Hamileliğin zor ama son dönemi. Rahat davranamayacağınız ve artık doğursam da kurtulsam dediğiniz son 3 aya hoş geldiniz. Bir yandan doğumla ilgili endişeler, diğer yandan bebeğinize kavuşmak için gün saymak. Her ne kadar hamileliğin her ayı önem arz etsede risklerle dolu son 3 ayda daha dikkatli olunması gerekiyor. Son 3 ayın içine girildiğinde bebeğin gelişimini hızlıca tamamlamaya başlaması ile fiziksel bir ağırlaşma hissedersiniz. Eskisi gibi uyuyamaz, yürürken zorlanma ve tıkanmalar yaşarsınız.

   Gebeliğin son 3 ayında görülen risklere dikkat etmek anne ve bebek sağlığı için önemlidir. ” Erken doğum, su kesesinin erken açılması, gelişme geriği, doğumun geç olması … ” Bu gibi risklere karşı tedbir alınması ve sık kontrollere başlanması gerekir. Ayda 1 gidilen doktora artık haftada 1-2 gidilmelidir. NTS ile bebeğin kalp atışları, annenin sancısı sürekli kontrol altında olmalıdır.

   Gebelikte büyüyen rahim, toplardamarlara baskı yaparak bacaklardan kanın kalbe geri dönüşümünü zorlaştırır ve damarlarda göllenmesine, varise neden olabilir. Herkeste varis olmaz. Varise yatkın kişilerde gebelik oluşumunu kolaylaştırır. Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren meslekler, şişmanlık, sigara kullanımı varisin oluşumunu kolaylaştırır. Şişmanlığa bağlı dizimin arkasında varis oluştu. Bacaklarımda varise bağlı zonklayıcı ağrı hissediyordum. Bazen bu ağrılar bıçak saplanıyor gibi daha şiddetli olabilir. Varisi olan kişilerin, ayakta veya oturur pozisyonda fazla kalmaması gerekir. Fırsat buldukça uzanarak ayakları kalp seviyesine kaldırarak şikayeti azaltabilir. Varisim olmasına rağmen varis çorabını tercih etmedim. Varisi artan gebeler varis çorabı kullanarak artmasını engelleyebilir. Bunun dışında sıcak havalarda dışarıya fazla çıkmamak, ayakları soğuk suda dinlendirmek de faydalı olabilir.

   Gebeliğin 6. ayından sonra en sık ayak bileklerinde, ayaküstünde, ellerde ve bacaklarda şişlik, uyuşma veya karıncalanma olabilir. Gebe kalmadan önce kilolu olan kadınlarda, gebeliğinde hızlı kilo alanlarda, varisi olanlarda, beslenmesine dikkat etmeyenlerde daha sık görülür. Gebelerin bir kısmında ödemin sebebi protein düşüklüğüdür. Protein düşüklüğüne bağlı ödemlerde, yüz ve göz kapaklarında şişlikler görülür. Özelikle hızla artan ödemlerde gebelerin tansiyon yüksekliğine bağlı gebelik zehirlenmesi yönünden yakın takibi gerekir. Gebelikte ödemin bir sonucu olarak özellikle ellerde sinir sıkışmasına bağlı uyuşma, karıncalanma, ağrı görülebilir; öncelikle el, kol ve bacakların hareketleri sinir sıkışmasını rahatlatır. Kilo kontrolünün sağlanması ve fazla tuzlu yiyeceklerden kaçınılması da iyi gelir.

   Hemoroid, halk arasında basur makattaki toplardamarlarda varis oluşması sonucu görülen şişliklerdir. Varise yatkınlığı ve kabızlığı olan kişilerde sık görülür. Dışkılama sırasında ağrı ve kanama en çok görülen şikayetlerdir. Hemoroid oluşumunu azaltmak için kabızlığı önlemek gerekir. Daha önceden de bahsettiğim gibi bol sıvı alımı en kolay çözümlerdendir. Bunun yanında doğal sebze-meyve tüketmek, doğal ev yoğurdunu yemek kabızlığı önlemede etkili olur. Makat bölgelerinde dışarıda olan hemoroidlerde, ele vazelin sürülerek şişliklerin içeriğe doğru itilmesi, o bölgedeki kan dolaşımını kolaylaştırarak şikayetleri azaltabilir. Popoyu kasıp gevşetme egzersizi yapmakta hemoroid tedavisine yardımcı olabilir. Alınan tüm önlemlere rağmen geçmiyor aksine ağrı ve kanama yapıyorsa fitil kullanılabilir. Gerekirse ağızdan gebelikte zararlı olmadığı bilinen ilaçlar doktor onayı ile kullanılabilir.

   Yaşadığım ve çok yakındığım şikayetlerden biri ne yazık ki çatlaklar. Çatlaklar hızlı kilo artışına ve kişinin yapısı ile ilişkilidir. Cildimin kuru olması çatlak oluşumunu kolaylaştırdı. Gebelik öncesi spor yapan, bol su tüketen ve sigara içmeyenlerde çatlaklar daha az görülür. Spor yapmadığım ve yeme düzensizliğimin sonucu maalesef bu sıkıntıyla başım derde girdi. Çatlaklar genelde karın, bel, kalça ve göğüste görülür. Çatlamadan önce vücutta kızarıklık ve kaşıntı yapar. İlerleyen zamanda kızarıklık ve kaşıntı geçer. Çatlama olmadan ya da başlangıçta uygulanan cildi nemlendirici ve esnekliğini arttırıcı kremler fayda sağlayabilir. Maalesef ne krem kullandıysam bana pek faydası olmadı. Eczaneden aldığım çatlak kreminin yanında hindistan cevizi yağı sürdüm ama çatlak oluşumu artmaya devam etti. Gebelikte hiç çatlağı olmayan şanslı kişiler olabileceği gibi çok dikkat etmesine rağmen çatlamaların önlenemediği gebelikte vardır. Benim gibi 😭 Siz yinede çeşitli kremler ve yağlar kullanarak şansınızı deneyebilirsiniz. Şanslı olmanız dileğiyle …

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.