Bebeklere Asla Verilmemesi Gereken Ek Gıdalar Nelerdir ?

Yeni yeni ek gıdaya geçen bebekler birden besinlere adapte olamazlar. Tatlarını beğenmeyebilirler ve anne sütünden ya da formül mamadan sonra ek besinleri yutmak onlar için zorlu geçebilir. Ek besin verirken bazı şeyleri bebeklerimizden sakınırız. Her sebzeyi-meyveyi bebeklerimize göre hazırlar ve sunarız. Peki besinleri verirken acaba bu verilir ya da verilmez diye aklınızdan geçirdiniz mi ? Bebeklere asla verilmemesi gereken yiyecekler nelerdir ? Bebeklerin mutlaka yemesi gerekenler nelerdir ? Bu soruları ben kendime defalarca sordum, araştırdım ve birçok uzmana danıştım. Siz annelerime öğrendiğim bilgileri bu yazımda anlatıyorum. İyi Okumalar 🙂

Sindirimi zor olabileceği için bakliyat türlerine genellikle sekizinci-dokuzuncu aydan sonra başlaması öneriliyor. Bu dönemden sonra bebeklerin ince motor becerileri de geliştiği için nohut, fasulye, barbunya hatta bulgur gibi küçük taneli gıdaları da parmaklarıyla tutup yiyebilmesi mümkün oluyor. Çocuklara bir yıl boyunca da bakla ve fıstık verilmemesi gerekiyor. Hazır, paketli ve konserve ve gıdalardan uzak durulması da çok önemli.

Ek Gıdada Bebeklere Verilmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir ?

Ay Ay Bebek Beslenme Tablosu 

  • 6 Aylık Bebek Ne Yemeli ? : Yoğurt / Meyve Püresi / Pirinç Unu
  • 7 Aylık Bebek Ne Yemeli ? : Yumurta sarısı / Meyve Püresi / Yoğurt
  • 8 Aylık Bebek Ne Yemeli ? : Kıymalı, sebzeli hafif ezilmiş ev yemekleri / Tam yumurta veya pastörize peynir (tuzsuz) / Kuru fasulye,nohut,mercimek çorbaları veya ezmeleri
  • 9 Aylık Bebek Ne Yemeli ? : Ev yemekleri / Tarhana,mercimek çorbası / Unlu ve yoğurtlu çorbalar / Yoğurt / Pastörize peynir / Yumurta / Etler (tavuk eti,balık eti,dana eti) / Taze meyve veya meyve suyu

Ek Gıda Döneminde Yemekleri Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları 


BLW’nin en büyük önerisi, bebeklerin anne-babasıyla aynı şeyleri yiyebilmesi oluyor. Ancak tamamlayıcı besine geçiş aşamasında yani altıncı aydan sonraki ilk denemelerde sunulan gıdaların, bebeklerin avuçlarıyla kavrayabilecekleri boyutta ve damaklarıyla ezebilecekleri yumuşaklıkta hazırlanması gerekiyor.

3 Gün Beslenme Kuralı Nedir ?

Ek gıda zamanı geldiğinde doktorumuzdan duyacağımız ilk söz şüphesiz ‘3 gün kuralı’na uymalısın sözüdür. Peki bu kadar çok bahsedilen 3 gün beslenme kuralı nedir ?

Ek gıda zamanı altıncı ayda başlıyor. Bu zamana kadar süt ile beslenen bebek herhangi bir besinle daha önce karşılaşmadığı için alerjisinin olup olmadığı veya hangi besine karşı hasaslığı olduğu gözlemlenemiyor. Bu 3 gün kuralı ile annelerin yapması gereken tek şey verdiği besini üç gün ardarda vererek bebeğini gözlemlemesi.

Örneğin ilk ek gıdası patates olan bir bebek düşünün. Anne bu bebeğe süt ve su dışında başka hiçbir besin vermemeli. 3 gün boyunca patates yiyen bir bebekte herhangi bir reaksiyon ve alerji gözlenmediyse bu bebekte patatese karşı bir eksi durum yok demektir.

Anne patatesi test etti bir şey olmadı yeni günde havuç vererek yine üç gün kuralına uyarak havuç sebzesini dener. Ama artık anne, süt ve suyun yanında havuç ile birlikte patatesi de verebilir. Bu şekilde her üç günde bir yeni bir sebze veya meyve dener ve herhangi bir reaksiyon gözlemlenmedi ise o zaman bebeğine 10. günden sonra denediği ve reaksiyon görmediği sebzelerden çorbalar, püreler ve yemek yapıp yedirebilir.

Anne bebeğine verdiği her yiyeceği bu şekilde test etmeli. Denemeyip bebeğine verdiği herhangi bir besinden alerji-reaksiyon gördüğünde bu sefer hangi besinden etkilendiğini anlayamaz. Verdiği besinleri ayrı ayrı deneyip bebeğinin hangisine alerjisi olduğunu bulmaya çalışır. Bu da bebeğe eziyet etmekten başka bir şey olmaz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.