Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalı ?

Tuvalet eğitiminin dramatik bir olaya dönüşmesi gerekmez; ama hem sizin için, hem de bebeğiniz için ödüllendirici bir deneyime dönüştürülmesi, doğru bir zamanlama, olumlu bir tutum, yumuşak ve rahat bir yaklaşım ister. Unutmayın, bu sizin ilk ortak başarınız olacak !

Tuvalet eğitimi; çocuk bezlerinden kurtulmak , bebekliğin sona ermesi, kısa süre önce yürümeye başlayan küçük çocuğunuzun bağımsızlık yolunda yeni bir adım atması anlamına gelir. Bebeğin ilk doğduğu günden başlayarak, pek çok anne babanın akıllarını tuvalet (lazımlık) eğitimine takmalarında, ne zaman başlayacaklarını ve nasıl başaracaklarını merak etmelerinde, şaşılacak bir yan yoktur.

Burada “eğitim” aslında yanıltıcı bir sözdür; siz de, çocuğunuz da bu konuda önceden hiçbir biçimde hazırlanmamış olduğunuz halde, ansızın öğrenilmesi çok güç bir şeyle karşı karşıya kalacakmışsınız izlenimi uyandırır. “Çocuğunuza kuru ve temiz olması için yardımcı olmak”, olayın daha basit ve daha az göz korkutucu bir tanımıdır. Yapmanız gereken, çocuğunuzun oturağı kullanmaya hazır ve kullanabilecek durumda olduğu anı gözlemek, ardında da, bunu nasıl yapacağını ona göstermektir.


Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı ?

“Doğru” yaş, çocuğunuzun hazır olduğu zamandır. Kabaca bir yol gösterici kural olarak çocukların çoğu, 15-18 aylık olmadan önce bağırsaklarının hareketlerini denetleyemez ve oturak kullanmaya hazır duruma gelemezler; ardından, idrar keselerini denetlemeleri yani “çişlerini tutabilmeleri” için daha 4-5 ay geçmesi gerekir. Yeni yürümeye başlamış çocuklar, oturak kullanmayı öğrendikten sonra bile, çoğunlukla en az 3 yaşına, hatta daha ileri yaşlara kadar sık sık “kaza”larla karşılaşır, altlarına kaçırırlar. Bazı çocukların oturak kullanmayı öğrenmeleri daha uzun sürer; bazılarıysa bu işi erkenden başarır. Genellikle erkek çocuklar, kızlardan daha yavaştırlar. Unutulmaması gereken tümünün, sırası gelince bu işi öğrenecekleridir. Organik bir bozukluk söz konusu olmadıkça, 4-5 yaşına gelmiş de hala altı bağlı dolaşan çocuk yoktur.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Çizelgesi 

Çocuğunuzun kullanmaya hazır olmasından çok önce, bir oturak alın; bırakın gözü ona alışsın. Çınar 14 aylık bizde yavaş yavaş öğretmeye başlayacağız. Tuvalet eğitimi için kullanmak istediğim oturak Fisher Price’nin eğitici tuvaleti. Daha almadım ama en kısa sürede almayı düşünüyorum. 

Sizde seçiminizi yaptıktan sonra ;

  • İlk başlarından sonra da, çişli ve kakalı günlerin süreceğini unutmayın.
  • Çocuğunuzun, sizi tuvaleti kullanırken görmesine izin verin: Bu, küçüklerin sizin gibi olmak istedikleri yaştır.
  • Çocuğunuz tuvaleti kullanmayı iyice öğreninceye kadar, yanınıza bir oturak almadan evden çıkmayın.
  • Çocuğunuzun verdiği işaretleri sezer sezmez, çabuk hareket etmeye çaba gösterin; çünkü başlangıçta, denetimi çok kısa ömürlüdür.
  • Evde pek titiz olmasanız da, bir arkadaşınızı, vb. çocuğunuzla ziyarete gittiğinizde kaba lekeleri ve çiş birikintileri konusunda, başka insanların duygularını anlayın.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi İçin Sağlık Koruma Önerileri

  1. Her kullanımdan sonra oturağı iyice çalkalayıp, durulayın.
  2. Kaka yapılmış oturağı temizlemek için, çocuklara zararlı olmayan bir mikroptan arındırıcı kullanın.
  3. Kullandığınız mikroptan arındırıcı ürünü, çocuğunuzun erişebileceği bir yere bırakmayın. Yüksek bir yere koyun ya da bir dolaba kilitleyin.
  4. Tuvaleti büyük bir titizlikle temiz tutun. Çocuklar oturma yerine çıkarlarken, ellerini destek yaparlar.
  5. Çocuğunuzu, oturağı her kullanışından sonra ellerini yıkamaya alıştırın.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.