Soğuk havalarda özellikle yenidoğanın bakımı daha fazla önem kazanyor. Bu dönemde bebekleri hastalıklardan korumak için mevsime uygun giydirmek, ideal ortam sıcaklığı gibi pek çok konuyu sizlerle paylaşacağım.
  Nasıl Giydirilmeli ?  Bebeklerin soğuklara karşı savunmasız olduğu bir döneme giriyoruz. Özellikle de kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi, annelerin en merak ettikleri ve en çok hata yaptıkları konuların başında geliyor. Çoğu anne kıyafet tercihini kalın giysilerden yana yapıyor. Ancak daha doğru olan yöntem, kalın giysilerden ziyade kat kat giydirmekten geçiyor.
Genellikle ince bir iç zıbın ve üzerine kalın bir kazak giydiriliyor. Oysa kazak ne kadar kalın olursa olsun soğuya karşı tam koruma sağlamıyor. Bunun yerine üst üste pamuklu ve vücudu saran kıyafetlerin tercih edilmesi özellikle yenidoğan bebekler için çok daha etkili bir koruma yöntemi.
Söz konusu dışarı çıkmak olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncellikle dışarı çıkarken bebeklere ısıyı koruyan tulumlar giydirilmeli. Bebekler ısı kaybetmeye baş kısmından başladığından, kulakları örtecek şekilde şapkalar takılmalı, kalın eldiven ve çoraplar tercih edilmelidir.
  İdeal Oda Sıcaklığı Ne Olmalı ?  
Yenidoğan bebeklerin kış için ideal oda sıcaklığı 22-24 derecedir. Prematüre bebeğin cilt altı yağ kokusu henüz yeterli olmadığından bu bebeklerin vücut ısısını koruma yeteneği gelişmemiştir. Bu nedenle prematüre bebeklerde oda ısısı, koruma yeteneği gelişmemiştir. Bu nedenle prematüre bebeklerde oda ısısı, zamanında doğan bebeklere göre 1-2 derece daha yüksek olmalıdır. Eğer bebek prematüre doğduysa oda sıcaklığının 24-25 dereceye çıkarılması tavsiye ediliyor.
  Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı ?  
Özellikle kış aylarında soğukların da etkisiyle bebeklerde cilt kuruluğu sık rastlanan bir durumdur. Genetik faktörlerin etkili olduğu cilt kuruluğu, bağışıklık sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemesi yüzünden de ortaya çıkabiliyor. Eğer bebeğinizde cilt kuruluğu gözlemliyorsanız bir doktora göstermenizde fayda var. Bu doğrultuda birçok banyo sonrası krem ve losyon kullanılıyor. Bunun dışında küçük ipuçlarıyla cilt kuruluğunu azaltabilirsiniz. Çünkü ne kadar uzun süre tutarsanız bebeğinizin cildi o kadar çok nem kaybedecek ve buna bağlı olarak da kuruyacaktır. Ayrıca gün aşırı banyo yaptırmaktansa haftada 3-4 kez yaptırmak daha doğru olacaktır. Banyo suyunun çok sıcak olması nem kaybına sebep olacağından ideal sıcaklıkta banyo yaptırmaya özen göstermelisiniz. Özellikle duştan sonra bebekler için olan nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz.
  Hastalıklardan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeli ?  
Özellikle hastalıklara karşı çok daha savunmasız  olan yenidoğan bebekleri kış hastalıklardan korumak için ekstra özen göstermek gerekiyor. Bunun için ilk yapmanız gereken bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ilk yolu ise aşılarını düzenli olarak yaptırmaktan geçiyor. Bunun dışında bebeğinizi anne sütü ile besleyin. Günlük yeteri kadar uyumasına ve bol fiziksel aktivitesi olmasına özen gösterin. Bunun dışında hem kendi ellerinizi hemde bebeğinizin ellerini bol bol yıkayın. Kıyafetleri konusunda yukarıda bahsettiğim önerileri dikkate alın.
Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim.. CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.