EK GIDALARA GEÇİŞ DÖNEMİ

Ek gıdaya başlarken nelere dikkat etmeliyim ?

İlk 6 ay bebeğinizin temel besini anne sütüdür. Ek gıdalara 6. aydan önce başlanırsa bebeğinizin anne sütü alımı olumsuz etkilenebilir. Bebeğiniz 6 aylık olduğunda ise doktorunuza danışarak anne sütü veya devam sütü ile beraber bebeğinizi ek gıda ile tanıştırabilirsiniz. Başlangıçta 1-2 tatlı kaşığı kadar tadımlık olarak veriyoruz.

Ek gıdaya başlamak sütümün miktarını etkiler mi ?

Ek gıdalara yoğun olarak başlamanız bebeğinizin anne süt alımını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bebeğinizin süt alımını etkilemeyecek şekilde, ek gıdaları azar azar deneyerek başlamalısınız. Örneğin yeni başladığınız bir ek gıdayı gündüz saatlerinde 3-4 gün az az deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimiyle ilgili bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.


Hangi sıra ile ek gıdaya başlamalıyım ?

Ek gıdalara başlama sırası sebze, meyve eğer alerjik bir durum yoksa yoğurt ve tahıl bazlı muhallebi olabilir. Sebze olarak patates, kabak gibi sebzeler, meyve olarak ise elma, armut gibi meyvelerle başlayabilirsiniz.

Bebeğim ek gıdaya hazır değilse ne yapmalıyım ?

Bebeğiniz ek gıdaları ısrarla dışarıya doğru itiyorsa ve yutmuyorsa henüz hazır değildir, 7 gün sonra tekrar deneyin. Bebekler ek gıdalara 7. aya kadar alışamayabilirler, bu çok normaldir.

Ne kadar ek gıda vermeliyim ?

Ek gıdaları, sadece ara öğünlerde 6. ve 9. aylar arasında günde toplam 2 küçük bebek kavanozu, 9. ve 12. aylar arasında ise günde 3 küçük bebek kavanozu kadar verebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki 1 yaşına kadar bebeğinizin ana öğünleri mutlaka anne sütü, yetersizliğinde ise ona uygun devam sütleri olmalıdır. 1 yaşından önce inek sütü veya başka bir hayvanın sütü kesinlikle verilmemelidir.

Beslenmenin bağışıklık sistemindeki önemi nedir ?

Doğumdan itibaren, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için ilk 6 ay tek başına olmak üzere, 1 yaşına kadar ana öğünlerinde anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmek için anne sütüne benzer faydalar gösterdiği bilinen devam sütlerini kullanabilirsiniz. 6. aydan sonra ek gıdalara başlarken de bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri bebeğin günlük beslenme planına dahil edebilirsiniz.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.