Hamileliğin son aylarına yaklaştıkça heyecan katsayısı gittikçe artıyor. Hamileliğin 8. ayından sonra annelerin en büyük telaşı doğum çantama ne koysam oluyor. Evde ne var ne yok çantaya atasınız geliyor. Sonra ne mi oluyor ? Kapanmayan bir valiz ve koyulması gereken birçok bebek malzemesi… Böyle durumlara düşmemek için imdadınıza yetiştim annelerim. Sakin olun, elinize bir fincan çay alıp koltuğa uzanın ve yazımı okuyun.

Doğum çantası annenin ve bebeğin ayrı olmalıdır kanaatimce. Bu yüzden ben hastahaneye 3 valiz götürdüm. 3 farklı boyda valiz benim dağınıklığımı çok güzel toparladı. Hangi valizde neler var sizlere tek tek anlatacağım.

 “Büyük valizde” benim eşyalarım yer alıyordu. Anne kokoş olunca tabi anca yetiyordu koca valiz.

 • Gecelik : Annenin valizinde olmazsa olmazlardan biridir. Ne kadar bazı hastanelerde verilsede tercih ettiğiniz gecelik sizi ziyaretçilerinizin yanında daha rahat hissettirecektir. Bunun için yanınızda 1-2 adet bulundurmanızı tavsiye ederim. Tabi seçilen gecelikler emzirmeye elverişli olması,hem sizin hem de bebeğiniz için büyük önem taşıyor.
 • Sabahlık :  Akşam hastanelerin soğuk olduğu bir gerçektir. Üşümemek için mutlaka 1 adet sabahlık doğum çantanızda yer almalıdır. Sezeryan veya normal doğum farketmeksizin hastane koridorlarında yapılacak yürüyüşler için sabahlık birebirdir.
 • Terlik / Taç : Terliğimi ve tacımı internetten sipariş verdim. Ben 1 adet bulundurdum ama siz isteğinize göre 2 adet bulundurabilirsiniz. Bazı anneler yedeği sevebilir. Terlik seçerken tek husus terliğin altındaki materyal. Hastanenin zeminleri kaygan olabiliyor. Bunun için altı kaymayı önleyecek materyallerden olmasına dikkat edin.
 • Bakım Çantası : Hastanede dağınıklığınızı toparlayacak kurtarıcı çanta şart. Diş macunu, diş fırçası, sabun, şampuan, tarak, fırça, deodorant, parfüm, oje, krem,lens kullanan anneler için lens kutusu, makyaj malzemeleri… Saymakla bitmeyecek onca şey… Tercihlerinize göre ne isterseniz koyacağınız bir çanta hazırlayın. Makyaj malzemelerinde bulunan paraben ve kurşuna aman dikkat annelerim!
 • Hijyenik Çanta : Çanta adı altında toparlamak gerekirse, evinizde bulunan ufak bir poşetin içine bile koyabileceğiniz göğüs ucu kremi, ped ve göğüs pedlerini çantanızın ufak bir kısmına sıkıştırmanızda fayda var.
 • İç Çamaşırı : Kilosu az olan anneler rahatlıkla çantalarına koyabilirler. Hamileliğinde benim gibi fazla kilo alan anneler iç çamaşırı yerine hasta bezlerini kullanmaları daha rahat hissettirecektir. Ben 2 tane marka denedim birini çok severken diğerinden nefret ettim. Bu dönemde memnun kaldığım tek ürün “Canped”in emici külotlu hasta bezi oldu.
 • Elektronik Gereçler :  Doğumdan sonra bol bol resim çekip, bebeğin her anını kaydetmek isteyen anneler için fotoğraf makinesi büyük nimet. Makinesi olmayan anneler de telefonunuzun sarj aletini yanınıza almayı sakın unutmayın.
 • Evraklar : Sigorta bilgileri, kimlik fotokopisi, nüfus cüzdanı ve bebeğinizin ve sizin tahlillerinizin bulunduğu küçük bir dosya hazırlayın.
 • Eve Dönüş Kıyafeti : Hamileliğinizin son aylarında kullandığınız kıyafetinizi ve ayakkabınızı çantanızda bulundurabilirsiniz. Ben son gece giydiğim gecelikle hastaneden ayrılmıştım.O yüzden kıyafet çantamda boşuna durmuştu.

“Küçük valizi” tabi ki de oğlum ÇINAR için hazırladım.

 • Bebek Kıyafeti : Çınar için 6 adet iç zıbın koydum. Fazla gelebelir ama altına taşırabilir diye bol bol koymaktan kaçınmadım. İkişer adet alt ve üst takım koydum. Olmazsa olmaz yenidoğan kıyafet setinden de iki 2 adet bulundurdum. Ekstra yanımda ağız mendili de almıştım. Yenidoğan set almayacaklar var ise çorap eldiven ve şapka koymayı unutmasınlar.
 • Kundak : Hastane çıkışı için Çınar’ı sarabileceğim, çok kalın olmayan bir kundak tercih ettim.
 • Bebek Bezi : Eşimle beraber Çınar 4 aylıkken biraz abartıp 126×3 adet “Prima Premium Care 1” den almıştık. Hastaneye giderken kaç adet koysam diye karar veremediğimden ne olur ne olmaz diye 3 paket yanımda götürmüştüm. 2 gün kalacağımı unutmuş olsam gerek, valiz zor kapanıyordu. Her birinde 20’şer adet bulunduğunu varsayarsak fena abartmışım. Hastanede zaten bez imkanı sağlıyorlarmış o yüzden 20’li paketten bir adet almanız iki gün için yeterli olacaktır.
 • Islak Mendil : Çınar’a “Uni Baby Cream” ıslak havlusunu kullanıyorum. Hem kokusu hemde yumuşak olması benim hoşuma gidiyor. Islak mendilden 2 adet almıştım.
 • Oyuncak : Sarılık için örtü koymak bazılarına hurafe gelir, bazılarına göre hurafe değildir. Ben tarafsız kısımdayım. Örtü almamıştım ama sarı renkli pofuduk oyuncak almıştım. Küvezin başına koymuştum gayet de hoş durmuştu.

 ✿  Gelelim son valize. ” Orta boy ” valizde kargolardan gelen hediyelikler, ikramlıklar, aldığım oda süsleri yer alıyordu. Fikir olması açısından bütün anneler için tek tek aldıklarımı belirteyim.


 

 1. Çınar’ın başucuna koyabileceğim “takı yastığı
 2. Hastanenin oda kapısında kullanabileceğim Çınar isimli”kapı süsü“.Maalesef bunu kapıda kullanamadım ağır geldiğinden odada süs niyetiyle kullanabildim. Kapıya ise tülden yapılmış ayıcıklı küvez için aldığım küvez süsünü asmıştım.
 3. Ziyaretçilerimize o günün hatırası; nazar duası içeren magnetli kokulu taş ve yanında hoşgeldin bebek yazılı kutu. Kutunun içine lokum ve badem koymuştum.
 4. Hastane odasını süslemek için Hoşgeldin Çınar Ünsal yazılı “balon, flama, konuşma balonu ve afiş” almıştım.
 5. Son olarak ziyaretçiler için mavi uğurböcekli şerbet bardağı ve şerbetlik tercih ettim.

Bunların hepsini de orta boy valizime çok şükür sığdırabildim 🙂CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.