10. AY 
🦋 Katı ya da püre kıvamındaki besinleri kendisine uygun kaşıkla yemesine imkan tanınmalıdır.
Bebek aileyle birlikte mama sandalyesinde oturup, ailenin yemek sularının tadına baktırılabilir. Et ve et grubu besinler küçük parçalar halinde ya da kıyma olarak yemeklerin içinde verilebilir.
🦋 Biberonla beslendiği zamanlarda biberonun tüm kontrolü bebeğe verilebilir. Uygun pozisyonda oturtulan bebeğe biberon verilerek kendisini beslemesi önemlidir.
🦋 Bebek yetişkin tarafından giydirilirken, yetişkin, bebekle kendisine yardımcı olması için konuşabilir. Yetişkin, bebeği giydirirken ” uzat kızım/oğlum kolunu “ gibi cümlelerle bebeğin giydirilirken yetişkine yardımcı olması sağlanabilir.
🦋 Bebeğin etrafında bulunan tutunabileceği eşyalar sabitlenmelidir. Bebek yalnız bırakılmamalıdır. Zemin bebeğin düşüp yaralanmasını önleyecek şekilde kaymaz ve yumuşak olmalıdır.
 11.AY  
🦋 Bir şeyler yerken bebek özgür bırakılmalıdır. Altına serilecek genişçe bir örtünün üzerine oturtulan bebeğe yemesi için yiyecek verilmeli ve istediği gibi yemesi sağlanmalıdır.
🦋 Evde bulunan kişilere ait ( yetişkinlere ve bebeğe ) farklı bere, başlık ve şapkaları bebeğin önüne konulara bunları takmaya çalışması sağlanmalıdır.
🦋 Diş kontrolü yapılmaya düzenli olarak devam edilmelidir. Özellikle bu dönemde alt yan kesicilerin düzgün çıkıp çıkmadığına dikkat edilmelidir.
 12. AY 
🦋 Bebeğin yaşına uygun çatalla yemek yemesi desteklenmelidir. Bebeğin yiyebileceği türde olan besinler çatala batırılarak bebeğe verilmelidir. Kendisinin de zaman zaman çatalla yemek yemesi desteklenmelidir. Bebek çatalla beslenirken batmalar yönünden dikkatli olunmalıdır.
🦋 Bebeğin ayağına giydirilecek çoraba değişik eklemeler ( çan gibi, renkli fiyonklar gibi ) yapılarak çorabın bebeğin ilgisini çekmesi sağlanabilir. Böylelikle çorabıyla ilgilenen bebek, onunla oynamaya onu çıkarmaya çalışır.
🦋 Kilo kontolü yapılarak büyüme eğrisine işlenir. Bebeğin doğum kilosunun ortalama 3 katına ulaşması beklenir. Eğer bebek yeterli kilo almadıysa doktor kontrolüne götürülmelidir.
🦋 Bebeğin baş ve göğüs çevresi ölçümleri yapılarak gelişimi takip edilmelidir. Baş ve göğüs çevresi ortalama 46.30 cm olmalıdır.
🦋 Giderek azalan gündüz uykusunu düzenleyerek gece kaliteli bir uyku geçirmesini sağlamak için gündüz bebekle yapılan etkinlikler çeşitlendirilmelidir. Bebekle dışarı da zaman geçirilirken güneşin zararlı etkilerinden korunmalıdır ( bebeklere uygun koruyucu kremler, şemsiye kullanılmalıdır ).
🦋 KPA ( RAPEL ), KKK, Suçiçeği, Hep A ( zatürre aşısı tekrar dozu, kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı ve A tipi sarılık ) aşıları yapılmalıdır.
‼️ Suçiçeği ve ishal aşısı özel aşıdır. Rutin aşı takviminde yer almamaktadır. Ancak yapılmasında fayda vardır.
 13-15. AY 
🦋 Çocuğun üzeri değiştirileceği zaman mevsime uygun iki ya da üç farklı kıyafet çocuğa sunularak arasından seçim yapması istenebilir. Böylelikle çocuğa yetişkin kontrolünde tercih ettiği giysiyi giymesi için fırsat tanınmış olur.
🦋 Çocuğun yemek yerken kucakta değil, sandalyede oturmasına fırsat tanınmalıdır.
🦋 Çocuk su içmek istediğinde, su biberonla değil, bardakla çocuğa verilmelidir. Bardaktan su içmeyi bu dönemde gerçekleştirebilir.
🦋 Çocuk tabaktan kaşıkla aldığı yiyeceği bir hamlede ağzına götürür. Bu nedenle kaşıkla yemek yemesi için çocuğa fırsat sunulmalıdır.
🦋 Çocuğa yiyecekleri çatalla yemesi sağlanır.
🦋 Çocuk yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra yetişkin ile birlikte lavaboya götürülür. Bir basamak ya da taburenin üzerine çıkarılır. Önce yetişkin ellerini ovuşturarak suyun altında sabun ile yıkanır. Sonra çocuğa yardımcı olarak onun el yıkama alışkanlığı kazanmasını sağlar.
 16-18. AY 
🦋 Çocuk giysilerini çıkarırken yetişkin ” Şimdi ceketinin kolunu çıkart “ gibi sözel yönergeler vererek çocuğun bu işleme yardım etmesine olanak tanır.
🦋 Büyük tuvaletinin ( gaita ) geldiğinde huzursuzlanarak, saklanarak, kızararak, yüz ifadesindeki değişiklikle belli ettiğinde yetişkin sözel ifadelerle çocuğu tuvalete yönlendirir. Bu süreç bu şekilde devam ettiğinde, her büyük tuvaleti geldiğinde yetişkine haber verme davranışı göstermeye başlar.
🦋 Yetişkin diş fırçalama sürecinde çocuğa uygun olacak diş fırçası vererek onun da dişlerini yetişkin gibi fırçalamasına teşvik edebilir. Bu dönemde çocuğa diş fırçası macunsuz olarak verilmelidir. 22. aydan sonra diş macunu kullanılmaya başlanılmalıdır.
🦋 Çocuğa zarar vermeyecek nitelikte olan tarak vererek saçını taraması sağlanmalıdır.
🦋 Yemek yedikten sonra çocuğa peçete verilerek yemek sonrasında ağzını silmesi gerektiği anlatılır. Ağzını peçete ile silen yetişkin bu esnada ” Bak … yemeğimi yedim ve ağzımın temiz olması için peçete ile ağzımı siliyorum “ gibi cümleler kullanmalıdır.
🦋 Yetişkin, çocuğun kendi ayakkabısını çıkarması için fırsatlar tanımalıdır. Yetişkin çocuğun ayakkabısını çıkarmamalıdır.
🦋 Çocuğa farklı türde besinler tanıtılarak ve tattırılarak farklı besinlerin olduğu gösterilmeye çalışılır. Daha sonra farklı besinler sunularak çocuğun seçim yapması desteklenir.
🦋 Hep A, DABT-IPA-Hib ( RAPEL ), OPA ( difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve  menenjit ) aşılarının tekrar dozuyla A tipi sarılık aşısının 2. dozu yaptırılmalıdır.
 19-21. AY 
🦋 Çocuk altını ıslattığı; huzursuzlanma, bezini çekiştirme gibi davranışlarda gösterir. Yetişkin, bebeğin bu ihtiyacını anında gidermelidir.
🦋 Çocuk üzerindekileri çıkarırken, önü düğmeli ya da fermuarlı üst giysileri yetişkin tarafından açılmalı ve çocuğun giysiyi çıkarmasına fırsat verilmelidir.
🦋 Çocuğa sofrada bazı kurallar olduğu basit bir şekilde gösterilerek anlatılır.
🦋 Çocuğa yetişkin tarafından iki ya da üç çeşit yemek seçeneği sunularak bu seçeneklerden birini seçmesi sağlanır. Böylelikle çocuk yetişkin kontrolünde yemek tercihini yapmış olur.
🦋 Çocuk yemek yerken doyup doymadığı ile ilgili konuşmalar yapılarak çocuğun sözel olarak doyduğunu söylemesi beklenir.
🦋 Çocuğa mandalina, muz gibi yumuşak kabuklu meyveler verilerek bu meyveleri eliyle soyması sağlanabilir.
🦋 Bu dönemde çocuk fındık, fıstık gibi kolay soyulabilen kuruyemiş yer. Bu nedenle çocuğa bu farklı tatlar sağlanarak farklı besinler alması sağlanabilir. Çocuğa bu tür kuruyemişler boğulma ya da tıkanmalara neden olabileceği için yalnızken verilmemelidir.
🦋 Çocuğa dondurma gibi yiyecekler yemesi için fırsatlar tanınarak kaşık, çatal, biberon dışında farklı şekilleri de denettirilebilir.
 22-24. AY 
🦋 Çocuğun giysileri çıkarılırken kendisine fırsat tanınarak, soyunması desteklenir.
🦋 Yetişkin, çocuğa giysilerini giyme konusunda yardımcı olmalıdır. Yardımın miktarı çocuğun ihtiyacına göre azaltılmalı veya arttırılmalıdır.
🦋 Biberon ve bardaktan sonra bebek için farklı bir deneyim olacak olan pipet deneyimi çocuğa bu dönemde yaşattırılabilir. Çocuğa meyve sularını, sütü pipetle içmesi için fırsat tanınabilir.
🦋 Çocuğa kabak çekirdeği, kayısı, kiraz gibi çekirdekli yiyecekler bu dönemde sunulabilir.
🦋 Babinski refleksinin 24. aydan sonra devam etmesi nörolojik bir bozukluk olduğunun göstergesidir. Doktora götürülmelidir.
🦋 Tuvalet eğitimi için çocuğun hazır oluş kriterleri gözlenir. Bunlar çocuğun en az iki saat kuru kalabilmesi, yürüme, oturma, çömelme becerisi kazanmış olması, giysilerini çıkarma becerisini kazanmış olması, altını ıslattığını belirtebilmesi, sıkılmadan beş-on dakika tuvalette oturabilmesidir. Çocuk tuvalet alışkanlığını kazanana kadar her gün belli saatlerde bu işlem tekrar edilir.

 

 25-30. AY 
🦋 Çocuk fırsat tanındığında kendini besleyebilir. Çocuk yeme ve içme konusunda yetişkin kontrolünde serbest bırakılmalıdır.
🦋 Çocuğun yetişkin kontrolünde bıçakla bazı besinleri kesmesi, parçalarına ayırması sağlanabilir. Yumuşak, kolay kesilebilen yiyeceklerle çocuğa zararı olmayacak bıçaklar tercih edilmelidir.
🦋 Çocuk elleri kirlendiğinde ve gerekli durumlarda ellerini yıkamak için kendiliğinden lavaboya gider.
🦋 Çocuk küçük tuvaletinin geldiğini ifade ettiğinde yetişkin gerekli önlemleri alarak çocuğu tuvalete götürmeli, bu işlemi asla geciktirmemelidir. Gerekli durumlarda çocuğa yardım edilmelidir.
🦋 Büyük düğmeleri olan kıyafetler giydirildiğinde düğmelerini iliklemesi için çocuğa fırsat verilmelidir.
🦋 Çocuk soyunurken giysilerini ( lastikli pantolonunu, külotlu çorabı, önden açılan    yeleğini ) kendisi çıkarması için ” Bunu yapabilirsin kızım/oğlum ” gibi sözel uyaranlarla teşvik edilmelidir. 
🦋 Çocuk giysilerini giyerken ihtiyaç duyduğunda yardımcı olunmalıdır.
 31-36. AY 
🦋 Çocuk yardımsız olarak tuvalet ihtiyacını giderebilir. Gerektiğinde yetişkin yardıma hazır bulunmalıdır.
🦋 Çocuk kirlettiği yeri temizlemesi için yetişkin tarafından teşvik edilmelidir.
🦋 Çocuğa kendi eşyalarıyla yetişkinin eşyaları sunulur ve kendi eşyasını göstermesi istenir.
🦋 Çocuğa kendi giysileri sunulur ve kendi başına giyinip-soyunması sağlanır. Yetişkin gerektiği takdirde yardım etmek için hazır bulunmalıdır.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.