Göbek bağı ( kordonu ) anne karnındaki bebek ile ( plasenta yani ) annesi arasındadır. Gerekli minerallerin aktarımı, bebeğin beslenme ve gelişmesi için gerekli oksijen gibi pek çok gerekli faktörün iletimini sağlar. Bu damarları saran jelatinimsi bir maddeyle bebeği travmalardan korur. Yaklaşık 50 santim uzunluğunda olan göbek bağı bebek doğduktan sonra 2-3 santim yukarısından önce klempe edilir ve sonra kesilir. Bebek nefes almaya başladığında oksijen bebeğin akciğerlerine gider ve bu damarlar kapanır ve fonksiyonları biter.
   Her bebeğin göbek bağı farklı zaman dilimlerinde düşer. Göbek bağının ortalama düşme zamanı 5 ila 15 gündür. Erken veya geç düşme gibi bir durumda göbek bakımı yapılmazsa enfeksiyon oranı artar. Bu durumda hekime başvurulmalıdır. Göbek bağı düşene kadar peki neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz ??
   Göbek bağı bakımı ile ilgili yıllarca ülkemizde ve dünyada bir çok yöntem kullanıldı. Baticon, alkol ve klorheksin kullanılan antiseptikler arasındadır. Son araştırmalarda bu doğrultuda önerilen; Göbek bağının kendi halinde kurumaya bırakılmasıdır. Kendi haline bırakılan göbek bağı, antiseptik uygulanan göbek bağından daha kısa sürede düşmektedir. Ülkemizde bakım kaynaklı problemlerin önüne geçmek amacıyla, bazı hekimler tarafından göbek bağı bakımı önerilir. Göbek bağı bakımı önerilmemişse, takibi ve enfeksiyondan korunması önemlidir.
   Banyo yaptırılmasının son araştırmalarda kurumasını geciktirdiği yönünde destekleyen bir durum yoktur. Banyo sonrasında kuru tutma ve korunması önemlidir. Her bebekte banyo önerilmeyebilir. Banyo süreciyle ilgili olarak bebeğinizi takip eden hekimden onay alınmalıdır.
   Banyo yapılmayan ve hekimi tarafından göbek bakımı önerilen bir bebekte de enfeksiyon görülebilir. Göbek bağında bakteri kaynaklı enfeksiyonlar oldukça fazla görülmektedir. Bu durumu engellemek için :
  • Göbek bakımını yapan kişinin ( annenin, bakıcının vs. ) el hijyenine önem vermesi gerekir.
  • Göbek bağı kuru tutulmalı ve alt bakımında hava alınması sağlanmalıdır.
  • Bebeğin uzun süreli yüz üstü yatırılmasından kaçınılmalıdır. Uzun süre yatırılan bebeklerde göbeğin dibinde yeşermeler ve enfeksiyon görülebilir.
  • İdrar ve kaka temasına karşı dikkatli olunmalıdır. Göbek bağı bezin dışında kalmalı ve bezin katlanma bölgesi içe ya da dışa doğru kıvrılmalıdır.

‼️ İyileşme sürecinde göbek bağı kenarında ufak çaplı kanamalar görülebilir. Göbek bağı düştükten sonra irin gelmesi, kötü kokması, kızarıklık, şiş ve ödem olması durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu durumlar söz konusu değil ise kanayan yeri alkol ile temizlenmesi yeterli olacaktır.

 

 
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.