BEBEKTE KATILMA NÖBETİ 

Belki de hastaneden çıkıp eve geldiğiniz günde başlayan ve o an korkudan ne yapacağınızı bilemediğiniz katılma nöbetlerinin çeşitli nedenleri var.

İKİ TÜR KATILMA NÖBETİ VAR !

Katılma nöbetleri; ağlama, ardından nefes tutma ve şuurun kısa süreli kaybının görüldüğü durumlardır. Çocuğun canının yanması veya korkup, öfkelenmesinin ardından ağlama, nefes tutma ( alıp vermeme ), yüzde renk değişikliği, bilinç değişikliği ve kasılmanın izlenmesi şeklinde ortaya çıkar.

Aileleri oldukça tedirgin eden nöbetlerin iki tipi bulunuyor. Siyanotik ( morarmalı ) katılma nöbetleri bu klasik sıralamayı izlerken, pallid ( solgun ) katılma nöbetlerinde ise sessiz bir ağlamayı takip eden bilinç değişikliği ve ciltte beyazlama oluşuyor. Katılma sırasında vücut katılaşıyor, bebek kollarını yana açarak gövdesini geri atıyor. Kısa süreli şuur kaybının ardından yorgunluk, halsizlik hissedebiliyor.


VİDEOSUNU ÇEKİN

Katılma nöbetleri çoğu kez bir yaşından önce başlıyor, 6-18 aylıkken zirve yapıyor. Toplumda yüzde 4-5 sıklıkta görülüyor. Kız ve erkeklerde eşit oranda oluyor. Yedi yaşından sonra devam etmesi beklenmiyor. Katılma süresi genelde 1-2 dakika oluyor sonrasında çocuğun normale döndüğü görülüyor.

Bazen günde bir kez oluyor, bazen de tekrarlıyor. Katılma nöbetinde uzun dönem prognoz çalışmalarında bu çocuklarda ilerleyen yaşlarda konsantrasyon sorunları görülebiliyor. Devam eden sık tekrarlanan nöbetlerde çocuk, kardiyoloji ve çocuk nöroloji hekimlerine yönlendirilmeli. Solgun katılma nöbetlerinde kardiyak ritim bozuklukları açısından EKG ve EKO değerlendirmesi yapılıyor. Nadiren epilepsi ile karışabiliyor. Şüpheli kasılma görülürse EEG çekilmesi gerekiyor. Ailelere katılma nöbeti anında video çekmeleri öneriliyor.

NÖBET ANINDA NE YAPILMALI ?

Çoğu tak bir dakika altında sürüyor. Uzun sürüyorsa çocuğu yatar durumda yana çevirmek ve beyne kan gitmesini sağlayabilirsiniz. Ağlamasını uzatacak sarsma, yüzüne su serpme gibi hareketlerin bir faydası olmuyor. Çocuk isteklerini yaptırmak için ağlamaya başladığında katılma nöbeti gelişiyorsa bu durumda sakin ve sabırlı olmak gerekiyor. Aileler, yaşına göre zararlı olacak durumlarda hayır denmesi konusunda kararlı davranmalı. Çünkü uzmanlara göre nöbet sırasında paniğe kapılır ve çocuğun isteklerini yerine getirirseniz nöbetler kalıcı olarak yerleşebiliyor.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.