HAMİLELİKTE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN AYRINTILAR VAR

Hamileliğiniz yaz ayına denk geliyorsa, beslenme konusunda özellikle dikkat etmeniz gereken ayrıntılar var.

Öncelikle tebrik ederiz. Anne olmak için kimi zaman zorlayan, kimi zaman bunaltan ama sonunda muhteşem duygulara sahip olacağınız bir yolculuğa çıktınız. Bu süreçte hem kendinize hem de dünyaya getireceğiniz bebeğe çok iyi bakmanız gerekiyor. Duygusal ve fiziksel olarak bu süreci en iyi şekilde atlatmak için zaten doktorunuz size destek olacaktır. Gebelik boyunca en çok kafa karıştıran konulardan biri de hiç şüphesiz ‘iki canlı’ olmak ve ‘iki kişilik yemek’ mantığı… Evet, bir bebek dünyaya getireceksiniz ve dokuz ay boyunca onun gelişimine sağlıklı şekilde katkıda bulunmanız gerekiyor. Ancak bu hiçbir zaman iki kişilik yemek anlamına gelmiyor. Ben yaptım bunu ama bir şey elde etmedim ve 105 kilo ile 8. ayımda doğuma gittim. Siz böyle bir şey sanırım istemezsiniz 🙂 Hee yemek yemek çok güzel bir duygu bunu inkar edemem. Canım şunu istedi, bunu istedi diyip yemek güzel ama sonunu da düşünmek gerek. Aynı hatayı ikinci hamileliğinde yapar mısınız diye sorarsınız, hayır asla yapmam 🙂

Kaçıncı Aydasınız ?

Yaz ayları sıcaktan dolayı herkes için zorlu geçer. Ancak nem ve güneş hamileleri iki kat daha fazla etkiler. Hamilelik süresince kan dolaşımı, hormonlardaki değişimler, sindirim sisteminin çalışma şeklinin değişmesi gibi etkenler zaten yeterince zorlayıcıdır. Bu etkenlerle artan vücut iç sağlığına bir de yaz aylarının sıcak ve nemi eklendiğinde hamileler pek çok ek sorun yaşayabilir. En sıkıntılı konulardan biri de beslenmedir.

Annenin rahat bir hamilelik geçirmesi için beslenme yaz aylarında iki kat daha önem taşır. Aşırı sıcakların olduğu yaz aylarında gebeliğin kaçıncı ayında olduğunuz işte bu yüzden çok önemlidir.


İLK TRİMESTER 

Çoğunlukla hamileliğin bulantı, kusma, halsizlik, uyku hali, yorgunluk, iştahsızlık gibi etkileri yaz aylarında daha ağır geçer. Beslenme zorlaşabilir. Canınız bir şey yemek istemeyebilir. Sıcaklar da iştahınızı kapayabilir. Yaz dönemini sıkıntısız atlatmak için tuz alımını düşürmeniz, azar azar ancak sık sık beslenmeniz en doğrusu.

İKİNCİ TRİMESTER 

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemindeyseniz sıcaktan dolayı tansiyonunuzda dengesizlikler görülebilir. Kabızlık, kilo alımı, fazla terleme ve el-ayak şişmesi sık rastlanan şikayetlerdendir. Yapacağınız ilk şey bu üç aylık dönemde tuz alımını sınırlamanız, hatta iyotlu tuz kullanmak olmalı. Sıvı gıdalar tüketmeniz, posalı yiyecekleri ve proteini artırmanız da önemli.

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER

Artık son üç aylık döneme girdiniz. Bu son dönem kilo artışınız daha fazla olacak. Buna paralel olarak da el ve ayaktaki şişkinlik önceki aya göre daha fazla karnınızın büyümesinin yanı sıra sıcakların da etkisiyle nefesiniz daralabilir, çarpıntı ve uykusuzluk baş gösterebilir. Sıvı tüketimini özellikle de suyu daha çok tüketmeye çalışın. Katı gıdalar yerine lifli gıdalara ağırlık verin. Akşam geç saatlerde yemek yiyip uyumayın.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.