1. YAŞ KUTLAMASI 🎉

Oğlum Çınar’ın doğum günü yaklaşıyor ve beni tatlı bir telaş kapladı. Doğum gününü evde mi yoksa dışarda mı yapmalıyım diye düşünüyorum. Pastasını nereden almalıyım ? Organizasyon firması ile anlaşmalı mıyım ? Ve buna benzer pek çok soru aklıma takılıyor. Bu yazımda sizlere işinizi kolaylaştıracak kendisinde uygulayacağı bazı önerilerde bulunacağım.

Çocuğunuz kaç yaşına giriyor ?

Doğum günü partisi düzenlerken en önemli kriter kuşkusuz ki çocuğunuzun yaşı. Benim gibi oğlunuz 1 yaşına giriyor ise bu partinin daha çok yetişkinler için olacağı bir gerçek. Yani buna aslında sizin anne-baba oluşunuzun bir kutlaması demek de mümkün. Partiyi düzenlerken Çınar’ın uyku ve beslenme saatlerini göz önünde bulunduracağım. Onun keyifli olduğu saatlere göre organizasyon zamanını ayarlayacağım.

Eğer çocuğunuz 3 yaş üstünde ise kendisi için düzenlenen partiden daha çok zevk alacak, arkadaşlarıyla eğlenebilecektir. Bu yaşlarda parti temasını, süslemeler, pastayı birlikte seçerek onu organizasyona dahil edebilirsiniz.


Kaç kişi davet edeceksiniz ?

Doğum günü partisine kaç kişiyi edeceğiniz oldukça önemli bir konu çünkü böylece evde mi yoksa dışarıda mı bir kutlama yapacağınıza karar verebilirsiniz. Kabalık bir davetli listeniz varsa dışarıda bir kutlama yapmanız daha uygun çünkü pek çok ayrıntı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Evde yapmayı planlıyorsanız ve davetli sayısını da azaltmanız mümkün olmuyorsa aynı gün farklı saatlerde konuklarınızı çağırabilirsiniz. Sabah saatinde aile, öğlenden sonra arkadaşlar gibi…

Çınarın 1 yaş gününü ben evde kutlayacağım için sadece en yakınlarımı davet etmeyi planladım. Bu parti yaklaşık 25 kişiyle olacak. Aile arkadaş herkesi bir arada görmek istediğimden ayrı ayrı yapmayı hiç düşünmedim. 25 kişiyi ise evin büyüklüğüne göre maksimum değer olarak kararladım. Dışarda ise yapmama sebebim Çınar’ın düzeni çünkü arkadaşlarımızın ve ailelerimizin çalışma saatlerini düşündüğümde herkese uyacak vakit akşam üzereydi. Ayrıca 1 yaş kutlamasından ötürü Çınar’ın huysuzluk, uyku, beslenme gibi durumlarına karşı önlem için evde yapmak daha doğru bir karar gibi geldi. Sizde bu durumları göz önünde bulundurup planınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

Süre ne kadar olmalı ?

Doğum günü eğer dışarıda kutlanacaksa parti evleri genelde 2 saatlik süre veriyor. Evde yapacaksanız bu süre çok daha uzun olabilir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun yaşı. Eğer küçükse uzun bir parti onun için sıkıcı olabilir. Özellikle 1-2 yaş için. Ancak daha büyük yaşta çocuğunuz varsa arkadaşlarıyla oynayıp eğlenebileceğinden parti süresi biraz daha uzun olabilir.

Çınar’ın partisini evde planladığım için partiye 1 saat kala uyutacağım partiye yakın uyanmış olacak ve 3 saat rahat şekilde uyanık ve aktif olacağından saat 20.00 da başlayacak olan parti 23.00’e kadar Çınarla eğlenceli danslı bir şekilde devam edecek.

Neler ikram edebilirsiniz ?

Davetli sayısına göre mönünüzü düzenleyebilirsiniz. Benim gibi evde yapacaksanız bir gün önceden hazırlıklara başlamanız gerekecek. Bazı yiyecekleri dışarıdan da alabilirsiniz. İsterseniz evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Sadece yetişkinler için değil çocuklar için de onların seveceği tarzda yiyecekler hazırlamanız gerekiyor. Şekilli kurabiyeler, renkli kaplarda kekler hem görüntü olarak hoşlarına gidecek hem de daha kolay yemelerini sağlayacaktır. Miktarı da yine kişi sayısına göre ayarlamalısınız. Evlere de hizmet veren catering firmalarından yararlanabilirsiniz. Benim seçimim ise kesinlikle evde kendi hazırladığım yiyecekleri sevdiklerime sunmak. Çünkü oğlumun ilk yaşında her şeyiyle kendim ilgilenmek istiyorum. Benim için özel bir gün 😍

PARTİDE NELER İKRAM EDECEĞİM ? NELER ALACAĞIM ?  VE DAHA FAZLASI ⬇️
  • Olmazsa olmaz tabiki yaş pasta. Aile fotoğrafımızın basılı olduğu bir pastayı dışarıdan sipariş edeceğim.
  • Evde kendi hazırladığım kurabiye, kek, börek, poğaçalar, şekerlemeler …
  • Dışarıdan alacağım karışık kuruyemişler.
  • Evde kutlama yapacağım için parti malzemesi dükkanlarından balonlar, maskeler, şapkalar, kurdaleler, masa örtüsü, duvar süsleri …
  • Gelecek davetliler için küçük hediyeler. Parti sonrası hediye edeceğim.
  • Partide çalınmasını istediğim müzikleri şimdiden belirledim, parti sırasında bu müzikleri çalarak eğlenceyi arttırmayı amaçlıyorum.
  • Davetli arkadaş ve ailelerimizin doğum günü pastası kesildikten sonra yazabilecekleri bir anı defteri hazırladım. Böylece Çınara yıllar sonra güzel bir hatıra bırakılmış olacak.1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.