Doktor Seçimi

2
426
    Gebelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken pek çok şey bulunur. Bütün bu dönemin doğru ve sağlıklı tamamlanabilmesi için uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Doğru doktor seçimi sayesinde hem annelerin gebelik süreci daha sağlıklı geçmekte hem de bebeğin durumu da yakından kontrol edilmektedir. Bu süreçte belki de en önemli konu doğru doktor seçimidir.
   Çınara hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren nasıl bir doktor seçmem gerektiğini düşünüyordum. Uzun bir süre düşündüm ve sonra ne istediğime karar verebildim. Doktor dediğin; güler yüzlülüğüyle rahatlatacak, annenin korkularını anlayabilecek, anneye ve bebeğe güven verebilecek ve işinde başarılı olacak. Böyle bir doktoru bulmak kolay değil tabi. Zaten bulana kadar 3 doktor değiştirdim.
   İlk doktorum somurtkan biriydi ayrıca ultrasona bakar sadece kendi görür ve kendi anlardı. Herhangi bir açıklama yapmaz iyi diyip geçerdi. İkinci doktorum ise güler yüzlü olmasına rağmen güven vermiyordu. Üçüncü doktorum da başlarda her şey güzeldi ama sonra pek memnun kalamadım. Beni pek sakinleştiremiyordu. Sorduğum sorulara yanıt tam anlamıyla alamıyordum.  Dördüncü ve son doktorumda ise tam isabet yapmıştım. Aradığım bütün özellikleri taşıyordu. Doktora gider gibi değil, uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımla buluşmaya gider gibi gidiyordum. Heyecanlı ve bir o kadar mutlu.
   Tabi doktor seçiminde bir çok unsur bulunmalıdır. Sadece güler yüzlü diye bir doktora bağlanmak ya da uzman diye bir doktora içiniz ısınmadan gitmek doğru değildir.
   Unutmayın ki iyi bir doktor seçimi hamilelik süresinde çok önemli çünkü doktorunuz neredeyse hayatınızın her yerinde size rehberlik edecektir. Gebelik sürecinde ailenizle veya eşinizle paylaşamadığınız bir takım şeyleri doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Sadece bu cümleden bile doktor seçiminin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.
   Peki doktor seçiminde başka nelere önem vermeliyiz ??
❣ Doğum felsefenizin doktorunuzla uyumlu olmasının önemini ne kadar vurgulasam azdır. Doğum felsefeniz doktorunuzla zıtsa hemen değiştirmenizde fayda var. Doğum felsefesi derken; normal doğumumu yoksa sezaryen doğumumu tercih ediyor, doğum ağrısıyla başa çıkmada hangi yöntemleri kullanıyor, yaptığınız doğum planını uygulamaya sıcak bakıyor mu ? Bu ve buna benzer konularda mümkün olduğunca uyum içinde olmanız ilerde yaşanacak hayal kırıklığını azaltacak veya engelleyecektir.
❣ Doğum doktorunun mümkün olduğunca ulaşılabilir olması gerekir. Kastettiğim kliniğin ya da hastahanenin yakınlığı değil. Hamileliğiniz boyunca aklınıza takılan konularda kendisine danışmak istediğinizde kolayca ulaşım sağlayabilmeniz gerekir.
❣ Özellikle doğum yapmak istediğiniz bir hastane varsa doktorunuzun orayla anlaşmalı olup olmadığına bakmanız gerek. Eğer doktorunuzun anlaşması yoksa ve o doktor sizin için önemliyse başka bir hastanede doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu hususu hamileliğinizin ilk haftasında doktorunuza danışmanızda yarar var.
❣ Doktor seçiminizi yapmış olsanız bile yinede elinizde mutlaka bir B planı olması gerekir. Doğumun ne zaman gerçekleşeceği pek belli değildir. Doğumunuzun erken gerçekleşmesi durumunda doktorunuz izinli olabilir veya iş seyahatine çıkabilir. Doktorum izne çıkacağını bana önceden söylemiş ve herhangi olası bir durumda doğumuma girebilecek başka bir doktor ayarlamıştı. Doktorunuz bunu ayarlamayadabilir. Mutlaka önceden B planınızı oluşturun.
❣ Doktor seçiminde benim için erkek olması önemli. İşinde uzman olsun erkek yada bayan önemli değil diyenlerden değilim. İşinde uzman erkek doktoru her zaman tercih ederim. Bunun sebebi gittiğim çoğu kadın doktorlarının burnunun havada olması. Kadın doktorlarla nedense yıldızım bir türlü barışmıyor. Başlarda anne olan ve beni anlayabileceğini düşündüğüm iki doktora gittim. Gördüğüm muamele beni tatmin etmeyip daha çok sinirlendirdiği için kadın doktora töbe ettim. Ancak bu kişisel bir karar. Kadın doktoru tercih eden arkadaşlarımda var ve gayet memnunlar. Değerlendirme sizin annelerim.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.