SİZ VE BEBEĞİNİZ İÇİN 5  ” HOŞ GELDİN ” TAVSİYESİ 

Ailenize kendi kanınızdan canınızdan bir bebeğin katılmasıyla evdeki dengeler de değişiyor.

Çocuğunuzun Uyku Düzenine Çözüm Bulmaya Yardım Edin 

Bebeğin uyku düzeni yaklaşık 4 aylık iken gelişir ve bu uyku düzeninin gün ışığına göre ayarlanması çok önemlidir. Profesör Jim Home diyor ki, ” İyi bir gece uykusu için bebekler gün içinde gün ışığının olduğu ve uyanıklıkla bağlantılı ortamlarda uyumalılar.” Şunu da ekliyor ” Bebeği gün içinde perdeler kapatılarak ve sessizlik içinde karanlık bir odada beşiğine koyarak uyutmak, gün içi uykusunu uzatır ve gece uykusunu azaltır.”

TAVSİYE 1 : Gün ışığında, gürültüde uyumak gece uyku düzeni için iyidir.

Sarılmak Hayati Önem Taşır 


Dr. Ann Bigelow diyor ki, ” Yeni doğan bebekler dokunuşa çok hassastır. Dokuz ay rahimde tutulduktan sonra kucağa alınmak onlar için son derece rahatlatıcı olabilir. Yüzyıllardır bebekleri sakinleştirmek için kundağa sarma uygulamasının sebebi de budur. Ama her şeyden önemlisi bebekler çok iyi sarılmacıdır ve kucakta tutulduklarında ne kadar çok beden teması olursa onlar için o kadar iyidir, özellikle ten temasını tercih ederler.

TAVSİYE 2 : Bebeğinize sakinlik ve konfor sağlamak için onu kucağınıza alın. Ana kucakları plastik olmasın lütfen !

Bebekler Yüzlere Bayılır 

Punit Shah bebelerin görüşleri zayıf olsa da algılarının duyusal veri ile dolup taşmış durumda olduğunu işaret ederek şöyle diyor; ” Profesör Mark Johnson tarafından yapılan araştırmada bebeklerin yüzlere dikkat etme eğilimi olduğu görüldü ki bu dikkat eğilimi hızla gelişen beyinde bol miktarda sosyal bilginin geçişi için kanal açar. Fakat bu tanıdık yüzleri işlemeye yardımcı olmaz, daha çok yetişkinlikteki sosyal yetenekleri yöneten beyin ağının oluşmasına katkıda bulunur.

TAVSİYE 3 : Bebekler yukarıdan aydınlatılmış yüzlere aşağıdan aydınlatılmış yüzlerden daha uzun süre bakar. Onlarla bir ışığın altında oturmak sizinle yakından ilgilenmlerine yardımcı olabilir.

Emzirmek Bir Yolculuktur, Önceden Plan Yapın

Kadınların neredeyse dörtte üçü emzirmeye başlar fakat bu iki ay sonra yaklaşık yüzde 47’ye düşer. Acı, zahmet ve başkalarından az destek görmek bunu açıklayabilir. Sinead Currie diyor ki ” Emzirme yolculuğunuzda neredeyse kesinlikle zor zamanlardan geçeceksiniz, bu yüden önceden plan yapmak yardımcı olabilir. Oluşabilecek herhangi bir problemi nasıl atlatmak gerektiği konusunda fikir edinmek ve sizi nelerin beklediğini öğrenmek için başkaları ile konuşun.”

TAVSİYE 4 : Emzirmek için hazırlıklı olun, önceden planınızı yapın.

En Önemli Kural, Hiçbir  Kuralın Olmamasıdır

Profesör Vasudevi Reddy diyor ki, ” Hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, her ilişkinin kendine özgü olduğudur. Birey olan çocuk ile yakın ilişki kurmaya açık olmak zorundasınız ve onların da sizinle yakın ilişki kurmasına izin vermelisiniz. ” Bir ‘tarif ‘ ya da formül kullanmak bazen sizi tedirgin edici ve negatif bir yapıdan çıkararak ne yaptığınız üzerine derinlemesine düşünmenizi sağlar. Ama eğer bunu bir formül olarak uygularsanız kurallar samimiyetinizi bozabilir ve ilişkinize zorla girebilir.

TAVSİYE 5 : Ebeveyn olarak duygularınıza saygı duyun, bir birey olarak çocuğunuza karşı açık olun.

 1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.