Güneş Kremi Nasıl Kullanılır ?  

Kendimizi ve bebeklerimizi her türlü olumsuzluktan korumak için adeta kalkan oluşturuyoruz. Aynı şeyi güneş için de yapmamız gerekiyor. Yaz ya da kış hiç fark etmez; UVA ve UVB ışınlarına karşı hem kendi cildimizi hem de bebeğimizin cildini güneş koruma ürünleriyle önlem almamız çok önemli.

Peki güneş kremini nasıl kullanacağız, miktarını nasıl ayarlayacağız ? Güneş kremini dışarı çıkmadan yaklaşık 15-30 dakika önce açıkta kalan tüm tene güneş koruyucu uygulayacaksınız. Burun, dudak ve kulaklara dikkat edin. Bu uygulama bebekler içinde geçerlidir. Özellikle bebeklerin hassas ciltleri için tasarlanmış olan çinko oksit kullanın. Uzun süre dışarıda kalırsa ya da terlerse her iki saatte bir tazeleyin. Su geçirmez olan koruyucuların bile yüzdükten ya da terledikten sonra etkisi azalır.

6 Aydan Küçük Bebekler İçin Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Bir süre öncesine kadar altı aydan küçük bebekler için güneş koruma küçük bebekler için güneş koruma çok önerilmiyordu. Ancak uzmanlar artık küçük bebeklere de güneş koruyucu kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Her ne kadar gölgede bulunursanız bulunan bebeğin vücudunun açıkta kalan yerlerine en az SPF 15 olmak üzere az miktarda güneş koruma kremi uygulayın. Ayaklarının üzerini unutmayın.

6 Aylık ve Daha Büyük Bebekler İçin Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Vücudun güneşe maruz kalan tüm bölgelerine uygulayın. Tüm bebekler için öncelikle ürünün bebeğinizin cildini tahriş edip etmediğini kontrol etmek için uygulamadan 48 saat önce kolunun küçük bir bölümünde deneyin. Herhangi bir kızarıklık belirirse doktorunuza danışın.


Bebeğinizin yüzüne ekstra dikkat edin. Eğer siz krem uygularken güler, sürmenize izin vermezse ve güneş koruyucuyu tam uygulayamazsanız biraz sakinleşmesini bekleyin. Farkına varmadan yüzünü elleyip ardından ellerini gözlerine götürürse nemli bir bezle gözlerini nazikçe silin.

En önemlisi de güneş koruyucuyu sadece yazın değil tüm yıl boyunca kullanın. Kışın kar yağdığı zaman bile… Çünkü karın yansımasıyla parlayan güneş ışınları da ciddi yanıklara neden olabiliyor. Şunu unutmayın ki hava kapalı ya da bulutlu olabilir ama hiçbir bulut UV ışınını engellemez, sadece filtreler. Bebeğinizin dışarıda olduğu her mevsim, her saat mutlaka güneş kremi kullanın.

Yetişkinler İçin Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yetişkinlerin bebekler kadar hassas ciltli olmadığından daha şanslılar. Birçok farklı özelliklerde güneş kremi bulmak mümkün. Yetişkinlerin cildi bebeklerin ya da çocukların cildi gibi değil. Yetişkinlik döneminde cildin savunma mekanizması bebeklik ve çocukluk dönemine göre daha güçlü çalışır ve hızlıdır. Bundan dolayı yetişkinler güneş kremi seçerken bu faktöre göre seçmelidir. Yetişkinler güneş kremi seçerken neye dikkat etmelidir ? Bu sorunun birçok cevabı var ama en doğrusu şu şekilde… Cildin onarımını kolaylaştırıp aynı zamanda içinde vitaminler ve antioksidanlarla güçlendirilmiş olmalıdır. Güneş kremi ya da farklı bir koruyucu seçerken yetişkinler daha özenle davranmalıdır.

 Doktorların Önerdiği En iyi Güneş Kremi Tavsiyesi 

✅ Cosmed Sun Essental SPF 50

✅ Daylong Extreme SPF 50

✅ Vichy Ideal Soleil Anti-Sand

✅ Sebamed Çok Yönlü Koruyucu Güneş Kremi ( Bebekler İçin )

✅ Sebamed Sun Sprey 50 Faktör ( Bebekler İçin )

✅ Nivea Baby Çocuk Nemlendiricili Güneş Sütü 50 FaktörCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.