HAMİLELİK İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN HER ŞEY

SORU & CEVAP

Hamilelik döneminde anne adayı, fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişiklik yaşıyor. Bu değişikliklere alışmaya çalışırken diğer yandan akıllarındaki çeşitli sorulara cevap arıyor. Hamilelikte en çok merak edilen sorulara siz anne adayları için cevap buldum.

Hamileyken İlaç Kullanılabilir Mi ?

Gebelikte en önemli kural herhangi bir mecburiyet yaşanmadıkça ilaç kullanmamak, alınması gereken ilaçları ise uzman gözetimi altında almaktır. İlaçlar gebelikte kullanımlarına göre A, B, C, D ve X şeklinde risk gruplarına ayrılıyor.

A grubundaki ilaçlar gebelikte hiçbir zararı olmadan rahatlıkla alınabiliyor.


B grubu ilaçlar da çoğunlukla risk taşımıyor ve gebelerin kullanmasında bir sakınca yok.

C grubu ilaçlar gebenin hastalığının durumuna göre beklenen faydası olası zarardan fazlaysa ve ilaç kullanımı kesin gerekli ise alınıyor.

D grubu ilaçlar, yalnızca özel durumlarda alınması X grubu ilaçlar ise gebelikte kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar. Ayrıca gebelikte hangi grupta olursa olsun doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç kullanılmamalı. Bu duruma vitaminler de dahil çünkü her gebeliğin ve her hastalığın durumu değişiklik gösterdiğimden ve bir gebeye fayda sağlayacak olan ilaç bir diğerine ciddi zararlar verebiliyor.

Doğru Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır ?

İlk 6 ayda uyku pozisyonunun bir önemi yok. Fakat daha sonraki dönemde büyüyen rahim büyük damarlara bası yapabileceği riski nedeniyle sol veya sağ yana doğru yatma fayda sağlıyor.

Mide Bulantıları Kaçıncı Haftada Geçer ?

Mide bulantısı, gebelikte en sık yaşanan şikayetlerden biridir. Öyle ki bu problem gebeliğin ilk aylarında yüzde 70-80 oranında yaşanıyor. Gebelikte yaşanan bulantılar, kusma, kaygı ve endişelere bağlı. Bu nedenle anne adayı ne zaman kendini huzurlu ve güvende hissederse, bulantıları o dönemde geçiyor. Çoğunlukla hamileler duruma 3. ayın sonunda adapte olabildiği ve gebeliği kabullenebildiği için bulantılar ve kusmalar 3. ayda sonlanıyor. Ancak anne adaylarının yüzde 10’unda hamileliğin sonuna dek kusma ve mide bulantıları devam edebiliyor.

Bebeğin Hareketleri İlk Ne Zaman Hissedilir ? 

Anne adaylarının hamilelikleri boyunca en hoşnut oldukları durumlardan biri bebeğin hareketlerini hissetmektir. Anne adayları, bebeklerinin ilk hareketlerini kanat çırpma, guruldama, dalgalanma, dirsek atma şeklinde açıklıyor. Hareketleri hissetmek ise bebeğin ağırlığı, plasentanın rahim içindeki pozisyonu ve annenin karın yağ tabakası kalınlığına bağlı olarak 16-20. haftalar arasında mümkün. Fakat 22. haftaya kadar bebeğin hareketleri hissedilmiyorsa bu durumunu değerlendirilmesi gerekiyor.1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.