HAMİLELİĞİN GELENEKSEL ” YAN ETKİLERİ ” 

Hamileliğin en sık rastlanan belirtilerinden biri, ilk birkaç ay içinde genellikle sabahları görülen, bulantı ve kusmalardır. Bazı ülkelerde “sabah hastalığı” adı verilen bu rahatsızlıktan, hamile kadınların yaklaşık yarısı etkilenir ve hamileliğin, bedensel olarak hissedilen ilk belirtisi olabilir.

Bulantı ve kusmalar, normal hamileliğin bir parçası sayılır ve sizi çok rahatsız ediyor olmaları durumunda bile, herhangi bir kaygı duymanıza gerek yoktur.

NEDENLER 

Hamilelik dönemi bulantılarının kesin nedenleri bilinmemekle birlikte kan dolaşımınızdaki hormonların özellikle de progesteronun düzeylerinin artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazı uzmanlar da, hamilelik döneminde fazladan üretilen östrojen ve progesteronu kanda hep belirli bir düzeyde tutmak için üretilen ” insan koryon gonadotropini( HCG ) adlı hormonun üretilmesine de bağlı olabileceğini ileri sürmektedirler. Gerçekten de, HCG’nin üretilmesi, bulantının başlamasıyla çakışır.


Kan dolaşımına bu apansız hormon akını, midenizin iç zarını tahriş ederek, hssetmekte olduğunuz baş dönmesini ve bulantıyı artırabilir. Ayrıca, kan şeker düzeyinizi de etkileyerek, kendinizin ya çok aç hissetmenize ya da midenizin bulanmasına yol açar.

NE ZAMAN BAŞLAR ?

Bulantı ve kusmalar, genellikle 6. haftasına doğru başlar. 10. haftaya doğru azalır, 13. haftaya doğru kaybolurlar. Bazı hamile kadınlarda 16. haftaya kadar sürdükleri görülürse de, daha uzun sürmelerine çok ender rastlanır.

Bazı kadınlar, bu hamilelik dönemi bulantıları döneminde kendilerini öylesine halsiz hissederler ki, ruhsal çöküntü içine girer, bu korkunç bulantılardan ömür boyu kurtulmayacakları duygusuna kapılırlar. Uzmanlar, bazı kadınlar hamilelik bulantılarından etkilenirken, bazılarının etkilenmemesinin nedenini henüz aydınlatamamışlardır. Aynı kadında bile, bulantıların şiddeti, bir hamilelikten öbürüne değişik olabilir ve bir hamileliğinizde, bulantılardan etkilenmeniz, bir sonrakinde de aynı sıkıntıları çekeceğiniz anlamına gelmez.

 EYLEM PLANI : 

 • Gündüzleri belirli aralıklarla dinlenin. Çalışıyorsanız, çalışma arkadaşlarınızla bu konuda konuşun.
 • Dar giysiler giymekten kaçının.
 • Bulantıyı bastırmak için yanınızda grissini, yoğurt, çiğ sebze gibi atıştırılacak bir şeyler bulundurun.
 • Doktorunuz gerekli görmedikçe, hiçbir ilaç almayın.

 DİKKAT ! 

 • Gerek katı yağlı, gerek sıvı yağlı yiyeceklerden elden geldiğince sakının.
 • Karbonhidratlar bulantıya iyi gelirler : Pirinç, patates, kepek ekmeği ve çiğ sebzeler yiyin.
 • Bitki çayları için.
 • İçinizde tiksinti uyandırıcı yiyeceklerden ve kokulardan uzak durun.
 • Yatağınızın yanında, sabah kalkar kalkmaz atıştıracağınız bir şeyler bulundurun.
 • Gereksiz tartışmalardan, sıkıcı ortamlardan kaçının.
 • Mide gazı, bir sorun olabilir. Taze yiyeceklerle basit bir yemek rejimi uygulayın.
 • Sigara dumanından ve alkolden sakının.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.