KALP HASTALIĞI & ÇOCUK 

Akraba evliliğinden olan çocuklar, hamilelik esnasında oluşan ağır viral enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar, röntgen ışınlarına ya da radyasyona maruz kalmak, diyabet hastalığı ve 35 yaşın üzerindeki hamileler, doğumsal kalp hastalıklarının nedenlerini oluşturur.

Doğumsal kalp hastalıkları bazı çocuklarda ilk yıllarda belirgin bir sinyal vermeyebilir. Bu durumda ilerleyen yıllarda çocukta çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma, egzersiz sırasında göğüs ağrısı gibi şikayetler gelişebilir.

Ağır Spor Öncesi Kontroller Yapılmalı

Bazı çocuklarda özellikle ergenlik veya ilk gençlik döneminde ağır sporlar veya egzersiz sırasında ani kalp durması ve ölüm görülebilir. Bu çocuk ve gençlerde genellikle aort ( ana atar damar ) çıkışında bir darlık veya koroner damarlarda bir çıkış yeri anomalisi sorunu olur. Anomaliler aslında yapılacak kalp ameliyatı ile başarıyla düzeltilebilir. Bu nedenle ağır spor ve yarışmacı olarak spor yapacak olan çocuk ve gençlerin, Ekokardiyografi, Eforlu EKG, gerekirse Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans testleri ile kontrolden geçmeleri çok yararlıdır.

Anne Karnında Tespit Edilebilir Mi ?

Doğumsal kalp hastalıkları aslında hamileliğin 16. haftasından itibaren, fetal ekokardiyoğrafi ile anne karnındaki bebeğin kalbinin ayrıntılı olarak incelenmesiyle tespit edilebilir. Kalpte bir sorun görülürse bebek doğuma kadar yakın takip altında tutulur ve bu süreçte doğum sonrasında uygulanacak olan tedaviler planlanır. Bunun yanı sıra oksijen satürasyonu yöntemi de, doğum sonrasında ilk bir ayda doğumsal kalp hastalıklarının tespit edilmesinde önemli bir yardımcı tanı yöntemidir. Doğumun ardından ilk 24-48 saat içerisinde her bebeğin oksijen satürasyonunun ölçülmesi çok önemli. Küçük bir prob ile bebeğin el veya ayak parmağından oksijen doygunluğunu tespit etmek mümkün olabilir. Oksijen değerinde bir sorun varsa ekokardiyografi yöntemine başvurularak bebeğin kalbi detaylı olarak incelenir ve birçok önemli doğumsal kalp hastalığına tanı konulabilir.


Peki Nasıl Anlarım ?
  • Morarma. Özellikle de yenidoğan döneminde kalp rahatsızlığı şüphesi oluşturacak en önemli bulgu.
  • Büyüme ve gelişme geriliği
  • Kalpte çarpıntı
  • Terleme
  • Hemen yorulma
  • Göğüs ağrısı
  • Bayılma
  • Yemek yiyememe
  • Emen bebeklerde emme sırasında reddetme ya da emerken aşırı yorulma
  • Kilo alamama

Bu belirtilerden bir kaçı bebeğinizde görülüyorsa o zaman bebeğiniz kalp hastası olabilir. Hemen bebeğinizi bir uzmana göstermenizde yarar var. Erken teşhis hayat kurtarıyor.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.