BESLENME DÜZENİ & TATLI TÜKETİMİ

Ramazan ayı bitmeden bayram ziyafetlerinde fazla yemekten nasıl uzak duracağımızı düşünmeye başladık. Doğru beslenme düzenine geçiş ve tatlı tüketimi hakkında aklınıza takılan soruları bu yazıda sizler için toparladık.

Ramazan sonrasında beslenme düzenimizi nasıl eski haline getirebiliriz ?

Ramazan ayındaki beslenme düzeni insanoğlu için en ideal beslenme düzenidir. Ramazan ayında sindirim sistemi tembellikten ve israftan kurtulup yediğimiz besinleri son kırıntısına kadar sindirebilen bir yapı kazanır. Ramazan ayı sonrasındaki beslenme düzenindeki tek değişiklik saatlerin yer değiştirmesiyle olacaktır. Ramazan ayı içerisinde güneş doğmadan kahvaltı ve güneş battıktan sonra iftar yemeği yiyoruz. Ramazan ayından sonra ise güneş doğduktan sonra kahvaltı ve 5-6 saat sonra öğlen yemeği yiyeceğiz. Sonrasında güneş batmadan önce bir öğün daha yiyip gece sindirim sistemimizi dinlendireceğiz. Bu değişimi yaklaşık 3 günde çok rahat gerçekleştirebiliriz. Böylelikle Ramazan ayında başlayan güçlenme, sonrasında da devam ederek bizi sağlıklı yapacaktır.

Bayram ziyaretleri sırasında nelere dikkat etmek gerekir ?


Bayram ziyaretleri sırasında bedenimizi en çok yoran lüzumsuz ikramlardır. Bu ikramlardan kurtulabilirsek veya bu ikramlara hayır diyebilirsek zoru başarmış ve Ramazan ayında dengeye girmiş, güçlenmiş sindirim sistemimizin aynı şekilde dengeli çalışmasını devam ettirebiliriz. İlk yapacağımız şey sabah kahvaltı ve öğlen yemeklerini her ne olursa olsun atlamamak ve bu yemeklerde bedenimiz ihtiyacı olan yiyecekleri doyasıya yemektir. Nasıl olsa ziyarete gideceğim orada ikram edilen şeyleri de yersem kilo alırım düşüncesinden uzaklaşmaktır. Eğer ziyaretlere aç gidersek ikram edilen tatlılara hayır diyemeyiz ve tüm Ramazan boyunca yaptıklarımızı sadece 2-3 günlük bayramda bozarız. Ana öğünleri tam yiyerek bayram ziyaretlerine gidersek aç gittiğimiz zaman yiyeceğimiz çoğu ikramı geri çevirebileceğimiz için çok daha az kilo problemi yaşarız.

 

Bayram yaz ayına denk geldiği için kendimiz yemek yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Ramazan ayından çıkmış bir kişi yasaklar olmadığı için kendisini daha serbest hissedebilir. Bu bayram yaz olduğu ve havalar çok sıcak olduğu için sabah klasik bir kahvaltı ile başlayabiliriz fakat sonrasında sıcak havalarda mevsim sebzeleri, salata veya zeytinyağlı yiyecekleri tercih edebiliriz. Akşamüzeri yoğurt, meyve ve çerez gibi bir öğün yaparak akşamı hareketli geçirirsek hem sindirim sistemimizi rahat ettirmiş hem de akşam sıkıntılı bir uyku sürecinden kurtulmuş oluruz. Yaz aylarında vücudumuzun çok fazla enerjiye ihtiyacı olmadığı için haftanın 2 günü et, balık veya tavuk gibi hayvansal gıda almamız yeterli olacaktır.

Bayramda tatlı tüketimini kontrol altında tutmak için ne yapmak gerekir ?

Bayramlarda çok aşırı tatlı tüketimi bedenimizdeki tüm dengeleri altüst edeceği için, ziyaretlerimize hep tok karna gitmeye özen gösterelim ve mümkün olduğunca ikramları tabakta bırakmaya çalışalım. İsraf olmaması için ev sahibinden baskın çıkarak ikramın porsiyonlarını sınırlı tutmaya çalışalım. Yediğimiz ana öğünlerde ekmek yerine fındık, ceviz veya badem yemek tatlı ihtiyacınızın azalmasına ve daha kolay hayır diyebilmemize destek olur.

 

Çocuklarda şeker tüketimi nasıl olmalıdır ?

Çocukların metabolizması hızlı olduğu, büyüme döneminde oldukları ve çok hareketli oldukları için erişkinlerden çok daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden çok kolay enerji elde ettikleri şekere karşı düşkünlükleri erişkinlerden daha fazladır. Fakat şeker tüketimi, sindirim sistemlerini tembelleştirdiğinden ana öğünlerde yedikleri gıdaların sindirimi de etkilenerek büyümeleri için gerekli olan yapı taşlarının elde edilmesini güçleştirir. Şekerin sayısız zararları yanında sindirim sistemine yaptığı kötü etkiler cabasıdır. Bu yüzden her ne olursa olsun çocuklarımızın ana öğünleri geçiştirmesine izin vermemeliyiz. Öncelik daima yemek olmalı. Eskiden annelerimiz bize önce yemek sonra abur cubur derlerdi. Şu anda bu kuralın ne kadar önemli olduğunu anlıyorum. Çünkü abur cubur yiyen çocuk yemek yiyemez önce yemek yiyen çocukta tok hissettiği için en azında abur cuburu daha az tüketir.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.