Bu Yaz Bedeninizi Şımartın

Yaz gelince sıcak havalar ve mevsim özellikleri ile beraber bedenimiz de ayrı bir bakıma ihtiyaç duyar. Ellerimiz, ayaklarımız, tenimiz ve saçlarımız itina bekler bizlerden. Artık uzun kalın pantolonlar yerine etekler, şortlar, kalın kazakların yerini askılı bluzlar alır. Kış aylarının, soğuk havanın, büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin etkilerini yok etmek için hem güzellik ve sağlık merkezlerinden, hem de evde kendiniz için yapabileceğiniz küçük kürlerden yardım alabilirsiniz. Bu konuda neler yapmamız gerekir diye merak edenlere ufak sırlar geliyor. Şimdi sıra sizde ! Kendinizi ve bedeninizi yaza hazırlamak için harekete geçebilirsiniz.

CİLT BAKIMI :

Cildiniz, vücudunuzun en büyük organıdır. Diğer tüm organları sararak dış etkenlere karşı korur. Vücudumuz için gerekli olan mineral, vitamin ve önemli elementler cilt altımızda depolanır ve organlarımız gerekli olduğunda buradan kullanırlar.

 


Cildimizin Yaşlanması 2 faktöre bağlıdır !

  1. Genetik faktörlere bağlı dış yaşlanma : Bu yaşlanma anne ve babadan geçer, genetik olarak programlanmıştır ve değiştirilemez.
  2. Çevresel faktörlere bağlı dış yaşlanma : Bu yaşlanmada en önemli etken güneş ışınlarıdır. Eğer cildimizi koruyup bakımını yaptırmazsak, güneş ciltteki kollojeni bozar, lekelere ve cilt kanserine sebep olabilir.

Ayrıca sigara, alkol, madde bağımlılığı, kötü beslenme, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı, yetersiz uyu, hava kirliliği, mevsim değişimleri, stres, hormonal bozukluklar cilt yaşlanmalarını hızlandıran faktörlerdendir. Yaşlanma sürecinin %20’si iç faktörlere %80’i dış faktörlere bağlıdır.

CİLT BAKIMINDA KÜÇÜK BİR SIR : 

👸 Türk kahvesi telvesi ile yapılan peeling ile cildinizi temizleyebilirsiniz. İçtiğiniz kahvenizin dibinde kalan telveyi yüzünüze sürüp ovalayın ve yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın.

👸 Sabahları aç karnına bir su bardağı suya birkaç damla limon hem cildinizi koru, hem de renginin daha berrak olmasını sağlayabilir.

EL AYAK BAKIMI : 

Ayaklarımız, bizi taşıyan altında bedenimizin haritasını bulunduran en önemli organlarımızdan biridir. Onlara iyi bakmak demek, asla yolda kalmamak demektir. Ayaklarımız, topuklarımız, tırnaklarımız başlı başına birer bakım bölgesidir.

Temizlik, bakım kremleri ile günlük yapılacak işlemlerin yanı sıra fizyolojik değerlerimizin de sağlıklı olması gerekir. E vitamini ve B12 gibi değerlerimizin de dengeli olması gerektiğini belirtmek gerekli.

EL AYAK BAKIMINDA KÜÇÜK BİR SIR :

💅 Akşamları ayaklarınızı tuzlu ya da karbonatlı suya koymak hem kokuyu hem de yorgunluğu alır. Haftanın 3 günü demlenmiş çay ile ayakları yıkamakta koku giderir. Ayrıca kendinizi şımartmak için ayak detoksu yaptırarak hem bedeninizi ağır metallerden ve toksinlerden arındırın, hem de seans boyunca rahatlayın.

💅 Ellerinizi limon kabuğu ile ovalayarak cildinizin daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Ellerinizin üstündeki lekeleri elma kabuğu ile ovabilir, değişimi gözlemleyebilirsiniz.

SAÇ BAKIMI :

Saçlar kadın olsun erkek olsun insanın en önemli süsüdür. Uzunu, kısası, beyazı, kepeklisi, döküleni ya da kırılanı ile saçlar da ayrı bir bakım kalemidir. Tiroid sağlığı, kansızlık, E vitamini eksikliği gibi fizyolojik değerlerimizin eksiliğinde ya da dengesizliğinde en çok etkilenen parçamızdır.

Özellikle dökülmeler ciddi anlamda çaresiz kaldığımız durumdur.

Saçlarınızı yaza hazırlarken deniz de ve havuzda suyun etkilerini en aza indirgemeyi planlamalısınız. Klorlu ya da tuzlu saçların daha kolay hırpalanacağını unutmayın.

SAÇ BAKIMINDA KÜÇÜK BİR SIR :

💁‍♀️ Demlenmiş çay suyunu duş sonrasında son suyunuza ekleyerek bakım yapabilirsiniz.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.