HAMİLELİKTE TİROİT

Gebelik hormonu fizyolojik olarak tiroiti uyarır. bu da bazı hastalarda geçici olarak hipertiroidi ile kendini gösterebilir. Peki ‘ Tiroit ‘ hamileliği nasıl etki ediyor hepsi aşağıda. İyi Okumalar 🙂

1) Hamilelik Öncesi Tiroit Fonksiyonlarının Bilinmesi Neden Önemlidir ?

Kadınlarda tiroitle ilgili problemler daha çok adet düzensizliği ve özelliklede kadının yumurtlama dönemindeki bozukluklar neticesinde gebe kalamama yani kısırlık gibi problemlere neden olur. Bu nedenle özellikle çocuk sahibi olmak istenildiğinde tiroitle ilgili rutin tarama önemlidir.

2) Hipertiroidizmin Hamilelikte Ne Gibi Riskleri Vardır ?


Gebeliğe bağlı tiroit hastalıkları ve endokrinoloji bölümü değerlendirmesi ile tanı konulan diğer durumlarda eğer hpotiroidi varsa riskler son derece önemlidir. En önemlileri gebelikte düşük, bebekte zeka gelişiminde ve bebeğin gelişiminde gerilik olup buna ilaveten preeklempsi ( gebelik hipertansiyonu ), ablasyo plasenta ( eşin erken ayrılması, ) anemi, ölü doğumdur.

3) Hamilelikte Hipertiroidizmin ( tiroid bezinin normalden fazla çalışması ) Sebebi Nedir ? 

Gebelikte artan Beta HCG denilen gebelik hormonu fizyolojik olarak tiroiti uyarır, bu da bazı hastalarda geçici olarak hipertiroidi ile kendini gösterebilir. Beta HCG seviyesi azalınca fizyolojik olarak tablo düzelir. Bazen de bağışıklık sistemi hastalığı olan Graves Hastalığı varsa patolojik olarak hipertiroidi devam eder.

4) Hipertiroidizm Tanısı Nasıl Konur ?

Tanı genellikle klinik muayene ve tarama testleri ile konulur. Klinik muayenede taşikardi-çarpıntı, tiromegali ( tiroit bezi büyümesi ), egzoftalmi ( gözlerin belirginleşmesi ), kilo alamama görülür. Testlerdeki bulgular ile de tanı netleştirilir.

5) Hamilelik Sırasında Tiroit Bezi Boyutlarında Değişiklik Olabilir Mi ?

Anatomik olarak gebeliğe bağlı glandüler hiperplazi-artan vaskülarite ( damarlanma ) ile tiroit bezinde orta dereceli büyüme vardır. Yani gebelik sırasında tiroid bezinde hacim genellikle artar.

6) Hipertiroidizm Annede Nasıl Tedavi Edilir ?

Hastalığın nedenine bağlı olarak planlama yapılır, genelde medikal tedavi denilen çeşitli ilaçlardan yararlanılır.

7) Hamilelik Sırasında Tiroit Hastalıkları Yönünden Nasıl Beslenmelidir ?

Gebelikte mutlaka iyotlu tuz kullanımı gerekir. Yemeklerde kullanılan tuzun iyotlu tuz olması ( 200 mikrogram iyot ) ihtiyacı karşılayacaktır.1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.