İlk 3 aylık periyod son adet gününüzün ilk gününden başlar ve gebeliğin 12. haftasında biter. Zaten hamile olduğunuzu 5. veya 6. haftanızda anlarsınız. Yani sizin için bu dönem 6-7 haftalık. Hamilelikte en sık görülen belirti bulantı, kusmadır. Herkeste bulantı şiddeti farklıdır. Anne adayının psikolojik sorunları, troid bezinin anormalliği, hamile kalmadan önce yaşanılan mide sorunları, B6 vitaminin eksikliği gibi durumlar bulantı ve kusmada artış göstermektedir. Bulantı genellikle 8. haftada başlayıp 14. haftalarda son bulur. Hamileliğimde bulantım 10. haftada başladı ama 16. haftaya kadar devam etti. Bazı gebeliklerde son haftaya kadar devam da edebilir. Burada insanın kendi bünyesi devreye giriyor. Bende iyi ki öyle olmadı. Sürekli tuvalete koşmak, dakikalarca öğürmek hiç kolay değil. Hele yemek yedikten 5 dakika sonra içinin dışına çıkması katlanılacak gibi değil. Bulantılar genelde sabah saatlerinde görülür ama bende sabah, öğle, akşam farketmiyordu. Yemekten sonra son durak lavabo oluyordu. Hal böyle olunca kilo kaybediyordum. Bulantı sonraları tuzlu kraker veya leblebi yemek kendime gelmemi sağlıyordu.

   Gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan diğer bir sıkıntı psikolojik problemdir. Hormonların etkisiyle karışık duygular hissedilir. Alınganlık artar, mutlu hissederken yaşanılan bulantı, kusma birden ruh halini tersine çevirebilir. Gülümserken, kısa sürede ağlama nöbeti geçirebilir. Sonuçta biz hamileyiz siz ağlarken biz güleriz, siz gülerken biz ağlarız. Anımız anımızı tutmaz. Bizi anlamaya çalışmayın. Çünkü anlayamazsınız. Yaşadığım bir olayı anlatmak geldi içimden. Hızlı ve Öfkeli 8 filmini eşimle birlikte izlemeye gitmiştim. Herkes kendini kaptırmış heyecanlı bir şekilde filmi izliyor. Başlarda bende heyecanla izliyordum. Arabayla yapılan hız, dövüşme sahneleri falan muazzam. Her şey normalken, sonra ne mi oldu ? Filmin sonunda bende ipler koptu. Dom oğlunun adını Brayn koyduğunu açıkladığı bölümde başladım birden ağlamaya. Aksiyon filminde ağlanır mı demeyin. Hormonlarımızı ne yazık ki biz yönetmiyoruz. Eşlerinize ” Ne var buna üzülecek, çok alıngansın, sen çok değiştin … ” gibi söylemlerde bulunmayın. Onun durumunu daha da kötü değiştirip aile içi iletişiminizi olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. O yüzden baba adayları bu durumu anlamaya çalışmak yerine bu durumu kabullenmenizi tavsiye ederim. Katlanacağınız topu topu 9 aycık.

   Gebenin sıkıntısı biter mi ? Bitmez. Sık idrara çıkma da en sık rastlanan sıkıntılardan biri. Gebeliğin başlangıcından itibaren yaşanır. Sebebi çok basit, büyüyen rahmin idar kesesine baskı yapması ve idrar kesesinin dolmasına izin vermemesi. Gebelikte fazla sıvının da alınmasıyla idrara çıkma süresi daha da azalır. Sık idrar normaldir. Az tuvalete çıkmak için sıvı alımını azaltmak normal değildir. Bunu yapan bir çok gebe gördüm. Siz aman diyeyim yapmayın.

   Şu ana kadar saydığım bulantı, kusma ve hormonal değişimler bir araya gelip halsizlik, yorgunluk ve uyku isteğini arttırabilir. Gün içinde fırsat buldukça uyumak sizi rahatlatabilir. Normalde de uykuyu seven biri olarak gebeliğim süresince fosur fosur uyudum. Tabi hamileliğin son aylarında uyuduğum pek söylenemez. Ödem, şişen koca bir karın, sıcak basması gibi sorunlardan çok fazla uyumaya fırsat olmuyor. Hamileliğin başında bol bol uyuyun. Sonra istesenizde uyuyamayacaksınız.

   Gündelik hayatta da baş ağrısı çekmeyen yoktur. Bu durum hamilelikte artış gösterebilir. Anneler bu dönemde çok fazla şeyi aynı anda düşünürler. Bunun getirdiği sıkıntı baş ağrısıdır. Ayrıca zaman zaman düşen tansiyon ve kan şekeri de baş ağrısı yaratabilir. Çözüm olarak tatlı veya tuzlu gıdaları tüketmek eh birazda uyumak sizi bu dertten kurtarabilir.

   Lekelenme tarzı kanamalar her anneyi korkutur. Başında görülen kanamalar gebelikteki hormonal değişim kaynaklı olabilir. Kan miktarı fazla gelmedikçe fazla telaşlanmayın. Hemen en yakın sağlık merkezine gidin. Fazla görülen kanamalarda 112 acil servisten yardım alabilirsiniz. Uzanın ve gelecek yardımı bekleyin. Kanamanın artması düşük tehlikesine işaret edebilir. Eğer her şey yolunda gitmiş ve bebeğin sağlığı yerindeyse annenin en iyi yapacağı şey “istirahat.” Bunun yanında bol sıvı alımı ve bir süre cinsel ilişkiye ara vermek. Bazı annelerin kanama rengine göre durum tespitine karşıyım. Rengi açıksa korkma, rengi koyuysa kork gibi bir anlayış var. Bana göre kanama kanamadır. Hekime vakit kaybetmeden gitmek gerekir. Tedbiri başında alasın ki sonra pişman olmayasın. Ben mi çok pimpirikliyim yoksa onlar mı rahat çözmüş değilim.

   İlk 3 aylık dönemdeki sıkıntımızı kasık ağrısı ile bitirelim. Gebeliğin başlarında adet olacakmış gibi hissetmek normaldir. Kasık ağrısının yanında bel ağrısı da görülebilir. Korkulacak bir durum yok. Bu durumdan çok çekmiş biri olarak söylüyorum. Size tavsiyem dinlenin ve bol bol su için. Bunun yanında eşinize masaj yaptırıp kendinizi şımartabilir ve rahatlamış hissedebilirsiniz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.