Banyo Çınar için hem ihtiyaç hem de benimle keyifli vakit geçirmesi için harika bir fırsat. Bende bebeklerinizle bu fırsatı nasıl en iyi şekilde değerlendireceğinizi düşünüp sizlerle paylaşmak istedim. Bebeğinizin banyo sırasında neşeyle su sıçrattığını görmek kadar güzel bir şey olamaz herhalde. Ancak bebeğinizi yıkama esnasında asla unutmamanız gereken ve güvenlikle alakalı önemli noktalar bulunmaktadır.
📌 Bebeğinizi 1 dakika bile olsa asla banyoda tek başına bırakmayın. Küvette bile olsa bebeğiniz suyun içinde dönebilir, kayabilir ve boğulabilir. Bu riskleri göz önünde bulundurarak banyo ihtiyaçları olan şampuan, sabun, havlu ve temiz giysiler gibi malzemeleri önceden hazırlayıp yanınızda bulundurun. Telefon veya kapı çalma durumunda ise bebeğinizi havlusuna sarıp yanınıza alın veya yatağına yatırın.
📌 Banyo sırasında oda seçimi önemlidir. Banyo yapılan odada hava akımı olmamalıdır. Devamlı odaya giren çıkan birilerinin olması ve bu sırada gelen ufak bir esinti bebeğinizi hasta edebilir. Bu yüzden kapının açılmamasına dikkat etmek gerekir. Banyo yapılan odanın sıcaklığı ise 24-26 derece arasında olabilir. Prematüre bebekler için bu sıcaklık 28 dereceye kadar çıkartılabilir. Banyo suyunun sıcaklığı ise 36-37 derece olmalıdır. Bu dirseği yakmayan sıcaklıktır.
   Banyo sırasında bebeği korkutmamak için önce bebeğin ayakları, daha sonra da vücudu küvetin içine sokulur. Böylece bebek suya alıştırılmış olur. Daha sonra bebek, süngerin üzerine yatırılır ve yumuşak bir lifle vücudu sabunlanır. (Çınarı yıkarken sol elimle tutuyorum ve sağ elimle suyu döküyorum). Önce bebeğin bedeni sabunlanarak yıkanmalıdır. Sonra su dökerek durulandıktan sonra saçları ıslatılarak başı şampuanlanır. İlk başının yıkanması bebeğin üşümesine neden olur. Bebeğin yüzüne su dökmemeye çalışılmalıdır. Çünkü bebeklerin çoğu yüzüne gelen su nedeniyle nefessiz kalmalarından dolayı korku yaşamakta ve bu da onların banyodan korkmasına neden olmaktadır. Bebeğin yüzünü temizlemek isteyen anneler ellerini ıslattıktan sonra bebeğin yüzünü yavaşça yıkayabilir. Banyo tamamladıktan sonra bebek havluya sarılıp kurutulur. Özellikle kıvrım bölgelerinin kurulanması pişiği önlemek için önemlidir. Kurulanma işinde öncelikle koltuk altları, kasıklar, ense ve makat kurulanmalıdır.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.