliğiniz Planlı Mıydı ?

Hayır. Bize armağan olarak gönderilmiş bir bebekti.


Hamileliğiniz Nasıl Geçti ?

Sağlık açısından çok fazla sorun yaşamadım. Sadece bir dönem karnım ve bacaklarımda yaralar oluştu. Başta zonadan şüphe edildi. Testler yapıldı ama bir şey çıkmadı. Ultrasonla bakıldı bebeğin durumu nasıl diye ? Bebeğim gayet iyiydi ama hala yaraların neden çıktığı anlaşılmadı. Yine test yapıldı bu sefer karaciğer içindi. Adını tam hatırlayamadım ama doktor eğer karaciğer oluşan bir şeyden ötürü ise bebek risk altında olabilir demişti. Çok korkuyordum ve sürekli dua ediyordum bir şey çıkmasın diye. Test sonucu geldi çok şükür temiz çıkmıştı. Cildiyeye gittim doktor krem yazdı 28. haftada olduğum için özel bir krem karışımı yazdı. Eczanede yaptırdım kullandım 2 haftaya yakın bir zamanda o yaralardan kurtulmuş oldum. Bu hastalık dışında hamileliğim neşe içinde geçti. Her sabah hareketli şarkılar açıp bebeğimle oynuyorduk. Beraber kahvaltılar hazırlayıp babamıza yemekler yapıyorduk. Anlayacağınız bebeğimin varlığı bana iyi gelmişti 😍

Eşiniz Hamileliğinizde Yardımcı Oldumu ? Neler Yaptı ?

Eşim hamilelik sürecimde ve sonrasında en büyük yardımcımdı. Her şeyi beraber yapıyorduk. Hamileliğimde çok fazla kilo almıştım o yüzden çok fazla ev işi falan yapamıyordum.Haliyle tüm işler eşime kalmıştı. Sağ olsun tüm işleri eşim halletti diyebilirim.

Doğumunuz Sürecinizde Neler Yaşadınız ? Doğumunuz Nasıl Geçti ? 

Bizim erken ve planlı gerçekleşen bir doğumdu. 6. ayın içinde erken doğum riskiyle karşılaştık NTS’ de sancılarım tavandı. O gün doktorumuz Çağcıl Bey riske atmayıp hastahanede yatışımı verdi. O gece serum ve ilaçlar ile sancılarımı düşürdü. Sanırım serum ve ilaçlar olmasaydı prensimiz erken merhaba diyecekti dünyaya. Doktorumuz saat dokuza kadar hastanedeydi. Kendisi de doğum bekliyordu ama olmadı gelmedi Çınarımız. Erken doğma riski ile karşıya karşıya kaldığımız için ve küvez gibi zorlu bir süreç yaşamamak adına Çağcıl Bey’in önerisi ile 2 defa ciğer geliştirici iğne vuruldum. Normal doğum olarak sürekli konuşuyorduk ama benim 105 kiloya kadar gelmediğim zamanlardı 🤭

Tabi sorun sadece kilo değildi çatı darlığı ve Çınar’ın kordonu da boynuna dolanmıştı. 38 hafta 1 gün iken kendi isteğim ile sezeryan ile doğum yaptım. Prenses doğum oldu. Belden iğne yapılarak uyuşturuldum. Doğuma da güle oynaya şarkılar içinde gittik. O gün oğlumuza kavuşacaktık. Hastahane odasını süsledik her şeyi hazırladık ve doğuma girmeden bütün arkadaşlarımız, akrabalarımız yanımızdaydı. 10 da doğuma alınmak üzere ameliyathaneye götürüldüm. 11.25 te ise oğlum yanımdaydı. 😍

Sezeryan Doğum Acılı Mı ? Nasıl Bir Süreç Geçirdiniz ?

Tabiki bir normal doğum değil. Normal doğumda o an acı çekip sonra rahatsın. Hareket sınırı yok. Odaya çıktığım zaman karnımda büyük bir ağrı vardı haliyle. Bebeğimi görene kadar acıdan kıvranıyordum ama onu gördükten sonra anlık olarak tüm ağrılarımı unuttum. Çok güzel kokan ufacık bir melek vardı kollarımda nasıl acı hissedebilirim ki. Hala o anı gözlerim dolu anlatırım. Annelik işte 🤱 Serumlar, ağrı kesiciler verildi ama acı hissediyorsunuz. Gülemiyordum bile acıyordu canım. Sadece emzirme süreçlerinde dikilebiliyordum. Doğum fotoğrafı çekildi öğlenden sonra o zamana kadar daha iyiydim. Çekim bittikten sonra da ara ara  koridorlarda yürüyüş yapıyordum. Başım döndüğünde ve canım yandığında hemen yatağıma dönüyordum. Hastahane sonrası süreçte ise yine zorluklar devam ediyordu. Ağrılar, gülerken dikişlerin acısı vs bunları zaten bekliyordum. Beklemediğim şey duş alma sorunuydu. Duşa girmeden önce o dikiş bölgesinde zaten bant oluyor su geçirmeyen ama doktorum önlem için streç ile sarmamı önermişti. O da ıslanınca pek iyi hissettirmiyordu acıyordu canım.

15 gün sonra dikişlerime bakılmak için hastaneye gittiğimde dikişlerin olduğu yerde az miktarda mantarlanma olmuştu göbeğimden ötürü ve havanında sıcaklığının etkisiyle … Krem kullanarak geçmişti ama göbeğimi sürekli tülbent ile yukarıda tutmaya çalışıyordum sıcaktan ne pişik olsun ne de mantarlansın. Kısacası çok kilo alıp bir de sezeryan oluyorsanız zor bir süreç sizi bekliyor olabilir. Ama genel olarak baktığımda ben çabucak toparlandım. Etrafımda sezeryan olan kişileri dinlediğimde onların acı ve sızısı kolay geçmemiş. Fikrimi isterseniz annelerim eğer normal doğum sancınız varsa ondan yana tercihinizi kullanmanız. Çünkü sezeryan öyle uzaktan görüldüğü kadar kolay bir durum değil. Ameliyat sonuçta. Bu anlattığım sorunları yaşamak yerine sadece çocuğunuza kavuşurken acı çekin sonra rahat edin.

Bebeğinizin İsmine Nasıl Karar Verdiniz ?

Ben Emir ismini çok istiyordum. Hep emir olarak sevdim karnımda. Eşim ama bir türlü sevememişti Emir ismini. 6. ayımda bana gelip ismi Çınar olsun mu diye sordu. Dedim o isim nereden çıktı Emir güzel. Sonra beni baya ikna çabalarına girdi ve bende çok diretmedim. Çünkü Çınar ismini de seviyordum ve eşimin de isteğini, heyecanını gözardı edemezdim ve tamam dedim. Böylece 6. ayımızda Çınar ismine kesin olarak beraber karar verdik.

 Bebeğinizin Bakımı İçin Yardım Alıyor Musunuz ?

Hayır almıyorum. Bir birey yetiştiriyoruz ve onun eğitimi ve bakımıyla tamamen kendim ilgilenmek istiyorum. Çalışma hayatımı sırf bu yüzden arka plana atıyorum. Zamanı gelince tabi ki kreş düşünüyoruz ama o zaman şu an değil.

Eşiniz ile Çınar’ın İlişkisi Nasıl ?

Mükemmel. Hatta bazen kıskanıyorum bile aralarındaki bağı. Çok iyi bir baba eşim ve ilerleyen zamanlarda aralarındaki baba-oğul ilişkisi daha iyi olacak. Zaten o kadar aralarındaki bağ kuvvetli ki anne demek yerine sürekli evde baba baba baba hani kız çocuğu olsa bu kadar olurdu. Anneyi ağzından duymak için kırk takla atıyorum desem yeri. Anneci hiç değil herkese gülen çok pozitif bir çocuk herkese gitmek istiyor.

İkinci Çocuğu Düşünüyor Musunuz ?

Bir kız çocuğumun olmasını çok istiyorum bunun yanı sıra tabi ki Çınar’ın bir kardeşinin olmasını, onunla paylaşımlarda bulunup, kardeş duygusununu tatmasını ama enerjimi sadece Çınar’a harcamak istiyorum bu enerjiyi ikiye bölme taraftarı değilim. Çınar’ın bana şuanda her konuda ihtiyacı var. Yürümeye başlayacak yakında ve onunla doya doya parklarda koşturmak istiyoruz daha doyamadan Çınar’a ikinci çocuğu eşimde bende istemiyoruz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.