Bebeklerin/Çocukların Karşılaştığı Sıkıntılar ve Çözüm Önerileri

0
374
1) Sürekli Ağlama :   Bebeklerin sürekli ağlamasının nedenleri neler olabilir ??
Şunlar genellikle bebeğin ağlama ile derdini anlatmaya çalıştığı durumlardır :
➡️ Açlık,
➡️ Kirli bebek bezi,

 

➡️ Uyku ihtiyacı,
➡️ Kucak isteği,
➡️ Mide ağrısı,
➡️ Gaz çıkartma isteği,
➡️ Daha fazla ilgi isteği.
   Kimi annelerin doğumdan sonra sütü gelmeyebilir. Geldiği halde bebeğe yetmeyebilir. Genelde bebekler açlıklarını ağlayarak belli ederler. Bebeğin açlıktan mı ağladığını yoksa başka bir şeyden mi ağladığını bezini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Bebek gün içinde bezini 4-5 kere dolu dolu idrarla kirletiyorsa ve 3-4 kez kakasını koyu sarımsı yapıyorsa bebeğiniz doyuyor demektir.
   Yorulduğunda, uykusu geldiğinde bebekler yumuşak şekilde, tıpkı şarkı söyler gibi ritmik şekilde ağlarlar. Gözleri kızarır veya göz kapakları düşer.
   Çınarda en büyük sorun kucak isteği. Doğumdan önce sürekli kucağa çok alma alışır diyenlere hadi ordan diyordum. Her ağladığında kucağıma alıyordum ve anne kokusuyla rahatlamasını sağlıyordum. Ama bir süreden sonra iş yapamaz hale geldim. Yatırdığım an da feryat figan ağlamaya başlıyordu. Yeni yeni alışmaya başlıyor kucak olmadan da durmaya. Biraz da emzik yardımıyla oluyor diyebilirim.
2) Pişik : Bebeklerin pişik olmasının nedenleri : 
➡️ Az anne sütü içmek,
➡️ İshal dönemlerinde sık dışkıya çıkması,
➡️ Islak mendil kullanmak,
➡️ Bezinin yeterince sık değiştirilmemesi, bez bölgesinin ıslak kalması
➡️ Anne sütünden geçen bazı gıdalar da pişiğe neden olabilir.
   Doğumdan itibaren bazı pişik önleyici kremler kullandım ve pek memnun kalmadım. Son zamanlarda kullandığım La Roche – Posaydan gayet memnunum. Çınarın bez bölgesindeki kızarıklarını gideriyor. Hakiki zeytinyağı ve nemlendirici kremleri sürmeyi de ihmal etmiyorum.
3) Bıngıldak : İlk defa bebek sahibi olmuş anne ve babalar bıngıldaktan korkarlar. Dokunamazlar hatta banyo bile yaptırmakta tereddüt ederler. 2. ayına kadar çınarın bıngıldağına dokunamadım ve oluşan konaklarını temizleyemedim. Annemin yardımıyla konaklarından 2.ayın başında kurtulduk. Annem olmasa sanırım daha çok dururdu konakları. Bebeklerin 6 adet bıngıldakları vardır. 5 tane bıngıldakları doğumdan önce genellikle kapanır. Doğumdan sonra sadece tek bıngıldak açık kalır. En büyük bıngıldak zamanla kapanır. Doktorların kontrol ettiği en büyük olan bu bıngıldak, ön bıngıldaktır. Bıngıldak genelde 2 yaşına kadar kapanır.
Bıngıldağın geç kapanmasının nedenleri neler olabilir ??
➡️ Beslenme yetersizliği,
➡️ D vitamini eksikliği,
➡️ Raşitizm,
➡️ Tiroid bezinin yetersiz çalışması,
➡️ Beyin basıncını arttıran, kafatasını genişlemeye zorlayan durumlar,
➡️ Down sendromu gibi kromozom anomalileri de nedenler arasında sayılmaktadır.
   Bıngıldağın ölçüsüyle D vitamini arasında bir bağlantı yoktur. Küçük bıngıldağı olan çocuklarda yapılması gereken şey, hekim tarafından baş çevresinin kontrolüdür.
4) Kusma : Bazı bebekler az miktarda kusarken, bazı bebekler ağız dolusu kusar. Bu kusmalar genellikle ilk aylarda görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında, bebekler beslendikten kısa süre sonra yediklerini çıkarabilirler. Normal kilo alımı devam ettikçe kusma pek önem arz etmez. Bebek büyüdükçe kusma azalır. 
   Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyon, metabolizma hastalıkları, bebeğin anne karnında amnios sıvısını fazla yutması, süt alerjisi başlarda yer tutar.
   Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendikten sonra gazı çıkarılmayan bebekler, zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse kusmalar biter.
5) Gaz Problemi : Gaz sancıları bebek 2 haftalık olduğunda başlar ve 4. haftada şiddetlenir. 3. ayda büyük ölçüde kaybolur. Bazı bebeklerde 6.- 9. aya kadar devam etmektedir. 
   Bebeğin beslenmesi sırasında uygun emzirme tekniği kullanılmalıdır. Bebek, göğsün kahverengi kısmını tamamen ağzına almalıdır. Emzirme sırasında bebeğin burnunun tıkalı olmadığından emin olunmalıdır. Tıkalı ise benim gibi ev tipi buhar makinesi alıp kullanabilir ya da serum fizyolojik damlalar tercih edebilirsiniz. Beslenme sonrası mutlaka gaz çıkartıldığından emin olunmalıdır. Annelerin yediği yiyeceklerden dolayı bebekte gaz oluşumu olabilir. Bu duruma dikkat edilmeli ve gaz yapıcı gıdalar tüketilmemelidir. Gaz sancısı çeken bebeklerin kısmen rahatlamaları için gaz masajı yapılabilir.
Bebekte gaz sancısı olduğu nasıl anlaşılır ??
➡️ Bebek sürekli ağlıyorsa,
➡️ Huzursuzsa,
➡️ Aç ve uykusuz olmamasına rağmen ayaklarını karnına doğru çekip, ellerini sıkarak acı bir şekilde ağlıyorsa gaz sancısı var demektir.
6) İshal : Bebeklerde ve çocuklarda dışkılama sayısının günde üçten çok, miktarın fazla, kıvamının cıvık olması ishal demektir. Sağlıklı ve sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, dışkı sayısının günde 5-6 olabileceği unutulmamalıdır. 
İshalin nedenleri nelerdir ??
➡️ Gıda zehirlenmesi,
➡️ Alerji,
➡️ Solunum yolu enfeksiyonları,
➡️ Bağırsak enfeksiyonları ( virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar ),
➡️ Doğuştan metabolik hastalıklar,
➡️ Gereğinden fazla meyve ve meyve suyu ( özellikle elma ve üzüm ) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar.
   İshalli bir çocuğa susuzluğunu önleyebilmek için bolca sıvı verin. İshalli bebekte hem sıvı ihtiyacının hem de kalori alımının sağlanması önemlidir. 6 aydan küçük ve ek gıdaya geçmemiş bebeklerde emzirme sıklığı arttırılmalıdır. Mama alan çocuklara, mama daha sık verilmelidir. 2 haftayı aşan ishalde, kanlı ishalde, su kaybı hissettiğinizde ( idrarda belirgin azalma, gözyaşının olmaması, deride kuruluk ve buruşma ) mutlaka doktora götürün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.