Çınarla 2. aydan andan itibaren ” Ce-eee ” oyununu bayılarak oynuyorum. Hangi anne sevmez ki zaten. Hazırlık gerektirmeyen, her yerde yapılabilecek bir etkinliktir. Çok küçük yaşlardaki bebekler için bile, iletişim ve ilişki kurmanın harika bir yoludur. Çınarla üstünü değiştirirken, banyo sırasında, otobüs beklerken gibi her anda bu aktiviteyi yapmaktan kendimi alıkoyamıyorum. Onun o an ki gülümsemesi, kahkaha atması, heyecanlanıp ayaklarını ileri geri yapması bir anne için ömre bedel.
⭐ Battaniyenin/örtünün arkasına veya altına saklamak için ses çıkaran oyuncaklar seçin.
⭐ Saklamak üzere, değişik şekillerde dokunmuş kumaş parçaları seçin ve bebekleri kumaşları aramak üzere teşvik edin.
🎶 Oyuncak hakkında bir şarkı söyleyin. Eğer aklınıza o oyuncakla ilgili bir şarkı gelmiyorsa, ” ellerim tombik tombik ” şarkısının müziğine uygun olarak bir şarkı uydurun. Daha ileri yaştaki bebekler için daha gelişmiş şarkılar seçebilirsiniz. Şarkı için yandaki eke tıklayabilirsiniz. ⏩ Ellerim tombik tombik  
   Daha büyük bebekleri olan sevgili annelerim zorluğu birazcık daha arttırabilirsiniz. Bunun için; ce-eee oyununu bir mobilyanın ya da kapının köşesinden oynayabilirsiniz.
  • Kumaşları tutmalarına ve oyuncakları kendilerinin bulmalarına izin verin.
  • Bir parça transparan kumaş kullanarak, yavaşça bebeğin kafasına geçirin ve kumaşı çekmesine, kendisinin ce-eee yapmasına izin verin.
Çınarla ce-eee oyunu oynarken yaptıklarım aşağıdaki gibidir. Sizde 3 aylık bebeğinizle bunları güle oynaya yapabilirsiniz.
🎈 Çınarı koltuğa güvenli bir şekilde koyuyorum. Ortamın ılık olması da önemli.
🎈 Çınarı oturturken seninle şimdi Ce-eee oynayacağım diyorum. Çok anladığı söylenemez ama yüzümdeki gülümsemeden keyif verici şeyler yapacağımı anlıyor gibi bana bakarak sırıtmaya başlıyor.
🎈 Çınarla arama örtü koyuyorum.
🎈 Çınaaar, anne nerede diye soruyorum. Tabi cevap vermeyeceğini biliyorum ama sesime odaklanıyor ve birden susuyor.
📌 Daha büyük bebekleri olan anneler ‘ (kendi adınız) nerede ? ‘ diye sorun. Sonra battaniyeyi/örtüyü aniden indirip ‘ ce-eee (adınız) işte ‘ deyin.
🎈 Ce-eee deyişimi bazen abartarak, çınarla bolca göz teması kurmaya çalışıyorum.
🎈 Birkaç kere tekrar ederek çınarın reaksiyonlarına bakıyorum. Genelde gülüyor ve değişik sesler çıkarıyor. Onun dışında zaten 3 aylık bir bebekten daha fazlasını beklemek yanlış olacaktır 🙂
❗ Ce-eee oynarken yumuşak olun ki, bebeğiniz ürkmesin.
🎈 Çınarın örgü ile yapılmış bir oyuncağı var. Onu gösterip ilgisini çekmeye çalışıyorum.
🎈 Oyuncağı örtünün arkasına koyuyorum ve oyuncak nereye gitti diye soruyorum. Tabi cevap alamayacağımı bilerek bu anlarda genelde onun tepkilerini bakıyorum. Oyuncağı çıkardığımda bak buradaymış dediğimde bana mı yoksa oyuncağa mı bakıyor bunu kontrol ediyorum. Genelde dikkatini oyuncak çekiyor. Agu, gu, uu gibi sesler çıkarıyor.
📌 Daha büyük bebeklerde ise annelerim oyuncağı örtü/battaniyenin arkasına saklayın ve    ‘ … nereye gitti ? ‘ diye sorun. Battaniyeyi/örtüyü kaldırırken ‘ hadi … ‘i bulalım ? … iştee ‘ deyin. Eğer bebekleriniz oyuncağa uzanırsa, oyuncağı parmaklarıyla dokunabileceği bir mesafeye getirin. Gösterdiği gayret için onu ödüllendirin ve oyuncağın dokusu rengi hakkında konuşun.
📌 Aynı işlemi, farklı oyuncaklarla ve kendinizi de saklayarak devam ettirin, bu arada bebeklerin reaksiyonlarını ödüllendirin. Bu ödül bir öpücük de olabilir. Bence bir bebeğe en büyük hediye anne öpücüğüdür.
🎈  Çınarın mutluluğu ve ilgisi devam ettiği müddetçe ce-eee oynamaya devam ediyorum. Ama çok da uzatmamaya gayret ediyorum. Çünkü birden bunalıp ağlamaya başlıyor 🙁
Ce-eee oyunu oynarken bebeklerinizde gözlemlemeniz gereken davanışlar : 
  • Oyuncaklara odaklanıyor ve değişik oyuncaklara tepki veriyor mu ?
  • Gözleri ile hareket eden nesneleri izliyor ( takip ediyor ) mu ?
  • Gürültülere, şarkılara ve seslere tepki veriyor mu ?
  • Sesler çıkarıyor, baloncuklar yapıyor mu ?
  • Tutuyor, tekmeliyor, uzanıyor mu ?
  • İlgisini devam ettirebiliyor mu ? En son ilgisi ne kadar süreyle devam etti ?
  • Bu etkinlikten hoşlandığını belli eder biçimde gülüp kahkahalar atıyor mu ?❗
‼ Eğer bebekleriniz yukarıda bulunan maddelerden birden çoğuna uymuyor ise lütfen bir doktora başvurunuz. Çünkü bu oyun bebek gelişimi için ipuçları veriyor.
‼ Ce-eee oyunu otizm tanısı için önemli bir fırsattır.  Tabi, tek bir davranış veya tek bir oyundaki tutum ile tanı konulamaz. Bebek bu oyunu sevmiyor olabilir. Diğer başka karşılıklı oyunlardan hoşlanıyor olabilir. Burada önemli olan verdiği tavır ve davranıştır.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.