ÇOCUKLARDA YABANCILAMA DÖNEMİ

Çocuklarda korku ve yabancılama dönemi zor bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuzu anlamaya çalışın. Bu dönemde ne yapacağını bilmeyen aileler için önemli hatırlatmalar geliyor.

İnsan var olmaya başladığından beri yeniye duyulan merakla birlikte bir miktar korku da yaşar. Yaşamımızı sürdürebilmemiz, kendimizi tehlikelerden koruyabilmemiz için korku duygusuna ihtiyaç vardır. Bazı çocuklar doğuştan daha hassas bir yapıda olduklarından korkuyu daha yoğun yaşayabilirler fakat genel olarak korku sonradan kazanılan, öğrenilen bir duygudur.

Yaşla Birlikte Korkularda Değişir 

Çocuklarda hangi yaşlarda ne tarz korkular yaşandığını, çocuğun korkusunu nasıl ele almak gerektiğini inceleyecek olursak öncelikle söylenmesi gereken şey, çocukların gelişimlerinin her döneminde, farklı derecelerde, yoğunluk ve sürelerde herhangi bir şeyden korkmakta olduklarıdır. Çocuğun gelişimi devam ettikçe korktuğu durum ve nesneler de, bulunduğu yaşa göre değişkenlik gösterir. Önemli olan nokta, bu korkunun süresi ve yaş dönemine uygun olup olmadığıdır.

Bebeğin ilk bir yılında onu korkutan şeyler ani hareketler ve yüksek sesler olabilir. Özellikle 6-8. aydan itibaren başlayan yabancı korkusu, bakım veren kişiden ayrılmaya ilişkin korkular gelişim sürecinin bir parçasıdır ve normaldir. 2 yaşla birlikte zihinsel gelişimin artması, hayal gücünün genişlemesiyle korkular da çeşitlenmeye başlar. Bu yüzden 2-3 yaş aralığında geceleri korkulu rüya görüp ağlayarak uyanma durumu çocuklarda çok sık yaşanır. Genel olarak 2-5 yaşları arasında en sık rastlanan korkular arasında hırsız, hayali yaratıklar, köpek, karanlık, motor gürültüsü, şimşek, ani ses ve yalnız kalma sayılabilir.


Anne Babanın Tutumları Önemli 

Her ne kadar korkular normal gelişim sürecinin bir parçası olsa da korku yaşayan çocuğun korkusunu sürdürmesinde veya rahatlayarak azaltmasında ebeveynin verdiği tepki, genel anne baba tutumları önemli bir yer tutar. Örneğin, tehdit ederek çocuğu yönlendirmeye çalışmak ebeveynin yarattığı ve sürdürdüğü bir korku biçimidir. Çocuğun korkusunu küçümseyerek, alay konusu yaparak geçiştirmek korkuyu azaltmadığı gibi ona kendini yalnız ve anlaşılmamış hissettirebilir. Korkuları önemsememek kadar aşırı önemsemek de çocuğun korkusunu artırabilir. Bu durum endişeli ve korumacı ebeveynlerde çok sık karşımıza çıkar.

Yabancılama Dönemi Ne Zaman Başlar ?

Bebek birkaç aylık olduktan sonra bazı basit noktaları ayırt etmeye başlar. Mesela, hangi yüzlerin en sık yanında olduğu, kimin mama hazırlayacağı veya kimin altını alacağı gibi. Bu dönemin ardından, bebeğin yabancı bir kişi karşısında küçük burnunu babasının omuzuna sakladığı veya birinin kendisine yönelmesi durumunda hemen annesinin bacaklarının arasına sokulduğu bir süre başlar. İşte bu sürece, çocuğun yabancılama dönemi denir.

Her çocuk yabancılama dönemini aynı zamanda ve yoğunlukta yaşamayabilir. Bazıları daha altı aylıkken annesinden başkasına gitmezken, bazıları 10 aylık olunca bu süreci yaşar. Ayrıca bunun ne kadar süreceği de her çocukta farklılık gösterir. Bütün bunlar anne-çocuk ilişkisine bağlıdır. Eğer anne çocuğun özgüvenini geliştirici davranışlarda bulunuyorsa; yani aşırı koruyucu, tedirgin, telaşlı ve sabırsız davranmazsa, yabancılama dönem, daha kısa sürer.

Ayrıca misafirlerin sık ziyarete geldiği ya da gidildiği “ sosyal aile “ yapısında çocuk sürekli yeni yüzler gördüğü için, yabancılama dönemi daha kısa sürer.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.