RAHATLIKLA TÜKETECEĞİNİZ 6 SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK

  1.  Elma ve Peynir 

Hamilelik döneminde kabızlık problemi sık yaşanan bir sorundur. Bu sorun ile başa çıkmak için günlük lif ihtiyacının karşılanması önemlidir. Diyet lifi sindirilemeyen karbonhidrat kaynakları olarak tanımlanır. Diyet lifi sıklıkla yediğimiz bitkisel kaynaklı tüm besinlerde doğal olarak bulunur. Elma da iyi bir lif kaynağıdır. Elma kabuğu ise çözünebilir bir lif olan pektin ile doludur bu sebeple elma kabuğu ile yenmelidir. Elmanın yanına 1 ya da 2 parmak büyüklüğünde beyaz peynir besleyici bir ara öğün alternatifi olabilir. Bir orta boy elma sadece 52 kalori, 1 dilim peynir ise 93 kaloridir.

Hamilelik döneminde kalsiyum alımı da son derece önemlidir. Özellikle 29-40 haftalarda bebeğin iskelet sistemi ve diş gelişimi için hızlı bir dönemdir ve kalsiyum ihtiyacı önemli derecede artar. Peynir tam bir kalsiyum bombasıdır. Kuşluk ara öğününüzde bir orta boy elma ile birlikte bir veya iki ince dilim beyaz peynir yiyebilirsiniz.

2.  Yulaf 

Yulaf, yüksek miktarda çözünür lif içerdiğinden dolayı kan şekerini yükseltici etkisi vardır. Lif ayrıca gebelikte ortaya çıkan krampları, bulantıyı ve sindirim sorunlarını azaltır. Besin değeri açısından zengindir ve uzun süre tokluk sağlar.

3.  Yoğurt 

Probiyotikler besinlerin içerisinde bulunan yaşayan bakterilerdir. Bu mikroorganizmalar bağırsak florasını iyileştirirler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardım ederler. Bağırsaklar bizim ikinci beynimizdir. Yoğurt, mükemmel bir probiyotik kaynağı, protein ve kalsiyum açısından zengin bir besindir. Güçlü kemikler için ve kanser riskinin azaltılmasın da önemli bir yer alır. Burada dikkat edilmesi gereken sade yoğurt seçmek ve eklenen şekerlerden kaçınmaktır. Meyveli yoğurt yerine evde mayaladığınız yoğurt üzerine meyve dilimleri hamilelik dönemleri için iyi bir ara öğün alternatifi olabilir. 100 gram yoğurt sadece 60 kaloridir.


4.  Avokado 

Avokado hamilelik döneminde yenilebilecek en ideal besinlerden biridir. İyi bir folik asit kaynağıdır ve bebeğinizin gelişimi için folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit ayrıca depresyon, uyuşukluk gibi komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olur. Kolestrol ve şeker seviyelerini dengeler. Avokado kalsiyum içerir, vitamin doludur. Hamilelik döneminde sık görülen bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcıdır ve içeriğindeki potasyum bir gebelik semptomu olan bacak kramplarını hafifletir. Bacak krampları genellikle potasyum ve magnezyumdan kaynaklanır. 100 gram avokado da 160 kalori vardır.

5.  Hurma 

Hurma, protein, lif çeşitli mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Yağ oranı düşük bir besindir. Hamilelik döneminde vücudun enerji ihtiyacı artar, hurma doğal şeker için iyi bir kaynaktır enerji verir, gebelik dönemindeki halsizliği ve yorgunluğu önler. 2011 yılında Obstetrics and Gynecology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hurmanın doğum sancısı süresini kısaltarak doğuma yardımcı olup, kolaylaştırdığına dair bir araştırma yazısı yayınlanmıştır.

1 adet hurma 42 kaloridir. Hurma çekirdeğini çıkarıp, hurmanın içerisine 1 tatlı kaşığı pekmez sürebilir ve üzerine 2 adet ceviz ilave edebilirsiniz.

6.  Ceviz 

Ceviz A, B12, B16, C ve D vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum gibi minerallerden oluşan, gebelik döneminde sizi ve bebeği vitamin eksikliğinden koruyan bebeğin gelişiminde önemli roller oynayan bir besindir. Gebelikte ceviz tüketiminin yeni doğan bebeklerde beyin gücünü arttırıcı etkisi bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Protein açısından zengin bir kaynaktır uzun süre tok kalmanızı sağlayarak gebelikteki kilo alımını önler. Vücudun kolesterol seviyesini dengeler. kötü kolesterolden korur. Anne adayının günlük tüketmesi gereken ceviz miktarı 1 porsiyondur. 1 porsiyon ise 2 adet ceviz demektir. Hamilelik döneminde fazla ceviz kullanımının çeşitli riskleri vardır ve bazı yan etkiler görülebilir. Örneğin, fazla ceviz tüketimi gebelikte ishale neden olabilir. Demir mineralinin emilimini ve kan pıhtısı oluşumunu engeller. 2 adet ceviz 65 kaloridir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.