BEBEĞİ SÜTTEN KESMENİN YOLLARI 

Hani derler ya bir çocuğun her dönemi zordur diye, sanırım gerçekten de öyle. Doğduktan sonra anne sütü alsın, emsin diye nasıl kendimizi paraladığımızı biz annelerden başka kimse bilemez değil mi ? Bu yazımda sütten kesmenin yollarını siz annelerimizle paylaşacağım.

Süt olsun diye içtiğimiz sular, yediğimiz bulgur pilavları, kısırlar, dereotları ve daha niceleri … Vetabi ki beraberinde gelen kilolar!

Emsin diye didinip durduğumuz günler çabucak geçti ve sıra geldi memeden kesmeye ! Ta ta ta tam ! Bebeğini sütten kesmek için farklı yöntemler var; memeye salça sürmek, yara bandı, limon-sirke sürmek ya da bebeğinizle konuşarak durumu anlatmak ve yavaşça azaltarak kesmek gibi … Bu yöntemlerin bazılarını uzmanların önermediğini de söylemem gerek.

En uygun olan yöntem yavaş yavaş azaltarak kesmek. Sütten kesmeye karar verdiğinizde inanın o kadar da zor olmadığını görüyorsunuz. Bazı annelerin emzirmeyi bir bağımlılık gibi gördüğü söylense bence böyle bir durum doğru değil. Bebekler 2 yaşına kadar anne sütü almalı tavsiyesinden yola çıkarak sık sık emzirmelisiniz. Ama çocuğunuz iki yaşına bastıktan sonra da yavaş yavaş memeden ayırmaya çalışmalısınız. ” Peki bunu nasıl yapacağım ” dediğinizi duyar gibiyim. Çocuğunuz 18 ayına bastıktan sonra yavaş yavaş memeden kesmelisiniz. Gece emzirmelerini tamamen kaldırmalısınız. Çocuğunuz ağlayacak ve meme istemeye devam edecek hatta huysuzlaşıp agresifleşecek. Bu durum karşısında siz dirayetinizi korumanız gerekecek. Ona sımsıkı sarılıp sonra onla oyuna dalın ve unutturmaya çalışın. İnanın azminiz karşınızda çocuğunuz pes edecektir. Siz yeter ki sabrı elden bırakmayın.


Bazen bazı şeyleri gözümüzde çok büyütüyoruz. Memeden kesmekte şüphesiz bunlardan biri. Bulunduğumuz koşullar ya da ruh halimiz nedeniyle böyle oluyor ama zamanı geldiğinde her şey yavaş yavaş yoluna giriyor. Konu her ne olursa olsun bunu unutmamak gerekiyor. Biraz akışına bırakmak gerekiyor böyle durumları. Atalarımız der ya ” su akıp yolunu bulur ” diye, aynen öyle !

 

 

Gelecek yazımda ise yine annelerin bıraktırmak için zorlandığı, terler döktüğü bir konuyu ele alacağım. Eminim ki çoğu anne bezi bıraktırmak için çok zorluk çekmiştir. Sabrının taştığı yeter artık dediği anlar olmuş olabilir. Ama sizlere önereceğim bir kaç ufak taktikler ile daha bu zorluğa gelmemiş anneler ya da yeni yeni tuvalet eğitimine başlayacak olan anneler bu süreci daha kolay atlatacak. Beklemede kalın sevgili annelerim. 😻

Yorumlarınızı bekliyorum annelerim bu postun altına. Nasıl bebeklerinizi sütten kestiniz ? Diğer annelere de fikir olabilir. Paylaşmak güzeldir. 🤗CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.