SEREBRAL PALSİ 

Serabral Palsi; doğum öncesinde doğum sırasında ve doğum sonrası erken dönemdeki, beyin hasarı sonucu ortaya çıkan, ilerleyici olmayan ancak hareketi kısıtlayıcı, kalıcı motor fonksiyon kaybı, postür ve hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Serebral Palsi bulaşıcı, kalıtsal ve hayatı tehdit eden bir durum değildir. Motor geriliğine; duyusal, bilişsel, iletişim, algılama, epilepsi, davranış bozuklukları ve ikincil olarak gelişen kas iskelet sistemi sorunları eşlik eder. Serebral Palsili çocukların büyük bir kısmı zamanla daha iyi duruma gelirken, bir kısmı da gelişebilecek ek sorunlar nedeni ile daha kötü bir tablo sergileyebilir. Oluşacak ek sorunları engellemek ve çocukların yaşam kalitelerini arttırmak için, mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir. Beyin ve beyinciğin hasar görmemiş bölümleriyle yapılacak olan özel eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları ile iyileşme sağlanabilir.

Serebral Palsi 4 farklı biçimde görülebilmektedir.

Spastik : En yaygın görülen çeşittir. Kaslar sertleşmiş ve sıkı haldedir.


Ataksik : Titrek hareketler sonucu karakterize edilmiştir. Kişinin pozisyon hissini ve dengesini etkilemektedir.

Diskinetik : İstemsiz hareketler sonucu karakterize edilmiştir.

Karışık Tip : Yukarıdaki 3 tipin bir arada görüldüğü durumdur.

Serebral Palsi Ne Sıklıkla Görülür ? 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2013 yılında açıkladığı rakamlara göre dünya genelinde 17 milyon Serebral Palsili insan olduğu bilinmektedir. Dünyada görülme sıklığı 1000 canlı doğumda 2-3’tür. Türkiye’de yapılan çalışmalarda da görülme sıklığının 1000 canlı doğumda 4 olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalar Serebral Palsilerin yaklaşık %75’inin hamilelik sırasındaki nedenlere, %10-15’inin zorlu doğum ve yeni doğan dönemindeki rahatsızlıklara bağlı olduğu, geri kalan %10’un ise yaşamın erken haftalarındaki kaza ve hastalıklara bağlı olarak ortaya çıktığını göstermektedir.

Erken Tedavinin Önemi 

Çocuklukta 0-3 yaş beyin gelişiminin oldukça hızlı olduğu dönemdir. Bu sebeple Serebral Palsi gibi engel durumlarında erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis ve tedavide en önemli amaç; çocukta kalıcı bozuklukların önlenmesi ve mevcut potansiyelinin geliştirilmesidir. Serebral Palsili bireyler sosyal hayata katılabilir ve üretken hale gelebilirler. Erken tanı ve müdahale ile erken doğan, akranları gibi aynı hızda büyümeyen, öğrenemeyen veya öğrenmekte güçlük yaşayan bebeklerin ve çocukların zayıf yönlerinin tespit edilmesi ve ideal potansiyele ulaşmaları hedeflenmektedir. Serebral Palsi multidisipliner bir yaklaşım ile tedavi gerektirir ve tedavi süreci yaşam boyu sürebilir.

🎬 Speechless dizisini izlediniz mi ?

✔ ABD’de Eylül 2016’dan beri yayında. JJ karakteri, gerçek yaşamda da Serebral Palsili bir aktör olan Micah Fowler tarafından canlandırılıyor. Engelli bir karakterin engelsiz bir oyuncu tarafından canlandırılmadığı, aksine engelli karakterin doğrudan engelli bir birey tarafından canlandırıldığı bu dizi bu sebeple izlenmeyi ayrıca hak ediyor bence !

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.