Sevgili annelerim, çocuğunuz 5. ayını bitirdi ve siz ek besin vermeye mi başlayacaksınız ? Kuşkusuz her annenin korkulu rüyası ek besine geçiş dönemidir. Doktorlara sordunuz, çevrenizde ek gıdaya geçiş yapan annelere sordunuz, internet sitelerinden ek gıda ile ilgili makaleler okudunuz ama hala ne yapacağınızı bilemiyor musunuz ?
Merak etmeyin annelerim bu yazımda sizleri ek besinle ilgili konuda aydınlatacağım ve artık saatlerce farklı farklı sitelerden tarifler araştırmak zorunda kalmayacaksınız. Güvenle yapabileceğiniz ve faydalı tariflerle bebeklerinizi iç rahatlığıyla besleyebileceksiniz.
Doktorunuz ek besine geçiş onayı verdikten sonra ;
✨ Çocuğunuzun karnının acıktığı saatleri belirleyin. Sabah ve öğlen saatleri ek besine geçmek için her yeni vereceğiniz besinin ( kabak, patates, havuç ) alerji olasılığını gözlemleyebilmeniz için uygun saatlerdir. Ek besine geçişte çocuğunuza ilk vereceğiniz besin mis gibi evde mayalanmış anne yoğurdudur. Yapmış olduğunuz yoğurdu 2-3 tatlı kaşığı kadar bir kaseye koyup her gün 1-2 kaşık arttırarak 3. güne geldiniz ve herhangi bir alerji bulgusu görmediniz o zaman çocuğunuz artık yoğurt yiyebilir.
✨ 3 gün boyunca çocuğunuza yoğurt verdiniz ve alerji bulgusu görmediniz. Şimdi sebzelere geçebilirsiniz. İlk olarak patates, havuç ve kabak ile başlayabilirsiniz. Ama dikkat edeceğiniz şöyle bir nokta var ❗️ Patates, havuç ve kabağı verirken mantık 3 gün üst üste çocuğunuza havuç veya kabak verecek değilsiniz. Yoğurt testinden geçen çocuğunuza 2-3 kaşık sebze püresinden tattırabilirsiniz.
🍴 Örneğin ; 1.öğün havuç, 2. öğün yoğurt gibi.
✨ Hem yoğurt hemde sebze testinden geçen çocuğunuza artık 2’li karışımlar yapabilirsiniz.
🍴 Örneğin ; 1 dilim havuç, 1 dilim patates, 1 tatlı kaşığı pirinçten bir çorba.
✨ Sebze denemeleri bittikten sonra öğünlerinize meyve ile devam edebilirsiniz.  Bunun için hazmı kolaylaştırıcı meyveleri tercih etmelisiniz. Elma, armut, şeftali gibi. Meyveye geçişte de 3 gün kuralına uymanız gerekmektedir.
✨ Çocuğunuz yoğurt, sebze, sebze çorbası, pirinç çorbası içer hale geldikten sonra meyveleri ister tek başına isterseniz yoğurtla karıştırabilirsiniz.
Şimdi gelelim besinlerin hazırlanmasına ; 
YOĞURT :
📍 Yoğurt yapmak için pastörize edilmiş ve kaynatılmış süt 40-45 °C sıcaklığa getirilir. Bir kilogram süte, 1 yemek kaşığı yoğurt ezilerek ilave edilir. Sütün üzeri kapatılır ve süt, kalın bir örtü ile sarılır veya ılık bir yerde 5-6 saat mayalandırılır. Çocuklara her gün taze yoğurt verilmelidir.
MEYVE SUYU VE EZMESİ [ PÜRE ] : 
📍 Elma, şeftali, armut, muz, portakal, mandalina çocuklar için uygun meyvelerdir. Önce meyve yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir, süzülerek meyve suyu elde edilir. 6. aydan itibaren meyve ezmeleri şeklinde de verilir.
SEBZE ÇORBASI :
📍 1 orta büyüklükte patates, 1 küçük havuç veya taze kabak, 2 yaprak ıspanak veya diğer yeşil yapraklı sebzeler, 1/2 tatlı kaşığı bitkisel sıvı yağ. Sebzeler yıkanır, kabukları incecik soyulur, kazınır veya ayıklanır. 1.5 su bardağı su kaynama derecesine gelince havuç ve patates konup yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yeşil yapraklı sebze eklenip 5 dakika daha pişirilir. Ateşten alınıp ezilir. 1 çay kaşığı bitkisel sıvı yağ eklenir. Çocuk büyüdükçe sebze çorbası daha koyu olarak hazırlanır. Pişen sebzeler püre makinesinden geçirilerek ezildiği gibi tahta kaşıkla ezerek kevgirden de geçirilebilir.
MUHALLEBİ :
📍 1 büyük su bardağı ( 250 ml ) anne sütü, 2 tatlı kaşığı silme pirinç unu karıştırılır ve 10 dakika pişirilir. İçine 1 yemek kaşığı pekmez konulup altı kapatılır.
TARHANA :
📍 Baharatsız yapılan tarhana çorbası da 6. ayda çocuklara verilebilir. Bir silme yemek kaşığı tarhana, 1 bardak su ile karıştırılıp kaynatılır. Ilık olarak çocuğa verilir.
KURU BAKLAGİLLER : 
📍 Et ve yumurta alamayan aileler, çocuklarına kuru baklagillerden yapılmış yiyecekler verebilirler. Kırmızı veya kabuksuz sarı mercimek iyi pişirildiği takdirde çocuk için iyi bir protein kaynağı olur. Diğerleri de dış zarları ayrılıp iyi pişirilerek verilebilir.
MERCİMEK ÇORBASI :
📍 1/8 su bardağı mercimek, 1/8 su bardağı bulgur veya pirinç, 1/2 havuç, 1/2 tatlı kaşığı bitkisel sıvı yağ ile çorba yapılır. Kırmızı mercimek, bulgur ve havuç 1/2 su bardağı su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişme suyu dökülmez. Tahta kaşıkla ezilerek kevgirden geçirilir. Kıvamı koyu olursa su ilave edilebilir. Sıvı yağ eklenir. 6. aydan itibaren 1 tatlı kaşığı ile başlamak suretiyle 7 aylıktan itibaren günde 3-4 yemek kaşığı verilebilir. Mercimek sebze çorbası içine konarak da pişirilebilir.
YUMURTA : 
📍 Tencereye su içine yumurta yıkanıp konur. Kaynama derecesindeki suda 10 dakika pişirilir. Kabuğu soyulup akı ayrılarak sarısı verilir. Sarısı ya anne sütüyle ezilerek veya sadece ezilip veya sebze çorbasıyla karıştırılarak çocuğa verilir. 7. aydan sonra akı ile birlikte verilir.
ET ve BENZERİ ÜRÜNLER :
📍 KIYMA : Hafif ateşte kendi verdiği suyunu çekene kadar ısıtılıp yukarıda hazırlanan sebze çorbası ve diğer çorbalar içine katılarak bebeğe verilebilir. Kıyma, en uygun et verme biçimidir.
📍 KÖFTE : 2 kere çekilmiş kıyma, az miktarda bayat ekmek içi ve az tuzla iyice yoğrulur. Köfteler, dibi yağlanmış kalın tavada kapalı olarak pişirilir. Normal büyüklükte bir köfte içinde 30 gram kadar et vardır. İlk başlarken 1/5 köfte verilir, miktarı gittikçe arttırılır. Tavuk eti kemiklerinden, balık kılçığından iyice ayrılır, ezilerek verilir veya sebze çorbası içine katılır.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.