Doğum Şeklinize Karar Verdiniz Mi ? Hipnotik Doğum ve Suda Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

HİPNOTİK DOĞUM : 

Hipnodoğumun normal doğum kararı veren anne adaylarının doğum sürecini ve doğum korkusunu yenebilmesi amacıyla doğum önesinde hipnoz tekniği ile eğitim almaları gerekmektedir. Hamile olduğunu öğrenen birçok kadın ilk önce normal doğum yapmak istiyor ama bazen korku, bazen kontrol duygusu bazen de tıbbi zorunluluk nedeniyle sezaryene yöneliyorlar. Önemli olan bu korkuyu yenebilmek, doğum sancısının kontrol edilebileceğine inanmak. Hipnodoğumda da ana amaç; bu korkuları yenmek, vücudu bir şekilde kontrol edebilmek,doğum denen bu mucizeyi kendi akışına bırakmaktır.

SUDA DOĞUM :


Suda doğum ılık su içeren bir küvvette doğum eyleminin gerçekleşmesidir. Bazı kadınlar sancıları suda çekip doğumda dışarıda olmayı tercih ederken kimileri doğum eyleminde de suda kalırlar. Gebe doğum sancıları başladığında 35-37 derecede suyla dolu bir havuza alınır. Doğum eylemi süresince suni sancı, epidural anestezi gibi ek girişimler yapılmaz. Doğum gerçekleştikten sonra anne kanama kontrolü için sudan çıkartılarak normal doğum masasına alınır. Bebekler anne karnında 9 ay boyunca amniotik sıvının içinde olduklarından benzer bir ortama doğmanın onlar için de daha az stresli olacağı düşüncesi suda doğum teorisinin temelini oluşturur. Suda doğumun, doğum stresini azaltarak bebek için olası komplikasyonları azaltacağı düşünülmektedir. Ancak suda doğumun normal doğuma kıyasla daha üstün olduğunu gösteren herhangi bir çalışma yoktur. Suda doğum her zaman bu konuda donanım ve tecrübesi olan sağlık personellerinin gözetiminde gerçekleştirilmelidir.

SUDA DOĞUMUN FAYDALARI : 

  • Ilık su sakinleştirici ve gevşeticidir.
  • Doğumun ileri evrelerinde gebenin enerjisini arttırdığı gösterilmiştir.
  • Doğum sürecini 3-4 saate kadar kısaltır.
  • Gebenin ağırlığını azaltıp özgürce hareket etmeye ve yeniden pozisyonlanmaya fırsat verir.
  • Suyun kaldırma gücü, daha etkili rahim kasılmaları ve artmış kan dolaşımı nedeniyle daha iyi oksijenlenmeye sebep olarak anne için daha az ağrı ve bebek için de daha fazla oksijen sağlar.
  • Endişenin sebep olduğu artmış kan basıncını düşürür.
  • Su, artmış stres hormonlarını azaltarak ağrı dindirici özellikteki endofrin salınımın arttırır.
  • Su, perine kaslarının daha elastik ve gevşek olmasını sağlayarak epizyotomi ve yırtık oluşumunun sıklık ve ciddiyetini azaltır.
  • Doğum yapan kadının fiziksel olarak rahatlaması, zihinsel olarak da rahatlayıp doğum sürecine odaklanmasını sağlar.
  • Bebek için amniotik kesedekine benzer bir ortam sağlar.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.