Evde Doğal Dondurma Nasıl Yapılır ? 

Yazın gelişiyle çocuklar için de kutlu dondurma sezonu resmen açılmış oldu. Fakat neredeyse hiçbir çocuğun hayır diyemediği bu serin lezzet, her anne babada aynı çoşkuyu maalesef yaratmıyor. Özellikle çocuğuna albenili ambalajlarda satılan, bol şekerli ve boyalı dondurmalardan yedirmek istemeyenler için dondurma sezonu bir kabus haline geliyor. Bazı çocuklar deniz kıyısında, keyifle dondurma yerken, sizin çocuğunuza neden izin vermediğiniz onun henüz anlayamayacağı ve çevresinden de oldukça tepki gören bir davranış belkide …

Bu duruma bir son vermek istemez misiniz sevgili anneler ? Evinizde dondurmanızı gerçek sütten veya yoğurttan yapabileceğiniz gibi meyve ve sebzelerden de yapmanız mümkün. Böylece içinde tam olarak ne olduğunu bilir, şeker oranını kontrol edebilir, çok tüketiyor diye dert etmeyip, çocuğunuza güvenle ve afiyetle yedirebilirsiniz.

YOĞURTTAN DONDURMALAR :

Özellikle yoğurt sevmeyen yumurcakların annelerine şekersiz olarak da hazırlayabilecekleri yoğurttan dondurmaları mutlaka tavsiye ediyorum. Çünkü çocukların bu sayede bolca yoğurt ve meyve tükettikleri ispatlanmıştır. Meyve, yoğurt ve arzu edilirse bal ya da pekmezi mutfak robotundan geçirerek kremamsı bir kıvam elde edin ve dondurma kalıplarında dondurun.

En üşengeç anne ve babalar için de bir tarif şuracığa bırakayım 🙂


⭐ Şeker ilavesiz bir reçel ve yoğurdu karıştırıp dondurun. Alın size içinde %100 ne olduğunu bildiğiniz şahane bir dondurma.

Dondurmanızı Doğal Yolla Renklendirme :

Kırmızı : 1-2 kaşık pancar suyu, 1-2 kaşık nar suyu

Pembe : Çilek, frambuaz suyu ya da kendisi

Turuncu : 1-2 kaşık havuç suyu, yada yarım çay kaşığı paprika

Sarı : 1 çay kaşığının ucu kadar safran

Yeşil : 1-2 kaşık maydanoz suyu ya da ıspanak suyu

Mavi : 1-2 kaşık mor lahana suyu

Mor : 1-2 kaşık böğürtlen suyu

Kahverengi : 1 çay kaşığı kakao tozu, tarçın ya da kahve.

Şimdi geliyoooor. Dünyanın en kolay dondurma tarifi ! Sadece meyveleri kesip, kalıplara sıkıştıracaksınız o kadar. Üstelik çocuklarınız için yemesi çok eğlenceli. Böyle maceracı lezzetler, çocuklarınıza meyve sevdirmenin de eğlenceli bir yolu. Hatta çocuklarınızla birlikte mutfağa girmeye ne dersiniz ? Alın miniklerinizi yanınıza ve bu müthiş dondurmayı sizlerle birlikte yapmasını sağlayın. Hem güzel bir aktivite olarak değerlendirilir hem de dışarıdaki dondurmalardan daha yararlı olduğunu göstererek anlatmış olursunuz. O zaman tarif …

MALZEMELER

❣ 1-2 adet kivi

❣ 4-5 adet çilek

❣ 1 şeftali

❣ 7-8 çekirdeksiz üzüm

❣ Arzu edilen diğer meyveler

❣ 1-2 bardak üzüm suyu ( tercihen taze sıkılmış ya da şeker ilavesiz bir marka )

HAZIRLANIŞ : 

🍨 Meyveleri güzelce yıkadıktan sonra, ince ince dilimleyin.

🍨 Yassı olmalarına özen gösterin. Meyveleri karışık olarak kağıt bir bardak ya da plastik mini saklama kaplarına dizin.

🍨  Kalıpların içlerine, meyveleri sıkıştırarak iyice doldurun. Meyveler arasında kalan boşlukları doldurması için üzüm suyunu kalıpların içine dökün.

🍨 Son olarak dondurmalarınıza çubukları batırın. ( Kahve, çay karıştırma kaşıklarını da kullanabilirsiniz. )

🍨 En az 3 saat, sertleşip de dondurma formunu alana kadar dondurun. Kalıptan çıkartmak için, kalıbı 1-2 dakika sıcak suyun altına tutmanız yeterli.

AFİYET OLSUN 🤗CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.