BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ. NE YAPMALISINIZ ?

 

Bebeğin ilk dişi, çoğu anne için heyecan ve sevinç kaynağı oluşturuyor ve diş çıkarmak bebeğin ilk yıldaki gelişiminin önemli bir aşaması olarak kabul ediliyor. Diş çıkarma deneyimi bazı bebekler için uzun ve yıpratıcı bir süreç olabildiği gibi bazılarında bir gecede bitebiliyor.

Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başlıyor. Dişler 3-4 aylıkken de çıkabildiği gibi 12-16 ayı da bulabiliyor. Bu katılım ile anne ve babadan geçebilen bir özellik. Dişlerin tamamlanması 27-29 aya kadar sürebiliyor.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir ?
  • Her bebeğin gelişimi aynı olmadığı gibi diş çıkarma dönemleri de birbirinin aynı olmaz.
  • Bazı bebekler için bu süreç oldukça ağrısız ve rahat geçerken; bazıları için de son derecede huzursuz ve ağrılı olabiliyor. Bu bebeklerde kilo kaybına da rastlanması mümkün.
  • Bebeğin diş çıkarmaya başlaması ile birlikte çok fazla olmasa da ateş görülebiliyor.
  • Huysuzluğun artması, gece uyanma ve ağlama seansları, salya ve tükürükte artış diş çıkarma dönemlerinde en çok rastlanan sıkıntılar arasında
  • Kendilerini oldukça huzursuz hissettikleri bu dönemde bebekler, sürekli olarak rahatlatılmaya ve yatıştırılmaya ihtiyaç duyuyor.
Diş çıkarma sürecinde bebeğinize nasıl yardımcı olabilirsiniz ?
  • Uygun bir diş kaşıyıcı ( ürünün plastik ve boyalı olmamasına dikkat edin ) ya da havuç gibi çiğ sebzeler bebeğinizin rahatlatmasına yardımcı oluyor.
  • Bebeğinize kemirmesi için bir şey verirseniz, akciğerlerine kaçırmaması için oturur olmasına dikkat edin ve mutlaka yanında bulunun.
  • Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapabilirsiniz.
  • Bu sıkıntılı döneminde bebeğinizi rahatlatmak için onu daha sık kucağınıza alıp daha fazla okşayın. Sıkıntısını anladığınızı ve yanında olduğunuzu hissetmesini sağlayın.
  • Şayet bebeğinizin ateşi ve ağrısı yoğunsa, hemen doktorunuza danışın. Gerek görürse ilaç konusunda gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.
Bebeklerde ağız bakımı nasıl yapılmalıdır ? 

Bebeğinizin ilk dişini çıkardığı günden itibaren diş temizliğinin düzenli olarak yapılması çok önemli. Bu temizlik aşamaları sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce yapılırsa çok daha faydalı. İlk başlarda tülbent tarzı bir bez parçası ıslatılarak dişleri temizlemek mümkün. Bir süre sonra bebeğiniz büyüdüğünde bebekler için üretilen diş macunlarına geçebilirsiniz. Bebeğiniz 2 yaşına geldiği sırasında, diş fırçalama aktivetisini kendi başına halledebilir. Bu dönemlerde siz de karşısında diş fırçalayarak onu özendirebilirsiniz. Bu nedenle beraber diş fırçalamak önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren bebeklerinize diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanızın, hayat boyu sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olmasını sağlayacağını unutmayın.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.