KEKEME & İLETİŞİM 

Kekemeler Derneği ip uçlarını şöyle veriyor :

Kekemelerle konuşurken birçok insan nasıl davranacağını konusunda tereddüte düşmektedir. Böyle bir durumda kekemeye; ” rahat ol, derin derin nefes al, heyecanlanacak bir şey yok ” gibi tavsiyeler vermek hiçbir işe yaramayacaktır. Dolayısıyla kekeme birine tavsiye vermek gereksizdir.

Ayrıca kekeme üzerinde daha fazla baskı oluşturmamak adına genelde insanlar göz teması kurmamaya çalışır; oysa ki bu karşınızdaki bireyi küçümsediğiniz ve dikkate almadığınız izlenimini yaratması açısında oldukça riskli bir davranıştır.

Kekemeler tarafından en rahatsız edici bulunan durum, her ne kadar iyi niyetlerle yapılsa da, kekemenin söyleyemediği kelimeleri tamamlamaya çalışmaktır.


Bir kekemeyle iletişim sırasında anlayamadığınız kelime ve cümleler olabilir. Böyle bir durumda kekemeye soru sormaya çekinmemek, karşınızdaki kişiyi önemsediğinizi gösterecektir.

Genellikle kekeme bireyler telefonda konuşmalarını kontrol etmekte daha fazla zorluk yaşarlar, lütfen böyle bir durumda daha sabırlı olunuz. Telefonu ilk açtığınızda herhangi bir ses duymamanız durumunda konuşmaya başlamaya çalışanın bir kekeme birey olabileceğini aklınızda bulundurun.

KEKEMELİK HAKKINDA EFSANELER 

Yanlış : Kekeme olan bireyler zeki değildir.

Doğru : Kekemeler de en az akıcı olan bireyler kadar zekidir. Kekemelikle zeka seviyesi arasında bir bağ yoktur.

Yanlış : Küçük çocuklar, kekeme bir bireyi taklit ederek veya onu dinleyerek kekeme olabilirler.

Doğru : Hiç kimse kekemeliği taklit ederek kekeme olmaz.

Yanlış : Kekemelik bir davranış bozukluğu ve yanlış nefes alışkanlığıdır.

Doğru : Hayır. Kekemelik genetik faktörlerin ve nörolojik bazı farklılıkların rol aldığı bir konuşma engelidir.

Bu Kitabı Okuyabilirsiniz : 

Gerçek bir kekemeden kekemelik öyküsü. Yazar Özer Öztep, kendi kekemelik öykülerini anlatıyor, başından geçenleri kahkahayla ve dostlukla anlatıyor. Özer Öztep, odak noktası kendisini alan şakalarıyla hem eğleniyor, hem de eğlendiriyor. Yaşam, sevgisini, yaşama sevincini çevresindeki insanlara dalga dalga yayıyor… Bu kitaptaki mizah öykülerinin hepsi, aslında onun yaşamının ta kendisi… İnsan olmanın önemini kavrarken, yaşamın ne kadar yaşanmaya değer ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Bu Filmi İzlediniz mi ?

Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve ” En İyi Film ” , ” En İyi Yönetmen ” dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan Zoraki Kralİngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan VI. George beklenmedik bir biçimde kral olunca, çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini artık yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesine yardım etmek ve onu kraliyet makamına hazırlamak için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer … 

2010 yılının en önemli filmlerinden biri olan Zoraki Kral aldığı pek çok ödülün yanı sıra, kurduğu atmosfer, makyaj ve kostümleriyle dönem ruhunu yansıtan keyifli bir seyirlik olmayı başarıyor.

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.