YAZ İSHALİNE DİKKAT !

İshal özellikle de yaz aylarında görüldüğünde anneleri oldukça telaşlandırır. Peki, ishal neden olur ve ne yapmak gerekir ?

İshal genellikle dışkının normal şeklinin kaybolması, miktar ve sıklığının artması olarak tanımlanır. Çocukluk yaşlarında ortaya çıkan ishalinden önemli nedeni barsak enfeksiyonudur. Bunun dışında besin zehirlenmeleri, beslenme bozuklukları, sistemik enfeksiyonlar, antibiyotikler, alerjik nedenler ishale neden olabilir. İshallerin büyük kısmı araştırmaya ve bir takım tahliller yapmaya gerek kalmayacak şekilde kısa sürede kendi kendine geçen hastalıklardır. Enfeksiyon ishaller viral bakteriyel ve parazitler olarak sınıflanır.

VİRAL İSHALLER : En sık ishal sebebidir, dışkı incelemesinde genellikle lökosit ve eritrosit yoktur. En sık rotavirüs adenovirüs ve enterovirüsler sebep olur.

BAKTERİYEL İSHALLER : Genellikle yaz aylarında görülür. Dışkı incelemesinde lökosit ve eritrosit görülebilir, en sık nedenleri; e.Coli, shigella ve salmonelladır.


PARAZİT İSHALLER : Genellikle e histolytica’nın yaptığı ishallerdir. Dışkıda lökosit eritrosit görülür.

İshallerde klinik olarak ateş, bulantı-kusma, kilo kaybı, karın ağrısı, kaka yapma isteği ve dışkı kaçırma görülebilir. Fizik muayenede ateş, halsizlik dil ve dudaklarda kuruluk, bağırsak seslerinde artma vardır; ağır sıvı kaybı olan bebeklerde bıngıldakta çökme, kuru deri ve aşırı huzursuzluk olabilir. İshalin sebebinin saptanmasında mikroskobik inceleme, dışkının hızlı tanı testleri ile taranması ve kültür incelemesi önemlidir, aşırı sıvı kaybının olduğu durumlarda kan sayımı, crp ve elektrolitlerin bakılması önemlidir.

 NE YAPABİLİRSİNİZ ? 

İshal tedavisinde en önemli amaç diyarenin önlenmesi ve kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konmasıdır. Birçok hasta için sıvı ve elektrolitlerin yerine konması ishal tedavisi için yeterlidir. İshalde ağızdan verilecek sıvı şeker sodyum, potasyum ve klor içermelidir. Ağır olgular hariç çorbalar sıvı kaybını yerine koymak için kullanılabilir. Tuzlu kraker, pirinç ve patatesli gıdalar ile sıvı alımına destek sağlanır. Başlangıçta anne sütü hariç süt ve süt ürünlerinden kaçınılmalıdır. Buğday, mısır, pirinç, yulaf, patates, muz ve tuzlu kraker gibi gıdalar dışkı şekilleninceye kadar kullanılır. Meyve türü yiyecekler ishali artırabileceği için kaçınılmalıdır. Anne sütü alan çocuklar süt almaya devam etmelidir. Mama verilirken laktoz içeriği düşük mamalar verilmelidir. Çocuklarda ishal durması için gıda ve sıvı alımı kesilmelidir. Elektrolit kaybı evde hazırlanan ya da eczanelerden alınan oral rehidretasyon sıvıları ile karşılanabilir. Devamlı kusma, kanlı mukuslu ishal veya yüksek ateşi olan çocuklar tıbbi takibe alınmalıdır. Sık sık ellerin yıkanması, yiyeceklerin iyice yıkanıp pişirilerek tüketilmesi, uygun ortamlarda hazırlanmamış yiyeceklerin tüketilmemesi önemlidir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.