Anne adayının en güzel dönemi başlıyor denilebilir. Arada ufak tefek sıkıntılar bu dönemin tuzu biberi. En güzeli onca beklenilen haftanın sonunda bebişin cinsiyetinin öğrenilmesi. Sonra anneler başlasın alışverişlere. Sadece heyecanla anne beklemiyor ki. Bekleyen büyük nineler, dedeler ve teyzeler var. Cinsiyet sonrası örülmeye başlanan hırkalar ve patikler. Alınan rengarenk zıbınlar. Erkeğe araba, kızlara bebek bir sürü oyuncaklar. Oh valla. Şimdiki çocuklar çok mu şanslı ne ?

   Bebekler bu dönemde varlıklarını hissettirmeye yavaştan başlarlar. Anneler sürekli elleri karnında beklerler. Gelecek ufak bir tekme için. Yaşanan ufak bir mide gurultusunu bile bebekten geldiğini zannederler. Bu his keşke ölümsüzleştirilebilse.

   Bunca güzel heyecanın arasında yaşanılabilen sıkıntılar olmasa daha güzel olabilirdi ama hayatta her güzel şeyin bir bedeli vardır.

   Mide – bağırsak şikayetleri ikinci 3 ayda en sıkça görülen sorundur. Mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık, çok dolu olduğunda ve yatar pozisyonda, midedeki asitli yiyecekler yemek borusunda yanma ve ağızda acı su hissi yaratabilir. Gebelik hormonlarının etkisi ile mide bağırsak sisteminde boşalma da yavaşlayabilir. Bu nedenle hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, kabızlık ve gaz şikayeti görülebilir. Bu sorunla karşılaştığımızda düşük glisemik indeksli ( doğal/sağlık ) yiyecekleri yemek, az az ve sık sık yemek şikayetleri azaltmada büyük rol oynamaktadır. Doğal yiyecekler tamam da az ama sık yemek bu benim için değil. Ben oturduğumda doymadan kalkamıyorum. Ne demiş atalarımız hocanın dediğini yap, yaptığını yapma. ☺

   Gebelikte görülen bacakta kramp öncelikle kalsiyum, magnezyum azlığı ve fosfor fazlalığına bağlı olabilir. Uzun süre ayakta kalmak, topuklu ayakkabı giymek, kasları yeterince esnetmemek kramplara yol açabiliyor. Zaten hamilelikte topuklu ayakkabı giymek pek akıl kârı değil. Tedavisinde kalsiyum ve magnezyum içeren ilaçlar, maden suyu, germe egzersizleri ve masaj etkili olabilir. Kramp sırasında benim gibi tatlı bir şeyler yiyebilirsiniz. Ne alaka demeyin. Ben faydasını gördüm. ” Tatlı yemeyi bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine denedim. ” Gece yatmadan önce magnezyum ilaçları, gece kramplarını engelleyebilir. Genelde uyku sırasında kramp yaşayıp acı ile uyandığımdan bana iyi gelen çözümlerden. Tabi doktora danışmadan kullanmayınız. Herkesin yapısı farklıdır.

   Vücudun belli bölgelerinde ciltte koyulaşma görülebilir. Ciltte görülen lekelenmeler ve renk değişikliğinin sebebi  östrojen hormonunun etkisiyle olur. Genelde yüzde, göğüs uçlarında, karın ve genital bölgede koyulaşma olur. Güneşe maruz kalındığında bu koyulaşma artabilir. Yaz aylarında güneşe fazla maruz kalmamak ve koruyucu faktörlü güneş kremleri faydalı olabilir.

   Kabızlıkta sık görülen şikayetlerden biridir. Kullanılan demir ilaçları kabızlık nedeni olabilir. Ayrıca hormonal değişime bağlı bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve rahmin bağırsaklara yaptığı baskı, kabızlık nedenleri arasında sayılabilir. Kabızlığa en iyi çözüm bol sıvı tüketmek. Alternatif olarak sabah aç karnına limonlu su ile birlikte alınan demir ilaçları, bağırsakların çalışmasını kolaylaştırırken, su ile birlikte demirin emilimi de limonun içindeki C vitamini sayesinde daha faydalı olur. Birde yemeklerden önce 1 çorba kaşığı kadar sızma zeytinyağı içmek de kabızlığa karşı etkili olabilir. Hakiki zeytinyağı içmenizi öneririm.

   Kansızlık yaşamayan yoktur. Gebelikte artan kan hacmi, demir ihtiyacını arttırır. Gebelikten önce günlük demir ihtiyacı 15 mg iken, gebelikte bu 2-3 katına çıkabiliyormuş. Artan demir ihtiyacını sadece besinlerle karşılamak her zaman mümkün değildir. Gebeliğin 4. ayından itibaren artan demir ihtiyacı için, demir içeren ilaçlar, şuruplar, iğneler ya da serum şeklinde demir takviyesi yapılır. Demirden zengin besinlerin tüketilmesi de faydalıdır. ” Kırmızı et, beyaz et, ıspanak, lahana, karalahana, balık, nohut, mercimek, kuru fasülye, yumurta, pekmez, kaju, antep fıstığı … ” demir açısından zengindir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.