HAMİLELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR ?

Keyifli yolculuğunuz boyunca ortalama olarak 10-12 kilodan fazla almamaya önem gösterin. Hem kilo kontrolünü sağlayacak hem de sıcak yaz aylarını rahat geçirmenizi sağlayacak beslenme düzeni için neleri tüketip neleri tüketmeyeceğinizi bilmelisiniz. İşte hamileler için beslenme önerileri.

Su Tüketimini Arttırın 

Hamile olun ya da olmayın günde iki litre su tüketmeniz sağlıklı bir beden için çok önemli. Yaz aylarında bu tüketimin daha da artması gerekiyor. Çünkü sıcaklarla birlikte vücut terleyerek su kaybediyor. Susamayı beklemeyin ve sık sık su için. Düzenli su tüketimi kabızlık sorununa iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır, ödemi engeller.

Sebze Tüketimini Arttırın 

Yaz sebzelerini sofranızdan eksik etmeyin. Hem kabızlığa hem de ödem sorununa iyi gelir. Sıvı ihtiyacınızı destekler, posasıyla bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Yaz sezonunun taze sebzelerinden her renkte tüketin. Domates, taze fasulye, bamya, semizotu ve biber C vitamini açısından zengindir. Her öğün iyi yıkanmış yeşil salata tüketmeyi de unutmayın.

Protein Tüketimini Arttırın 

Hamilelik boyunca protein tüketmek bebek gelişimi için önem taşıyor. Günlük 70-80 gr proteini kırmızı et, tavuk, balık ya da yumurtadan almalısınız. Yumurta kaliteli kaliteli bir protein kaynağıdır. Tüm protein içeren öğünlerin yanına mutlaka sebze ve salata ekleyin.


Meyveyi Sınırlı Tüketin 

Yazın canınız yemek istemese de meyve isteyebilir. Günde üç farklı meyveden birer avuç kadar tüketmeniz yeterli. Fazlası yine size zarar çünkü bazı meyveler diğerlerine oranla çok daha fazla şeker içerir. Karpuz, yaz meyveleri içinde serinleticidir ama şeker oranı yüksektir. Fazla karpuz tüketmeyin.

Meyve suyu, gazlı ve şekerli içecekler içmeyin. Bunların yerine soğuk ayran, kefir içebilir, suyunuzu tatlandıracak limon, taze nane, karanfil katrak tüketebilirsiniz. Serinlemek için yenilen dondurmada da hazır dondurma yerine pastanenin kremasız ve az yağlı dondurmasını tercih edin.

Bol Yoğurt Tüketin

Terleme ile kaybedilen vücut suyunu yerine koymak için sıvı alımı artırılmalı. Çay ve kahve tüketimi ise sınırlandırmalı. Her çay ya da kahve tüketimi sonrası mutlaka bir bardak su içilmeli. Günde toplam beş porsiyon taze sebze-meyve tüketilerek vitamin-mineral alımı sağlanmalı. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini ve folik asitten zengindir. Gebelik döneminde sık görülen sorunlardan kabızlığın önüne geçmek için sıvı ve posa alımı arttırılmalı. Tam tahıllı, çavdar veya yulaflı gıdalar, taze sebze-meyveler posa alımına destek olur. Gebelik süresince kalsiyum alımı bebeğin kemik gelişimi ve annenin kalsiyum depolarının korunması için yeterli olmalı. Sıcak yaz aylarında hem serinletici bir seçenek olmak hem de iyi bir kalsiyum kaynağı olarak yoğurt tercih edilebilir. Özellikle besin zehirlenmelerini önlemek için süt ve et ürünlerini satın alırken soğuk zincirin bozulmamasına, gıdaları pişirme yöntemlerine ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.