Bebeklerin/Çocukların Telefon Bağımlılığı

Telefon bağımlılığı olan çocuklara dikkat! Bırak şu telefonu demekle olmuyor! Kapısı ardına kadar açık olan sanal dünyaya giriş yaşı iyice düştü. Henüz 1 yaşını dahi doldurmamış bebekler tabletten film izler oldu. Acaba hepsi ileride birer bağımlı mı olacak? Cevap aslında ortada; En az anne-babaları kadar!

Çoğu anne-babanın en çok kullandığı sözlerden biri: “Çocuğum artık bırak şu telefonu/tableti!” Ama bırak demekle olmuyor tabi. Teknoloji, hayatımızın bir parçası, önce bunu kabul etmek gerek. Ancak hem yetişkinler hem de çocuklar için sanal dünya dalıp çıkamamak söz konusu.

Çocuklarda Telefon/Tablet Bağımlılık Riski Varsa;
  • İnternet, akıllı telefonlar ve sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez parçaları. Bunu kabul edin ve yeni çağa ayak uydurmaya bakın.
  • Çocuğunuza internet, bilgisayar ve akıllı telefon aldığınızda bu cihazları ve sosyal medya platformlarını nasıl kullanmaları gerektiği hakkında onları bilgilendirin. Çocuğunuzla birlikte bu cihazların kullanımı hakkında detaylı kuralların bir kontratını oluşturun. Örneğin, yemek masasında telefonların bulunmaması, ders çalışırken telefonlarını yanlarına almamaları gerektiğini söyleyin.
  • Kuralları çocuğunuza aktarırken nedenleri çok iyi açıklayın. Onu ikna edene kadar bu konu üzerinde tartışın. Çocukların sizi ikna etme ihtimalini de kabul edin. 2006 yılında Wong’ın yaptığı araştırmaya göre aşırı kural koyucu otoriter ebeveynlik ile oyun bağımlılığı arasında bir ilişki bulunuyor.
  • Kural ihlallerinde uygulanacak cezaları da birlikte belirleyin. Kural ihlali durumunda akıllı telefonlarını serbest kullanma vakitlerinin kısalması gibi. Kurallara uyma konusunda model olun. Şayet çocuğunuz yemek masasına telefonunu getiremiyorsa siz de yanınıza almayın.
  • Sosyal medyayı zaman zaman çocuğunuzla birlikte kullanın ve bu süreçte gereksiz eleştirilerden kaçının. Çocuğunuza sanal platformlarda deneyimleyebileceği olumlu olumsuz tüm olayları sizinle paylaşabileceğini söyleyin ve sosyal medya hesaplarını yönetmede fikir alışverişine açık olduğunuzu belli edin.
  • Sosyal medya dışında ailece ortak aktiviteler yapın ve doğada bolca zaman geçirin.
  • Ne gördüğümüzü nereden baktığımız belirlediği için çocukla empati kurup aynı yerden bakmaya çalışın.
Çocuğunun Teknoloji ve İnternet Bağımlısı Olduğunu Düşünen Ebeveynler Ne Yapmalı ? 

Çocuğunuzla doğru şekilde iletişim kurabilmek için onun gelişimsel döneminin özelliklerinin farkında olmalısınız. Ergenlik bireylerin kimlik gelişiminin devam ettiği bir süreçtir ve bu dönemde çocuğunuzun farklı roller deneyimlemesi normaldir. Dolayısıyla çocuklarınızın sosyal medya profillerinde farklı kimlik rollerini deneyimlemeleri normaldir. Bu dönemde çocuklar aile bireyleri ile değil, arkadaş grupları ile vakit geçirmeyi tercih eder ve onların fikirlerine sizinkinden daha fazla önem verebilir. Unutmayın bu ergenlik döneminin bir özelliği bu yüzden kendinizi dışlanmış hissetmeyin. Çocuğunuza empati gösterin. Onların duyguları ile baş edebilmesi için onlara yardımcı olun. Hem onun duyguları hem de kendi duygularınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin.


 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.