Mükemmel Anne Kimdir, Nasıl Olunur !?

Peki gerçekten mükemmel anne nasıl olunur ya da siz mükemmel anne misiniz? Eminim ki bu soruyu kendinize daha önce pek çok kez sormuşsunuzdur…

Bu makalemizin konusu başlıktan da anlayacağınız üzere mükemmel anne olmak üzerine.. Eminim ki bu soruyu kendinize pek çok kez sormuş ve “Tabii ki mükemmel bir anneyim” diye yanıtlamışsınızdır. Peki gerçekten mükemmel anne nasıl olunur ya da siz mükemmel bir anne misiniz? Farklı bir noktadan bakacak olursak; neye ve kime göre mükemmel anneyiz? Ne yapınca mükemmel oluyoruz ya da ne yapmayınca kötü anne damgası yiyoruz? Hadi bu soruları biraz farklılaştırarak ilerleyelim.

Bebeğine doğduğu günden bu yana kendisi bakıp tüm kariyerini çöpe atan mükemmel bir anne midir? Yoksa anneanne / babaanneye yada bakıcıya baktıran anne mükemmeldir ?

Bebeğin ertesi gün yiyeceği yemeği gece 12’lerde bile olsa kendi yapan anne mi ideal annedir yoksa bebeğine bakan kişinin yaptığı yemeklerin içlerini sorgulayan, evde semizotu var mıydı, ondan da çorbaya koydun mu diye soran mı? İşten çıkar çıkmaz hiç vakit kaybetmeden koştura koştura eve gidip çocuklarıyla vakit geçirmek için yanıp tutuşan anne mi yoksa iş çıkışı arkadaşlarıyla buluşup sosyalleşen mi?


Gündüz işte olduğundan dolayı çocuğuna olan özlemini azaltmak için gece koynuna alıp uyutan anne mi yoksa özgüveni oluşsun diye ayrı bir odada ve yatakta uyutan anne mi? Çocuğunu sosyalleşsin diye her gün işten gelip parka götüren anne mi yoksa hafta sonları özel oyun gruplarına götüren mi?

Çalıştığı için bebeğine banyo yaptırma işini bakıcısına yaptıran anne mi mükemmeldir yoksa yine çalışmasına rağmen bebeğini kendi yıkayan anne mi?

Kendisinin bile farkında olmamasına rağmen evlatları arasında ayırım yapıp onları farklı olanaklar sunan anne mi yoksa her çocuğuna eşit koşulları sağlayan mı?

Bu soruları istediğiniz kadar çeşitlendirebilirsiniz. Peki bu soruların doğru yanıtlarını bulabilir miyiz sizce? O kadar subjektif bir konu ki bu, neresinden bakarsak bakalım hepimizin aynı noktada buluşması neredeyse imkansız galiba. Geçenlerde sosyal medyada karşıma çıkan ve beni bu yazıyı yazmaya iten bir cümle ile bu yazıyı bitirmek sanırım en doğrusu olacak: “Nasıl bir anne olduğunuz kimseyi ilgilendirmez, anneliğiniz sadece sizin içinize sinsin yeter!”CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.