Gebelik Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı

0
364

  Çocuk sahibi olma kararının alınması ve doğuma hazırlık şüphesiz insan yaşamının en heyecan verici süreçlerinden biridir. Peki, anne adayı için önemli endişe kaynağı olabilen bu dönemin başında nelere dikkat etmeliyiz, neleri yapmalı, neleri yapmamalıyız ?

🔻 Sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci için hamile kalınca değil, gebelik planlanıldığında kadın doğum hekimiyle görüşülmeli ve takip düzenli aralıklarla gebelik boyu devam etmelidir. Gebelik düşünen anne adayının öncelikle kadın doğum uzmanına başvurması, sağlıklı bir gebelik, doğum eylemi ve doğum sonrası dönem için çok önemlidir.

🔻 Gebe kalmayı planlayan bir kadın, gebelikten en az 1 ay mümkünse 3 ay önce mutlaka folik asit kullanmaya başlamalıdır. Folik asit gebeliğin ilk 3 ayına kadar alınması önemlidir. Bebeğin merkezi sisteminin gelişmesi için folik asit şarttır. Folik asit, vücutta depolanmadığı, gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu ve doğal gıdalarla yeterince karşılanmadığı her gün alınmalıdır. Folik asit desteği ile nöral tüp defekti riski azaltılmış olur.

🔻 Hamile kalmaya karar verildiği andan itibaren, eğer kullanılıyorsa sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Alkol tüketimi ise tamamıyla bırakılmalı, sakinleştirici türünden ilaçları kullanmaya son vermelisiniz. Kafeinli içecekleri de azaltmalısınız. Antidepresan ilaç alıyorsanız doktorunuza danışarak önceden bırakmanız da yarar var. Ağrı kesici ilaç almanız gerekiyorsa mümkün olduğunca parasetamol içerikli ilaçlar olmasına dikkat etmelisiniz.

🔻 Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, guatr, anemi veya başka bir sistemik hastalığın olması durumunda, bunlarla ilgili doktorunuza danışmalısınız. Hamileliğe hazırlık durumunda ve hamilelik süresince planlanacak tedavi yöntemleri için görüşmelisiniz. Çünkü bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, gebelik oluşumuna engel olabilir ya da gebelik oluştuğunda bebeğe zarar verebilir.

🔻 Anne adaylarının devamlı kullandığı ilaçlar bırakılmalı ya da uygun ilaçlarla değiştirilmelidir.

🔻 Anne adayları iş ortamında radyasyon ya da kimyasal maddelere maruz kalıyorlarsa gebelikten önce iş ortamlarını değiştirmelidirler.

🔻 Hamile kalmadan önce anne olmak isteyen kadınların kadın doğum uzmanına gidip hamile kalmaya engel bir durum var mı bakılmalıdır. Rutin tetkik yapılarak gebe kalınırsa, bebeğe zararlı mikrop taşınıp taşınmadığı öğrenilebilir. Rubella, sitomegalovirüs, toksoplazma, Hepatit C, Hepatit B ve HIV taranması yapılabilir.

🔻 Tiroid hormonlarına bakılmalıdır. Guatr hastalığı olanlar da gebe kalmaya engel olabileceği gibi, gebeliğin ilk aylarında bebeğin sağlıklı oluşmasına da engel olabilir.

🔻 Anne adaylarının gebelik öncesi diş doktoruna giderek dişleriyle ilgili problemlerini gidermesi gerekir. Çünkü gebelikte var olan diş problemleri, diş etlerinde çekilmeler ve kalsiyum yetersizliğine bağlı artabilir.

🔻 Anne adaylarının kan şekerlerine baktırmaları, ailede şeker hastalığı hikayesi olanların yükleme veya tokluk şekeri, hemoglobin alc’yle, gizli şeker açısından araştırmaları önerilir. Özellikle açlık şekerinin yüksekliği, gebeliğin başlangıcında bebeğin sağlığını etkileyebilir.

🔻 Anne adayları eğer kansızlığınız varsa gebelikten önce tedavi ettirmelisiniz. Gebeliğin başlangıcında kan yapıcı demir ilaçlarını almak bazen kabızlık ve bulantıya sebep olabilir.

🔻 Ailesinde veya kendisinde Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi, kistik fibrosis ve benzeri kalıtsal hastalık olanlar genetik danışmanlık almalıdır.

🔻 Gerekli olmadığı sürece ilaçlardan ve ışın almaktan kaçınılmalıdır. Radyasyon tehlikesi bulunan yerlere girilmemelidir.

🔻 Aşırı kilo gebe kalmayı zorlaştırır. Anne adaylarının başlangıçtaki kiloları fazla ise diyet yapıp mümkün olduğunca ideal kiloda gebe kalmaları önerilir. Vücut kitle endeksiniz fazla ise önceden kilo vermeniz gerekmektedir.

🔻 Gebelik kilolu başlayınca anne adayları gebelik süresince daha çok kilo almaya eğilimlidirler. Gebeliğe kilolu başlamak ve sonrasında alınan kilolar, gebelikteki nefes darlığı, bel ağrıları gibi şikayetleri arttırdığı gibi, gebelik zehirlenmesi, tekrarlayan düşüklerde artış, gebelik diyabeti, hipertansiyon, bebekte gelişim geriliği gibi ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Doğum sırasında da zorluklara neden olabilir.

🔻 Stresten uzak durulmalıdır.

🔻 Günlük 7-8 saat uyku planı yaparak her gün bu düzene uymaya özen gösterilmelidir.

🔻 Günde 10-12 bardak su tüketilmelidir.

🔻 Evcil hayvan besleyen anne adayları, evdeki hayvanların aşılarını ve bakımlarını yaptırmalıdır.

 Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Testler : 

📌  Tam kan sayımı ( kansızlık / anemi araştırmak için )

📌 Anne ve baba kan grupları ( kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için )

📌 Kan uyuşmazlığı varsa indirekt coombs testi

📌 Tam idrar tetkiki ve idrar kültürü

📌 TSH testi. Annede guatr ve tiroid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa tedavi gerektirir.

📌 Toxoplazma IGM ve IGG

📌 Rubella IGM – IGG ( kızamıkçık testleri )

📌 CMV IGM ve IGG

📌 Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri, annede Hepatit B saptanırsa bebeğe buluşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

📌 HCV, HIV ( AIDS ) ve sifiliz ( frengi ) için VDRL testi

📌 Diyabet açısından riskli gebelerde açlık ve tokluk kan şekeri, açlık kan insülini istenmelidir.

📌 Biyokimya ( kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri vb. ) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

📌 B12 vitamini

📌 25 OH vitamin D

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.