Çocuğunuza Özel Disiplin Stratejisi Oluşturmak

Çocuğunuzu en iyi şekilde tanımlayan mizacı bulmak için soruları cevaplayın,sonra da cevherini çıkarmak için özel tüyolarımı inceleyin. Hadi Başlayalım 😉 

1 – Yürümeyi öğrenirken çocuğunuz …

a) Sizi bırakmakta zorlandı.

b) Yürümek mi ? Adım attığı gibi koşmaya başladı.

c)Emeklemekten memnundu.


d) Bunda ustalaşmakta kararlıydı.

2 – Siz akşam yemeğini hazırlarken çocuğunuz büyük ihtimalle …

a) Koltukta kıvrılmış kitaplarını inceler.

b) Evde koşuşturuyor, koltuktan sarkıyor, yeni bir yapboza başlıyor. Hepsi de 5 dakika içinde oluyor.

c) Oyuncaklarıyla veya kardeşiyle birlikte oynar. ( Ama söyleyince seve seve gelip masayı kurar. )

d) Günler önce başladığı karmaşık Lego köyü üzerinde çalışır.

3 – Hayvanat bahçesinde çocuğunuz …

a) Aslanlar kükreyince ağlar.

b) Sonraki hayvanı görmek için ileride koşar.

c)Sizin onu götürmenize izin verir.

d) En sevdikleri olduğu için ilk maymunları görmekte ısrar eder, yolda kutup ayılarında durduğunuzda kızar.

4 – Resim yaparken çocuğunuz …

a)Sessizce işini yapar, ama kalemi kırılırsa kıyameti koparır.

b) Birkaç dakika yoğun bir şekilde çizim yapar, sonra ilgisi dağılır ve başka bir şeye yönelir.

c) Mırıldanarak halinden memnun bir şekilde boyama yapar.

d) Resmi yeterince iyi değil diye üç kere baştan başlar.

5 – Yeni bir sınıf veya faaliyete başlarken çocuğunuzun bunu yapacağını düşünürsünüz …

a)Vardığınızda katılmayı reddeder.

b) Dikkatini vermediği için azar işitir.

c) Hiç endişelenmezsiniz, yeni durumlarla çok iyi başa çıkar.

d) Yıldız olmaya çalışır ve herkese yeteneklerini göstermeye çalışır.

6 – Tanımadığı bir sürü insanın olduğu olduğu aile toplantılarında çocuğunuz …

a) Arkanıza saklanıp yere bakar.

b) Eşyaları düşürerek evde koşturur.

c) Bahçede diğer çocuklarla oynar.

d) Diğer çocukları yetişkinlere bir gösteri hazırlamak için ikna eder.

 Eveeeet testimiz bitmiştir. Şimdi tüyolar için hangisine en çok cevap verdiğinize bakın ve çocuğunuza özel disiplin planınıza karar verin.

A’LAR ÇOĞUNLUKTAYSA

🎀 Çocuğunuz Hassas.

Duygusal ve ihtiyatlı ( Herhangi bir konuda ileriyi düşünerek ölçülü davranma ) olduğundan değişim ve yeni insanlarla tanışmakta güçlük çekiyor. Oyununu bırakma zamanı gelince veya onu bir doğum günü partisine bıraktığınızda birden ağlamaya başlayabilir. Öte yandan bu mizaçtaki çocuklar kurallara özenle uyma eğilimindedir.

📍 TEDBİRLER.

Önceden Bilgi Verin  : Çocuğunuzu kendisini zorlayacak durumlara hazırlıklı hissettirmelisiniz. Bir partide rahat hissetmesine yardımcı olmak için, adım adım talimat verin.  Önce hediyelerin durduğu yeri bul ve kendi getirdiğini oraya bırak. Sonra arkadaşına ‘İyi ki doğdun’  de. Artık diğer çocukların ne yaptığını öğrenip onlara katılabilirsin.

Duygularını Kabul Edin: Çocuğunuz ( örneğin televizyonu kapadığınızda ağlayarak ) aşırı tepki verdiğinde, onun nasıl hissettiğini anladığınızı göstermenizi öneriyor. Mesela Bir şey daha izlemek istediğin için kızgınsın deyin. Sonra atlatmasına yardımcı olun. Özür dilerim. Kitap okuyabilir veya öğle yemeği yiyebiliriz. Hangisini yapalım ?

 📌 SONUÇ ALIN.

Nazikçe Düzeltin : Duygusal çocuklar eleştriden çekinir, bu yüzden küçük uyarılar ile başlayın.  ” Çocuğunuza bakıp sessizce ismini söylemeniz bile davanışında değişiklik yapmasına yol açacaktır.

Mantıklı Sonuçlar Seçin : Şu tarzda bir şey söyleyebilirsiniz. Ne kadar üzücü. Dişlerini fırçalamamak için çok uzun süre direttiğin için, artık uyku öncesi masala zamanımız kalmadı. Yarın tekrar deneriz.Bir ayrıcalığını aldığınızda empati göstermek, çocuğunuzun durumu kişisel almasına engel olacaktır. 

B’LER ÇOĞUNLUKTAYSA 

🎀 Çocuğunuz Hareketli.

Fevri ve enerjik olduğu için çocuğunuz yerinde oturup tek bir işle ilgilenmede zorluk çekiyor. Ama yine de her durum için çok hevesli. Her çocukların anı yaşamasından ve tutkularından hepimiz bir şeyler öğrenebiliriz.

📍 TEDBİRLER.

Kuralları Güçlendirin : Net beklentiler ortaya koyun, bunları sık sık tekrarlayın ve tutarlı olun. Dikkatleri çabucak dağıldığı için, önemli bir şey söylerken gözlerinin içine bakın. 

Bir İş Verin : Lunapark’tayken kardeşinin arabasını itmesini isteyin. Arabaya yürürken bir şey taşımasını söyleyin. Böylece onunla birlikte çalışmış olursunuz.

📌 SONUÇ ALIN.

Mola Vermeyi Deneyin : Bazen çocuğunuzun ihtiyacı olan tek şey ara vermektir. Sinirli veya bıkkın hissettiğinde birkaç dakika ayrı kalmak ikinize de kendinizi toparlama fırsatı verir.

Telafi Ettirin : Çocuğunuz kardeşinin kalesini yıkarsa, yenisini yapmasını isteyin. Kırılan vazoyu ödemesi için fazladan ev işi yaptırın. Böylece hareketli çocukları ustalık hissinden kurtarıp doğru yola yöneltebilirsiniz.

C’LER ÇOĞUNLUKTAYSA 

🎀 ÇOCUĞUNUZ GEÇİMLİ. 

Uyumlu çocuklar nadiren tartışır ve söylenileni yapar. Ama gereğinden fazlasını yapmaya isteksiz olabilir. Hevesli bir takipçi olduğu için de sınırları zorlayan bir yaşıtı ile birlikte başını belaya sokabilir.

📍 TEDBİRLER. 

Dedikodusunu Yapın : Ağzınızı elinizle kapatarak birine bir oyuncağa bile olabilir gibi yüksek sesle fısıldayın. Ege/Ece’nin bugün yapbozunu ne kadar hızlı kaldırdığını gördün mü ? Onunla gurur duyuyorum.Çocuğunuzun iyi davranışlarını çantada keklik olarak görmek kolaydır ama bir şey yaptığında onaylarsanız, dikkat çekmek için yaramazlık yapmaz.

Daha Kararlı Olmasına Yardımcı Olun : Çocuğunuzu kalabalığa uymak yerine fikrini söylemeye teşvik edin. Arkadaşları kuralları çiğniyorsa Ben böyle eğlenmiyorum. Şöyle yapsak ?diyebilmeli.

📌 SONUÇ ALIN. 

Gizli Bir Sinyal Belirleyin : Çocuğunuz gürültülü olduğunu veya sert oynadığını fark etmeyebilir. Biraz durulmasını hatırlatacak bir işarette göz kırpmak veya öksürmek gibi anlaşın.

Pozitif Etkileri Kullanın : Rahat bir çocuğa acele etmesi için bağırdığınızda önemsemeyeceğini veya bir ayrıcalığını aldığınızda umursayacağını bilmelisiniz. Bunun yerine teşvik sunun : Ev işini bitirdiğinde bitirdiğinde oynamanız için arkadaşını çağırabiliriz.

D’LER ÇOĞUNLUKTAYSA 

🎀 Çocuğunuz Azimli.

Bu kategorideki çocuklar sorumluluğu üstüne almayı ve kazanmayı sever. Hedef odaklıdırlar ve taviz vermekte zorlanırlar. Öte yandan azimli,gayretli ve doğuştan lider olurlar. Hem okulda hem de hayatta başarılı olmalarına yardımcı olacak özelliklerdir.

📍 TEDBİRLER.

Söz Verin : A tipi çocuklar çevrelerinde kendilerini biraz da olsa kontrol sahibi hissetmek ister. Talimat vermek yerine çocuğunuza seçenek sunun. Önce pijama giymek mi istersin, dişlerini fırçalamak mı ?

Yarış Yapın : Rekabete bayılır, o yüzden oyuncu çocuk, ebeveyne karşı yarışmalarını onu motive etmek için Ben 20’ye sayana dek tüm oyuncaklarını kaldırabilir misin ?

📌 SONUÇ ALIN.

Kabalığa Geçit Vermeyin : Çocuğunuz ikna güçlerini denemeyi sever ama kibar davranmıyorsa konuşmayın. Benimle böyle konuşman iyi değil ‘ deyip gidin. ” 

Sorun Çözmede Yardımını Alın : Çözüm bulmak için yardım isteyin. Ödevini yaparken kardeşinin sessiz olmasını istiyorsun ama o yaştaki çocuklar bunu yapamayabilir. Konsantre olmana başka nasıl sağlayabiliriz ?

✍ Çocuğunuzun karakterini baştan yaratamazsınız, ama disiplin tarzınızı, kişiliğine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz !CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.