ÇOCUK BAKICISI SORUNLARINI ÇÖZMENİN YOLLARI

Sinemaya gitmek, dostları görmek ya da eşinizle başbaşa sakin bir yemek yemek, artık binde bir kavuşacağınız bir nimet haline gelmiştir; bu ender birliktelikleri, ” çocuğum bakıcısıyla güvende mi ? ” kaygılarıyla berbat etmeyin.

İster çalışmayıp bütün gün evde çocuğuna bakan, ister çalışan bir kadın olun, günün birinde çocuğunuza bir gün, bir gece ya da birkaç saat bakacak birinin yardımına gereksinme duyarsınız.

Bazı anne-baba, bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşmazlar: Bu işi seve seve yapacak büyükanne ve büyükbabalar, yakında bir yerlerde oturuyorlardır ya da çevrede, arada sırada çocuklarına bakabilecek yakın bir arkadaşları vardır. Buna karşılık bazıları için, çocuklarına bir-iki saatliğine de olsa bakacak birisini bulmak, pek kolay olmayabilir. Bu ikinci gruba giriyor olsanız da, umutsuzluğa kapılmayın: Dikkatle ararsanız, çocuğunuza bakacak doğru insanı bulabilirsiniz.


ÇOCUK BAKICISI ŞİRKETLERİ

Bir çocuk bakıcısı bulma işinin karabasan haline gelebileceğini bilen bazı girişimciler, Batı ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizin büyük kentlerinde de şirketler kurmuşlardır ve başvuran herkese, gece olsun, gündüz olsun, çocuk bakımı hizmeti sunmaktadırlar.

Bunlardan çoğunun, gazetelerde ilanları yayınlanmaktadır. Söz konusu şirketlerin her biri farklı yöntemlerle çalışırsa da, çoğu güvenilir şirketlerdir. Gönderdikleri bakıcılar çoğunlukla, çocuk bakma konusunda eğitici kurs görmüş üniversite öğrencileridir.

Bu şirketlerin hizmetinden yararlanabilmek için, doğal olarak belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret genellikle, bakıcının evinizde geçireceği saatlere göre belirlenir. Bazı şirketler, bakıcı gece saat 10.30’dan sonra dönecekse evine dönüş için taksi parasını da sizin vermenizi isterler.

İşiniz düştüğünde bu şirketlerin yararlı olabilmelerine karşılık, her seferinde aynı bakıcıyı göndermelerini sağlamanız olanaksızdır. Bu yüzden, çocuğunuzun bakıcısıyla ilişki kurması olasılığı pek yoktur. Eğer sürekli çocuğunuza bakan bir bakıcı yoksa.

 ÇOCUK BAKICI İÇİN 

  • Küçük çocuklarla çalışmayı gerçekten isteyip istemediğinizi iyice düşünün.
  • Huzursuz ve ağlayan çocuklarla başa çıkabileceğinizden emin olun.
  • Anne ile baba evden ayrılmadan önce, mutlaka onlarla temas kurabileceğiniz bir telefon numarası isteyin.
  • Çalışma saatlerinizi kesin olarak belirleyin.
  • Gece evinize güvenli biçimde dönmenizi sağlamaları konusunda anlaşın.

 ANNE-BABALAR İÇİN 

  • Bakıcı için bir şirkete başvuracaksanız, gerek şirket konusunda, gerçek gönderecekleri bakıcı konusunda iyice bilgi edinin.
  • Genç bir bakıcıyı, kapı çalındığında, açmadan önce dikkatli olması için uyarın.
  • Bakıcının sizin nerede olduğunuzu bilmesini ve elinde gerektiğinde temas kurabileceği bir telefon numarası bulunmasını sağlayın.
  • Bir ara eve telefon edip, işlerin yolunda gidip gitmediğini öğrenin.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.