BEBEK VE ERİŞKİN CİLT YAPILARI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

Cildimiz, vücut ısısının ısı düzenlenmesi, mikroplara karşı savunma, travma ve ultraviyoleye karşı korumanın yanında, vitamin sentezi ve bağışıklık gibi pek çok görevi olan en büyük bir organımızdır. Ancak erişkin cildinde olan bu gelişmiş fonksiyonlar bebek cildinde henüz oluşmamıştır ve erişkin ile bebek cilt yapıları birbirinden tamamen farklıdır. Bebeklerin cilt bariyeri iyi gelişmemiştir, deri daha ince ve daha az elastik bir yapıya sahiptir. Bebeklerin yağ bezlerinin sayısı yeterlidir ancak işlevleri daha tam olarak gelişmediği için deriyi koruyacak doğal kozmetik olan yağ salgılanması azdır, bundan dolayı cilt kuruluk ve nem kaybına çok açıktır. Yeni doğanlarda deri yüzey pH’ı erişkin ile karşılaştırıldığında daha yüksektir ve olması gereken fizyolojik pH 5.5 değerine birkaç gün içinde ulaşır. Cilt bariyeri tam gelişmediği için mikroorganizmalara karşı daha hassastır. Cilt, dış ortamdan gelen tahriş edici faktörlere karşı reaksiyon vermeye daha yatkındır.

Bebeklerde Cilt Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Cilt bariyerinin henüz gelişmemiş olması nedeniyle yenidoğanlarda deri bakımının uygun olması son derece önemlidir. Peki bebeklerdde cilt temizliği ve bakımı nasıl olmalı ? Yenidoğanlarda kullanılan standart sabun ve temizleyiciler cildin pH 5.5 değerini bozar. Cildin doğal koruyucu tabakasının kuru ve tahriş edicilere karşı daha hassas bir hale getirir. Bebekler için kullanılan temizlik ürünleri deri bütünlüğünü korumalı, toksik olmamalı, paraben gibi koruyucular içermemelidir. İçeriğindeki diğer kimyasallardan dolayı hassasiyet yapmamalıdır. Normal sabun veya şampuan ile yapılan temizlik ve bakım ürünlerinin alkali olması cilt pH’ının asidik yapıdan nötrale doğru dönmesine hatta alkali hale gelmesine neden olur. Bu durum ciltteki bakterilerin sayısında geçici artışa ve mevcut türlerin değişimine sebep olur. Bu nedenle bebek derisinin pH değerinin devamı önemlidir.

Bebeklerde Sık Görülen Bir Sorun ; PİŞİK !

Pişik için ne yapılmalı ? Bu soru birçok annenin merak ettiği sorulardan biri. Pişik olarak ifade edilen çocuk bezi dermatiti, anal bölge ve çevresinde kapalı kalma, nem ve tahriş sonucu oluşan bir cilt problemidir. Derinin aşırı nem ve sürtünme sonucu tahriş olması ile pişik gelişir. Alt bezinin sık değiştirilmemesi sonucu idrarla temas eden cildin 5.5 değerindeki pH’ı asidikten alkaliye dönerek mikroorganizmalar ile kolonize olur. Alkali pH’da gaitadaki bulunan bazı enzimler aktif hale gelerek cildin en dış tabakasına zarar verir. Tedavide hasarlanmış derinin iyileşmesini hızlandırmak ve pişiğin tekrarlamasını önlemek esastır. Pişiğin önlenmesi için cildin fizyolojik değeriyle uyumlu pH 5.5 değerine sahip bakım ve temizlik maddeleri kullanılmalıdır.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.