Hamile Kalmak İçin Öneriler Nelerdir ?

Hamilelik hem çoşku uyandırıcı, hem ürkütücü, hem kafa karıştırıcı, hem huzur verici bir olaydır. Bu konuda bilgi edinmeyi sürdürün; denetimi elden bırakmayın; unutmayın ki, hamileliğinizin altıncı haftasında, yaşamınızın belki de en doyum verici deneyimlerinden biri olacak bir döneme adım atacaksınız.

Bir kadının doğurganlığının en yüksek olduğu dönem, yirmili yılların başlarıdır. Otuz yaşın üstünde, bazı doğuştan bozukluları olan bebekler dünyaya getirme riski yükselir. Bununla birlikte kırk yaşlarının içinde birçok kadının, sağlıklı bebekler dünyaya getirdiklerini de unutmamak gerekir.Birçok kişi için çocuk sahibi olmanın zamanı, anne-baba adaylarının  yaşlarından çok, mal durum gibi bazı pratik sorunlarla ilgilidir.

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı ?

Birçok kişi çoğunlukla çocuk sahibi olmayı adım adım birbirini izleyen dönemler zinciri gibi düşünür: Hamile kalma; hamilelik dönemi; bebeği dünyaya getirme; büyütme. Dolayısıyla sorumlulukların da, hafiften ağrıya doğru, ağır ağır birbirini izleyeceğini sanırlar. Oysa hamileliğin başladığı anda, anne adayı da, baba adayı da, artık yaşamlarının bütün geri kalan süresince birer anne ve baba olacaklarını anlayarak, eli kolu sarsılırlar. Bu arada yaygın bir yanlış inancı da hemen düzeltmekte yarar görüyoruz. Birçok çift aralarındaki ilişkinin çatlaklarını, bir bebeğe sahip olmanın onaracağını düşünmek eğilimindedirler. Oysa, onarmaz. Tersine bir bebek, en istikrarlı ilişkileri bile aşırı gerginlikler içine sokabilir; sorunlu ilişkileriyse çatlakları hızla daha da büyüterek, paramparça edebilir.

Hamilelik Öncesi Beslenme Programı 

Hamile kalmadan önce ve hamileliğiniz süresince iyi beslenin. Bebeğiniz yalnızca sizin yediklerinizle beslenir; dolayısıyla sağlıklı bir beslenme rejimi uygulamanız, bebeğinizle iyi bir başlangıç sağlayacaktır.


En sağlıklı beslenme rejimi, et ve balığı, tereyağı ve yoğurt gibi süt ürünlerini, kepekli ekmek ve tahılları, makarna türü hamur işlerini, pirinç ve baklagilleri, taze ve kurutulmuş meyveler ile taze sebzeleri içerir. Şeker ve yağlı besinleri kesin ve daha çok taze besin alın.

Hamile Kalma Günleri 

Hamile Kalmak İçin Hesaplama

Zihninizde bu tarz bir hayal edin.Kadınların çoğunda rastlanan adet çevrimini temsil etmektedir. 1. gün, adet çevriminin birinci günüdür. Kanama yaklaşık beş gün sürer. Yumurtlama, yani bir yumurtanın yumurtalıklardan dölyatağı borusuna geçişi, 14 günde olur; dolayısıyla 12. gün ile 16. gün arasında cinsel ilişkide bulunursanız, gebe kalma olasılığınız çok yüksektir. Doğal olarak sizin adet çevriminiz 28 günden daha uzun ya da daha kısa olabilir; ama genel kural gene de geçerlidir. Yumurtlama; sonraki adet kanamanızın, başlamasından yaklaşık 14 gün önce olur.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.