Güneşten Korunma Yolları Nelerdir ?

Kış olunca hemen yaz gelsin söylenir dururuz. Yaz geldiğinde ise şikayet edip söylenmelere başlarız. Yaz geldiğinde güneşin zararlı etkilerinden korumak için sürekli araştırıp dururuz. Peki … Güneşten korunmak mümkün mü ? Eğer korunmak mümkünse … Güneşin zararlı etkenlerinden nasıl korunuruz ?

 • Güneşin yoğun olduğu saatler olan 10.00-16.00 arası mümkün olduğunca içerde kalın.
 • Dışarıda olacaksanız gölgede olmaya özen gösterin.
 • Yumuşak ama iyi dokuda olan kıyafetlerle mümkün olduğunca kapalı giyinin.
 • Geniş kenarlı bir şapka takın.
 • Eğer bebeğiniz varsa ve kullanabiliyorsa mutlaka UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir güneş gözlüğü takın.
 • Bebek arabasının üzerini güneşten korumak için asla battaniye ile kapatmayın. Aşırı ısınma ya da boğulma tehlikesi yaratır. Bunun yerine eğer varsa arabasının başlık kısmını yarım kapayın ya da kenarında sabit kalacak bir şemsiye kullanarak korumayı arttırın.
 • Güneş altındayken sıcak havalarda bebeğinizi iyi takip edin. Rahatsızlık hissi, kızarıklık ve aşırı ağlama var mı, yok mu takip edin. Çocuğunuzun cildi güneşten yanıyorsa, kızarmışsa onu hemen güneşten uzaklaştırın. Kırmızı görünen bölgeye soğuk kompres uygulayın. Gerekirse doktorunu arayın.
Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmanın Doğal ( Bitkisel ) Yolları Nelerdir ?
 1.  Cildinize havuç ya da havuç tohumu yağı sürerek güneşten oluşabilecek lekelenmelerin önüne geçebilirsiniz.
 2. Bol bol domates tüketip, domates maskesi ile cildinizi şımartabilir aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden uzaklaşırsınız.
 3. Yaz-kış yeşil çay tüketerek ve cildinize sürerek güneşin vücudunuzdaki zararlı etkilerini minimum düzeyde azaltabilirsiniz.
 4. Ahududu yağı ile cildinizi nemlendirin. Güneşe karşı cildinizi bu yol ile koruyabilirsiniz.
 5. Buğday özü yağı ile ya da buğday tohumu yağı ile cildinizi zararlı dış etmenlerden korumanız mümkün.
 6. Belki de en güzel madde bu gelebilir size. Niye mi ? Bitter çikolata tüketerek cildinizi UV ışınlarına karşı daha korunaklı bir hale getirmeniz mümkün.
 7. Güneşin altında fazla vakit geçirdiyseniz ya da cildinizde yanıklar, kızarmalar oluştuysa hindistan cevizi yağı iyi gelebilir.
 8. Brokoli kimse pek sevmez ama cildiniz için hem D vitamini depolamasını sağlar hem de UV ışınlarına karşı cildinizi güçlendirebilirsiniz.
 9. Yaz ayları gelmiş kavun ve karpuz soğuk soğuk tüketirken bir yandan da cildimizi güneşe karşı savunaklı hale getirmiş oluyoruz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.