ÖZBAKIM BECERİSİ

Çocuklar büyüdükçe kendi işlerini yardım almadan yapmak isterler. Diş fırçalamaktan tutun da, saç taramaya kadar pek çok işi belirli bir yaştan sonra tek başlarına yapabilirler. İnce motor becerilerinin ve özgüvenin gelişimi için çocuklarının tek başlarına bir şeyler yapabilmeleri çok önemlidir. Peki çocuklar hangi yaşta neleri yapabilirler ?

Kaşık ve Çatal Kullanma 

18 aylık bir çocuk kendi başına kaşıkla yemek yiyebilir. Elbette ki dökmeden yemesini beklemek çok gerçekçi olmaz. Bu sebeple aman dikkat; etraf kirlenmesin diye çocuğunu kendi yediren annelerden olmamaya özen gösterin. Yoksa çocuğunuz anaokuluna başladığında bile sizin yedirmenizi bekleyebilir. 4 yaşına gelmiş bir çocuk tıpkı bir yetişkin gibi çatal ve kaşık kullanarak, hatta biraz yardım ve modelleme ile bıçakla bile yemeğini dökmeden yiyebilir.

Giyinme ve Soyunma 


Yaklaşık 2.5-3 yaşına gelmiş bir çocuk düğmesini açabilir. 3-4 yaşlarındaki bir çocuk düğmelerini ilikleyebilir ve ayakkabılarını yardımsız giyebilir, yardımsız bir şekilde pantolon/etek veya kazağını giyebilir. 4.5 yaşındaki bir çocuk terliklerini giyerken sağı sağa solu sola giymeyi başarabilir.

Tuvaleti Kullanma 

18 aydan sonra çocuklar altının ıslandığını haber verebilirler. Yaklaşık 2.5 yaşından sonra da çişini ve kakasını tutup söyleyebilir ve yardım alarak tuvalete oturabilir. 3 yaşından sonra ise çocuklar yardımsız bir şekilde tuvalete oturabilir, külotunu indirip çekebilir, poposunu silebilir.

Ev İşlerinde Yardım Etme 

2.5-3 yaşındaki bir çocuk oyuncaklarını, 4 yaşındaki bir çocuk yatağını toplayabilir. 3 yaşından sonra evdeki getir götür işlerini yapabilir, sofranın kurulmasına ve toplanmasına yardım edebilir, bahçeyi sulayabilir, komşuya gidip istenileni alabilir.

Anne-Baba Olarak Siz Ne Yapabilirsiniz ?

Desteklemek ve güven vermek çocuklar için çok önemliidir. Tam olarak yapamasa bile çabasını takdir etmek, yapamadığı için onu aşağılamamak, bağırmamak, sakin bir şekilde doğrusunu yapması için ona yardım etmek ve onunla gurur duyduğumuzu söylemek çocuklarda özgüven gelişimi için temel basamaklardandır. Ancak bir işi yapamadığı her an yardıma koşmak da iyi değildir; çocuğun deneme yanılma yöntemiyle doğruyu bulması gelişimi için önemlidir. Çocuklar gelişim açısından bir birinden farklılık gösterebilirler. Kimi çocuk çok hızlıca bu basamakları geçerken, kimileri daha yavaş öğrenebilir. Ancak çocuğunuz yukarıda bahsedilen becerilerin hiç birisini gerçekleştiremiyorsa veya öğrenmek için hiçbir ilgi göstermiyorsa bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.