2. AY 
📌 Kilo kontrolü yapılarak kilodaki değişim gözlenmelidir. Yetersiz kilo alımı varsa kontrole yönlendirilmelidir.
📌 Baş çevresi ölçülüp büyüme eğrisine işlenmelidir.
📌 Günlük banyo sonrası bebeğe masaj uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca huzursuzluk durumlarında karın masajı bebekleri rahatlatabileceğinden masaj uygulaması yapılmak oldukça önemlidir.
📌 BCG, DaBT-IPA-Hib KPA ve isteğe bağlı rotavirüs ( Verem, difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, zatürre ve ishal ) aşıları yapılmalıdır.
 3. AY  
📌 Bebeğin uykusunun bir düzene girebilmesi için gündüz uyanık  kaldığı saatlerde bebekle oyunlar oynanmalıdır.
📌 Kavrama refleksi azalarak bu dönemde istemli tutmaya dönüşür. Çocukta tutma davranışı görülmüyorsa uzmana yönlendirilmelidir.
 4. AY 
📌 Tonik boyun refleksi kaybolmadığı takdir de uzmana yönlendirilmelidir.
📌 Nesneleri ağzına götürmesi nedeniyle enfeksiyon hastalığı riski artar. Ağız yaralanmaları riski oluşur. Ağzına attığı küçük nesneler boğulma riski oluşturur.
📌 Yetişkin, bebeği alt değiştirme masası, yatak veya yüksek bir yerde yalnız bırakılmamalıdır.
📌 Hep B 3, DaBT-IPA-Hib, KPA ve ayrıca isteğe bağlı olarak rotavirüs ( Sarılık, difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, zatürre ve ishal ) aşıları yapılmalıdır.
 5. AY 
📌 Diş çıkarmanın başlamasıyla birlikte hafif ateş, ishal, iştahsızlık ve huzursuzluk olabilir. Diş çıkarırken diş etlerinin rahatlatılması içim bebeğe zarar vermeyecek, kaliteli diş kaşıyıcılar çocuğa verilmelidir. Diş kaşıyıcı bulunamadığı takdirde bebeğe zarar vermeyecek, kolaylıkla kemirebileceği fakat kopartamayacağı besinler ( havuç yeşil soğan gibi ) verilerek diş çıkarması desteklenmelidir.
📌 Artan tükürük salgısı ile birlikte önü sürekli ıslanır. Bu dönemde uygun önlükler kullanılmalıdır.
Artan tükürük salgısı bebeğin etkileşimde bulunacağı her türlü nesneye ( oyuncak gibi ) geçerek bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olacağı için oyuncaklar ve diğer nesnelerin temizliğine dikkat edilmelidir.
📌 Tek başına anne sütü bebeğin beslenmesi için yeterli değildir. Bebeğe anne sütüne ek olarak meyve suları ( elma,şeftali suyu ) verilmeye başlanmalıdır. Taze olarak sıkılması önemlidir. Katkı maddesi içeren yiyecek ve içeceklerden çocuklarınızı uzak tutunuz. Ek besin vermeye; teker teker az miktarlarda ( 1-2 çay kaşığı ) başlanmalıdır. Verilen ek besinin her gün miktarı arttırılmalı, yeni bir ek besin 1-2 gün ara ile verilmeye başlanmalıdır. Ek besinler kaşık veya bardak ile verilmelidir. Kullanılan kaşığın kenarları yuvarlatılmış, uç kısmı yumuşak, orta büyüklükte ve uzun saplı olmalıdır. Yeni bir ek besine başlandığında vücutta kızarıklık, kaşıntı, karın ağrısı, nefes darlığı gibi alerjik bulgular yönünden bebek gözlenmelidir.
 6. AY 
📌 Kilo kontrolü yapılarak değişim büyüme eğrisine kaydedilmelidir. Grafikte bir sapma varsa bu uzmana başvurulmalıdır.
📌 Anne sütüyle birlikte günde 2-3 kez ek besin verilmelidir. Meyve suyuna ek olarak yoğurta geçilmelidir. ( Yoğurt mutlaka her gün bebeğin yiyebileceği miktarda cam bir kabın içinde mayalanmalıdır. )
📌 Gündüz saatlerinde bebeğin uyanık kalmasını sağlamak için bebekle eğlendirici etkinlikler yapılmalıdır.
📌 Eline geçirdiği materyalleri çarpma davranışını otomatik ve sık olarak gösterdiği için kırılabilir oyun materyalleri bebeğin yaralanmasına neden olabilir.
📌 Hep B, DaBT- IPA- Hib KPA, OPA ve isteğe bağlı rotavirüs ( difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, zatürre, ve ishal ) aşıları yapılmalıdır.
 7. AY 
📌 Meyve sularından meyve-sebze pürelerine ya da sebze çorbasına geçilmelidir ( öncelikle patates, ıspanak, havuç vb. sebzelerle başlanmalıdır ). Ek besinler verilerek, süt dışında besinler yedirmeye başlanmalıdır, diş sağlığını desteklemek için her beslenme sonrası ağız içindeki kalıntılarının gitmesi için bir iki yudum su içirilmelidir.
📌 Bebek hareketli hale geldiği için kaza ve yaralanmaları önlemek amacıyla çevre düzenlemesi yapılmalıdır ( köşeli yerler yuvarlatılmalı, çekmeceler sabitlenmeli, prizler kapatılmalı düşme tehlikesi olan mobilyalar sabitlenmeli, çekebileceği örtüler kaldırılmalıdır.
📌 Etrafta bebeğin ağzına götürebileceği küçük parçalı eşyalar bulundurulmamalıdır. Yerde bulduğu nesneleri ağzına götürdüğü için çevre temizliğine özen gösterilmelidir.
 8. AY 
📌 Bebeğin mesane ve bağırsak düzeni oluşmaya başladığı için alt değiştirme işlemi bu düzene uygun yapılmaya çalışılmalıdır. Böylece bebeğin daha uzun süre kuru ve temiz kalması sağlanmalıdır.

📌 Bebek artık tahıl grubu besinleri yiyebilir. Her hafta yeni bir besin başlanabilir. Yumurtanın beyazını, sebze çorbalarının içinde nohut. kuru fasülye mercimek gibi tahıl grubu besinleri ezerek yiyebilir.

 

 

 9. AY 
📌 Bebeğin biberonundaki/bardağındaki sütü/mamayı/besini kendi kendine içmesine fırsat verilmelidir. Bebek su istediğinde biberona/bardağa bir miktar su koyarak, bebeğin eline verilmelidir. Bebeğe oynaması için kendisine zarar vermeyecek nitelikte olan kaşık ve tabak verilerek, bu nesnelerle oynaması teşvik edilmelidir. Böylelikle boş kaşığı eliyle tutarak ağzına götürebilmesi desteklenmelidir.
📌 Bebeğe zarar vermeyecek özellikte olan farklı nitelikte ( dar bardak-geniş bardak, saplı bardak, uzun bardak gibi ) bardak verilerek bu bardakları kavrayabilmesi desteklenmelidir. Böylelikle farklı bardaklar için farklı tutuş şekilleri geliştirebilir.
📌 Bebeğin başına şapka/bere takılarak onu çıkarmaya çalışması sağlanabilir. Bu bir oyuna dönüştürülebilir.
📌 Bebek altını kirlettiğinde rahatsızlık belirtisi gösterebilir. ( ağlar, huzursuzlaşır … ). Bu durumlarda bakım veren kişi bu belirtilerin farkında olmalı ve alt değiştirme işlemini gerçekleştirmelidir.
 📌 Bebeğin altı değiştirilirken bebek ile uygun şekilde konuşulmalıdır. Cinsel organlara uygunsuz şekilde dokunma onlara farklı isimler takma gibi davranışlar sergilenmemesine dikkat edilmelidir.
📌 Bebeğin çıkmış olan dişleri ve yeni çıkmakta olan dişleri arada kontrol edilmelidir. Eğer bebek huysuzlanıyor ise bunların nedeninden biri yeni çıkmakta olan dişler olabilir.
Ek besinlerine peynir eklenebilir.

 


 

 

 

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.