TATİL 🏄🏼‍♀️ & ÇOCUK 👶🏻

Çocuk sahibi olduktan sonra tatil anlayışınız da değişiyor. Konaklayacağınız otellerden, ulaşım şekline kadar pek çok konuda gözden kaçırmamanız gerekenleri listeyerek, tatilinizi kolaylaştıracak bazı önerilerde bulunacağım.

Tatiliniz ile ilgili en önemli konuların başında ulaşım şekli gelir gideceğiniz yöne ve tercihinize göre ulaşım şeklini araba ya da uçak olarak belirleyerek, her seyahatte farklı önlemler almalısınız.

Araba İle Yolculuk 🚘 

Uzun yola çıkacağınız için mutlaka iyi bir araba koltuğunuzun olması gerekir. Yanına siz veya bir aile büyüğünüzün ya da tatile birlikte gideceğiniz bakıcınızın oturması doğru olur. Araba koltuğuna bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncaklar asarsanız, sıkılmasını biraz olsun önlemiş olursunuz. Yola çıkış saatinizi bebeğinizin uyku düzenine göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca eğer bebeğiniz uyumuyorsa 1-1,5 saatte bir kısa molalar verebilirsiniz. Arabanın camlarına gölgelik koymak güneşten rahatsız olmasını engellemek açısından önemli. Yolculuk sırasında arabanızda mutlaka su, kavanoz mama ve bebeğinizin yiyebileceği bisküvi vs. bulundurun. Emzirmeye devam ediyorsanız, belli aralıklarla durarak bebeğinizi emzirin. Yolculuk öncesi arabanızın tüm bakımlarının yapılmış olması da son derece önemlidir.


Uçak İle Yolculuk ✈️ 

Tercihinizi uçaktan yana kullanacaksanız, zamanı iyi ayarlamanız gerekir. Bagaj teslim işlerinde sıra beklememek için erken gidin ancak çok erken giderseniz de bebeğiniz sıkılacağından havaalanında zor anlar geçirebilirsiniz, bu yüzden zamanı iyi ayarlamalısınız. Bebekle uçak yolculuğu için en rahat bölüm uçağın ön sırasıdır. Bu bölüm size bacağınızı rahatlıkla uzatabileceğiniz ve eşyalarınızı koyabileceğiniz geniş bir alan sağlar. Özellikle uzun bir uçak yolculuğu yapacaksanız bebeğiniz bir süre sonra uçakta olmaktan sıkılabilir. Yanınızda bebeğinizin dikkati dağıtacak oyuncaklar bulundurun. Uçak kalkarken veya inerken kabin basıncı değişiklikleri bebeğin kuşağında ağrı yapabileceği için önlem almalısınız. Yutkunma hareketi kuşağı açacağı için bebeğinize bu sırada biberon veya sulukla su içirmek ya da emzirmek faydalı olur. Çocuğunuz daha büyükse sakız çiğneyebilirsiniz. Bazen uçakta üşüme ya da basınç nedeniyle bebeğinizin burnu da tıkanabilir. Yanınızda aspiratör ve burun damlası bulundurmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Öte yandan hem bebeği hem eşyaları toplamak zor olacağından uçaktan en son siz inerseniz daha rahat edeceğinizi de unutmayın.

Yanınızda bir aile büyüğü olursa iyi olur 

Yanınızda özellikle ilk tatilinizse bir aile büyüğünü de almanızda fayda var. Size yardımcı olabilecek ara sıra bebeği emanet edebileceğiniz, anneanne, babaanne, hala, teyze gibi bir aile yakını sayesinde siz de biraz olsun rahat edersiniz. Gideceğiniz ister bir pansiyon ister otel ya da tatil köyü olsun mutlaka yakınlarında bir hastane, klinik bulunmasına özen gösterin. Tatile çıkmadan önce bebeğinizin aşılarını yaptırın, doktorunuzdan gerekli tavsiyeleri alın. Pek çok otel biberon ısıtıcısı, bebek yatağı, poşet gibi gerekli eşyaları temin ettiğinden böyle bir yerde konaklayabilirsiniz ya da apart oteller gibi ev konforu sunan, bebeğinizin yiyeceklerini kendiniz hazırlayabileceğiniz bir yere gidebilirsiniz.

Bunları Unutmayın !
  • Çocuklar, dizine kadar derinlikteki suyu olan bir havuzda, dengesini kaybedip düşerek kolayca boğulabilir. Bu nedenle onu havuz, deniz kenarında asla yalnız bırakmayın.
  • Gıdaların, sıcakta çok daha çabuk bozulabileceği düşünülerek, çocuklara verilen yiyeceklerin temizliğine, tazeliğine ve iyi korunmuş olmalarına çok dikkat edin.
  • Çocuklara özel 50 faktörün üzerinde iyi bir güneş kremi tatile çıkarken mutlaka yanınızda olmalıdır. Ayrıca sinek-böcek sokması durumlarına karşı bir alerji şurubu ya da antialerjik bir krem bulundurulmalıdır.
  • Tatilde çocuğunuzun hastalanması tatilinizi kabusa dönüştürebilir. Yanınızda ateş düşürücü şurup, yara bandı, dijital termometre, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, alerji ve ishal ilacı alın.
  • Özellikle güneş ışınlarının en dik geldiği günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 saatleri arasında gölgede bile mutlaka güneş koruyucu kremler sürülmeli ve belli aralıklarla tekrar edilmelidir. Çocuklar saat 10.00’dan önce ve 16.00’dan sonra denize girmelidir.
  • Deniz ve havuzdan sonra, yumuşak şampuan ve sabunla bebeğinizi yıkayın. Banyodan hemen sonra bir vücut losyonu ile bebeğinizin vücudunu, cilt yapısına uygun nemlendirici krem ile yüzünü nemlendirin.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.