Doğum Şeklinde Karar Verdiniz Mi ? Sezaryen Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir anne adayının hamileliğinin ilk gününden itibaren kafasını kurcalayan en önemli konu doğum şekline karar vermektir. Normal doğum, sezaryen, epidural anestezi, suda doğum ya da hipnotik doğum. Acaba hangisi ?

Günümüzde daha önceki zamanlara oranla sezaryen ile doğum yapma sayısında oldukça artış olmuştur. Teknolojik imkanların sağlanması ile sezaryene gerek duyulmayan durumlarda bile sezaryen ile doğum çok fazla tercih edilmektedir.

Gebelik genelde 40 haftada tamamlanmaktadır. Ancak sezaryen ile doğum 38. hafta tamamlandıktan sonra yapılabilir. Sezaryen doğumunun erken yapılmasının nedeni 38 haftalık bebeklerin akciğerlerinin tamamen gelişmiş olmasıdır. Bebeklerin ciğerleri tamamen geliştiği için bir problem oluşma ihtimali çok az olur. Bu nedenle 38 hafta itibari ile sezaryen ile doğum gerçekleştirilebilir.

Eğer bebek anne karnında yan duruyor ve anne adayının doğum yolu tamamen kapalı ise normal yollar ile doğum yapmak imkansız bir hal alır. Şayet bebek çok iri ise yine sezaryen tercih edilmesi gereken doğum yapma yollarındandır. Doğum yolu başlangıcında bir darlık söz konusu ise ve doğum yolunun önü kapalı ise bebek kesinlikle normal doğum ile dünyaya gelemez. Bu nedenle sezaryen yapılması en uygun olan yöntemdir.


Gebelik boyunca anne adaylarını huzursuz eden en önemli konu normal doğum yapıp yapamayacağını düşünmesidir. Normal doğum yapma olasılığı %80 olurken geri kalan %20’lik oranlarda normal doğum şansı oldukça düşüktür. Ancak sezaryen doğum günümüzde çok yaygınlaşan bir uygulama olarak kullanılmaktadır. Daha önceki dönemlerde ilk olarak anne sağlığı ön planda tutulurken şu an anne ve bebek sağlığı birlikte ön planda tutulmaktadır. Bu nedenle de sezaryen çok yaygınlaşarak tercih edilmektedir.

Bende sezaryen ile doğum yapmış bir anne olarak şunları söylemeliyim ki korkulacak bir durum kesinlikle bulunmamakta. Sezaryen sonrası acı çok çekecek miyim ? İz kalır mı ? Doğum kilolarım gider mi ? Bu düşünceler birçok annenin kafasında yer alıyor. İnanın doğum sonrası oğlunuzun/kızınızın kucağınıza alıp kokusunu içinize çektiğinizde ve emzirmeye başladığınızda bu düşüncelerden eser kalmıyor. Benim tek hissettiğim duygu Allah’ şükürdü. Oğluma sağlıklı sıhhatli kavuşmamı nasip ettiği için. O yüzden sevgili anneler doğum şekliniz ne olursa olsun önemli olan tek şey çocuğunuzu sağlık ve sıhhatle kavuşmanız.

Hamile olan anneler, hamile kalmak isteyen anne adayları inşallah tez zamanda yavrularınıza kavuşmanız dileğiyle. Sağlıklı Günler 🤰CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.